Zebranie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polsko-Amerykańskich, PALA

 

Czwarte Walne Zebranie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polsko-Amerykańskich, PALA, które odbędzie się 23 lutego 2014 r., stworzy wyjątkową okazję do nawiązania kontaktów zawodowych z kolegami z całego kraju oraz z najlepszymi specjalistami w zawodzie. Tegoroczne spotkanie, zaplanowane na Uniwersytecie Loyoli, Lake Shore Campus w Chicago, jest okazją do zaprezentowania Interdyscyplinarnego Programu Studiów Polskich realizowanego na Wydziale Języków i Literatur Współczesnych tej uczelni, i do zapoznania się z biblioteką elektroniczną w Information Commons oraz tradycyjną Biblioteką Cudahy ze szczególnym uwzględnieniem kolekcji polskiej.

Dyrektor wykonawczy American Library Association , ALA [Stowarzyszenia Bibliotekarzy Amerykańskich], Keith Michael Fiels wygłosi podczas spotkania wykład, zatytułowany „Spektakularna kariera zawodowa i sposoby jej osiągania”. Fiels jako jeden z najwybitniejszych przedstawicieli zawodu bibliotekarza opowie o swoich doświadczeniach zdobytych na stanowisku dyrektora wykonawczego ALA, jak również o współpracy z rządem będąc na stanowisku bibliotekarza stanowego w Massachusetts. Keith Fiels będzie także uczestniczył w nieformalnej dyskusji na temat wpływu profesjonalnego zaangażowania na rozwój kariery zawodowej.

„Członkowie PALA wyrażają opinę, że najbardziej wartościową częścią dorocznego Walnego Zebrania jest okazja nawiązania kontaktów zawodowych z innymi bibliotekarzami, które są pomocne w osiąganiu osobistych celów zawodowych”, powiedziała prezes PALA Elżbieta Marszalik. „Mając ten cel na uwadze, spotykamy się w tym roku na Uniwersytecie Loyoli, gdzie Bożena Nowicka McLees, dyrektor Interdyscyplinarnych Studiów Polskich, przedstawi nam cenne informacje o programie akademickim i innych formach działania na uczelni. Mgr McLees umożliwi również uczestnikom wizytę za kulisy Information Commons oraz Biblioteki Cudahy, ze szczególnym uwzględnieniem polskich zbiorów.

„Tegoroczne spotkanie zapowiada się szczególnie interesująco dla osób w trakcie kariery zawodowej, dla studentów, jak również dla tych, którzy nawet nie pomyśleli o karierze bibliotekarza” – powiedziała Marszalik. „Jeśli ktoś interesuje się technologią i informacją naukową oraz jeśli lubi pracować z różnorodnymi środowiskami, to jest to wspaniała okazja”- dodała zachęcająco.

Zebranie, wraz z lunchem, jest bezpłatne dla członków PALA. (Dotacja w wysokości 10 dolarów od osoby ze strony osób niezrzeszonych w PALA – mile widziana). Prosimy o wcześniejszą rejestrację przez e-mail: [email protected] lub na stronie internetowej PALA, gdyż pomoże nam to w przygotowaniu się na odpowiednią liczbę uczestników. Roczna opłata członkowska w Stowarzyszeniu Bibliotekarzy Polsko-Amerykańskich, PALA wynosi 25 dolarów.
Spotkanie odbędzie się w Audytorium Crown Center w północno-wschodniej części Loyola University Lake Shore Campus przy 1001 Avenue w West Loyola w Chicago. Polecamy zapoznanie się z mapą uczelni oraz dojazdem przedstawionym na stronie internetowej uniwersytetu oraz PALA. Na terenie uczelni znajduje się płatny parking P1 w cenie 7 dolarów. Można również parkować na Loyola Avenue na wschód od Sheridan Road. Uczelnia znajduje się w pobliżu przystanku Loyola czerwonej linii CTA.
Szczegółowy harmonogram imprezy:

11:00 – 12:00
„Siła stowarzyszeń zawodowych” – zebranie członkowskie i dyskusja nad zadaniami PALA, w którym udział wezmą: Keith Michael Fiels, Bożena Nowicka McLees, zarząd PALA oraz nowy prezes Ron Stoch.
12:00 – 13:00
Poczęstunek oraz nieformalne spotkanie zawodowe
13:00-13:30
„Witamy na Uniwersytecie Loyoli”, Bożena Nowicka McLees, dyrektor Interdyscyplinarnych Studiów Polskich
Informacje o PALA – spotkanie z nowym prezesem Ronem Stochem
Prezentacja trzeciego i ostatniego Stypendium im. Very May Barnes Zubrzycki
13:30-14:30
Wykład „Spektakularna kariera zawodowa i sposoby jej osiągania”, Keitha Michaela Fielsa, dyrektora wykonawczego American Library Association wraz z sesją pytań i odpowiedzi. Uroczyste ogłoszenie utworzenia Klubu Polskiej Książki „Trzeci Wtorek” na Uniwersytecie Loyoli, w bibliotekach publicznych rejonu Chicago oraz w Bibliotece Muzeum Polskiego w Ameryce.
14:30-14:45 PRZERWA
14:45-16:00
Przedstawienie Programu Studiów Polskich na Uniwersytecie Loyoli oraz zwiedzanie Centrum Informacji i Biblioteki Cudahy

Misją Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polsko-Amerykańskich jest wywieranie pozytywnego wpływu na usługi świadczone na rzecz użytkowników bibliotek polskiego pochodzenia i wszystkich osób zainteresowanych polską kulturą. Ponadto PALA jest zaangażowana w niesienie pomocy w utrzymaniu wysokiej jakości kolekcji polskich w bibliotekach, które odzwierciedlają różnorodność potrzeb odwiedzających ich społeczności oraz w przyciąganiu nowych specjalistów bibliotekarzy i informatyków do bibliotek amerykańskich.

Kontakt:
Elżbieta Marszalik
[email protected]
847-279-2211