Zwiedzając węgierski Tokaj

Tokaj, to miasto powiatowe położone w komitacie Borsod-Abauj na Węgrzech. Miasto to leży u zbiegu rzek Bodrogu i Cisy, u południowych podnóży wulkanicznej góry Tokaj. Miasteczko jest stolicą tokajskiego regionu winiarskiego. Pierwsza wzmianka o Tokaju pojawia się w 1067 roku, w dokumentach rozwoju tego regionu.

Burzliwe dzieje Tokaju

W roku 1074, pod miasteczkiem miała miejsce bitwa wojsk Gejzy I, z wojskami króla Salomona. Była to krwawa bitwa, w której zginęło wielu Węgrów. W widłach dwóch wielkich rzek już w XI wieku, pobudowany został wielki zamek, który w niedługim czasie zniszczony został przez wojska Dżingis-Chana. W XIII wieku za panowania króla Béla IV, osiedlili się w Tokaju włoscy winiarze. Wtedy to, zasadzano w tym miejscu pierwsze sadzonki winne. W XIV wieku wzniesiono tu zamek kamienny. W późniejszych latach Tokaj, był miejscem bitwy z Turkami, a następnie w tym miasteczku rezydował Jan Hunydyaj i Maciej Korwin król Węgier. Za czasów panowania Jana Zapolyi kolejnego króla Węgier (1526-1540), miasto to obdarzono wieloma przywilejami.

Wiek szesnasty

W drugiej połowie XVI wieku, Tokaj spustoszyli Turcy a wkrótce przeszedł on na własność Stefana Batorego, a następnie rodu Rakoczych. Dzięki dochodom z winnic, Franciszek Rakoczy II mógł finansować powstanie przeciw Habsburgom.

Rozkwit winiarstwa

Rozkwit winiarstwa w Tokaju nastąpił w XVII-XVIII stuleciu, gdy w okolicy osiedlili się kupcy greccy. Po 1945 roku, winnice zostały rozdrobnione, centralną rolę jednak tego regionu w wytwarzaniu wina, zajęło miasto Salgótarján. W 1952 roku, Tokaj pozbawiono praw miejskich, które odzyskał dopiero w 1986 roku. W 2002 roku, UNESCO wpisało tokajski region winiarski na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego.

Urokliwość tego miasta, podkreśliło przyjęcie naszej redakcji przez tamtejszych wyrobników wina, na specjalnej jego degustacji.

Ewa Michałowska- Walkiewicz