Znamienna data 17 stycznia 1945 roku.

 

 Foto: https://dzieje.pl/

Operacja Warszawska

Operacja wyzwolenia Warszawy, nosiła nazwę operacji warszawskiej, a trwała ona od 14 do 17 stycznia 1945 roku. Brały w niej udział 1 Armia WP oraz 47 i 61 Armia 1 Frontu Białoruskiego. Operacja warszawska, była częścią wielkiej ofensywy rozpoczętej przez Armię Czerwoną, nazwanej operacją wiślańsko-odrzańską. Wymierzona ona była przeciwko wojskowym siłom niemieckim.

Decydujące uderzenie

Obie armie sowieckie, nacierające od strony Modlina, uderzyły w kierunku Błonia, tworząc tak zwany kocioł warszawski, w którym znalazła się Armia Niemiecka. W takiej sytuacji, dowódca wspomnianej armii, wydał rozkaz wycofania się z pozycji nadwiślańskich i utworzenia linii oporu usytuowanej nad Bzurą i Pilicą. Wkrótce, do Warszawy wkroczyła 1 Armia WP, pod dowództwem generała Stanisława Popławskiego. Wczesnym rankiem 17 stycznia 1, 3 i 4 Dywizja Piechoty uskuteczniły swoje natarcie od południowego wschodu w kierunku śródmieścia Warszawy. W tym samym czasie, po przeprawie w okolicach Jabłonny, podjęła działania zaczepne 6 Dywizja Piechoty przekraczając Wisłę.

Kilkugodzinne walki

Walki o opanowanie miasta trwały zaledwie kilka godzin, bowiem dowództwo niemieckie obawiając się okrążenia wycofało większość swoich sił ze stolicy. Tak więc, 17 stycznia 1945 roku przed żołnierzami 1 Armii WP znajdowały się jedynie niemieckie siły osłonowe. Do jednych z ważniejszych starć z nieprzyjacielem niemieckim, doszło między innymi w rejonie Lasku Bielańskiego, Dworca Głównego oraz na skrzyżowaniu Alei Jerozolimskich i Nowego Światu. Miejscem wielkiego boju, który zebrał duże żniwo z polskich żołnierzy, była Cytadela Warszawska. Po odparciu stamtąd nieprzyjaciela, ukochane miasto Polaków, było wyzwolone z rąk niemieckiego okupanta.

Stolica w rękach Polaków

Po wydarciu Niemcom stolicy, intensywnie rozpoczęto jej rozminowywanie i budowę mostu pontonowego na Wiśle. Dnia 19 stycznia 1945 roku, w Alejach Jerozolimskich defilowały przy dźwiękach Warszawianki, oddziały 1 Armii naszego wojska. W tym samym dniu, z rąk niemieckich wyzwolono także Częstochowę oraz Skarżysko- Kamienną. Znów zaczęto powoli oddychać wolnością, wkrótce zabraną nam przez wkraczający w nasze granice komunizm.

EWA MICHAŁOWSKA – WALKIEWICZ