Zbrodnia w Serocku 1939

Tablica upamiętniająca wydarzenie

https://pl.wikipedia.org/

81 lat temu

Nasza Redakcja Polish News, chciała wspomnieć na łamach swojego portalu o zbrodni dokonanej w Serocku. Tym sposobem oddala ona cześć polskim żołnierzom, którzy zostali zamordowani podczas kampanii wrześniowej, rozpoczętej w roku 1939 II wojny światowej. Mord ten, popełniony został na polskich jeńcach wojennych, przez żołnierzy Wehrmachtu. Jego ofiarą padło kilkudziesięciu wziętych do niewoli żołnierzy polskiej Armii Pomorze.

Polscy żołnierze….

Polscy żołnierze, w nocy z 4 na 5 września zostali zastrzeleni przez niemieckich strażników na polu pod wsią Serock, należącej do powiatu świeckiego. Około godziny 19:30, żołnierze Wehrmachtu przyprowadzili na wspomniane miejsce wielką, bo liczącą około 3500 osób grupę jeńców z rozbitych oddziałów Armii „Pomorze”, wśród których znajdowała się pewna ilość internowanych osób cywilnych. Jeńcom rozkazano ułożyć się do noclegu pod gołym niebem.

W nocy, Niemcy oświetlili nagle całe pole reflektorami samochodowymi i rozpoczęli bezładną strzelaninę do bezbronnych ludzi. Przerażeni jeńcy próbowali ukrywać się w stogach siana. Ale niestety bezskutecznie.

Miejsce pamięci narodowej, https://pl.wikipedia.org/

Nie udało się wyjaśnić…

Zbrodni dokonali żołnierze niemieckiego 604 Batalionu Inżynieryjnego. W toku przesłuchania świadków pod koniec lat sześćdziesiątych XX wieku, nie udało się wyjaśnić, czy jeńcy polscy w Serocku rzeczywiście podjęli próbę ucieczki czy będąc zastraszeni uzbrojonymi niemieckimi wartownikami, czekali na rozwój dalszych wypadków. Polacy mieli zostać ostrzelani zarówno z karabinów maszynowych, jak i z ustawionych dodatkowo zapalających armat przeciwpancernych, przy czym ogień przerwano dopiero wówczas, gdy pojawiło się niebezpieczeństwo, że ucierpią też żołnierze niemieccy.

Według relacji świadków

Nazajutrz Niemcy, złożyli pomordowanych we wspólnym grobie na polu, które wcześniej było miejscem tragedii. Aby uczcić Polaków, wojennych bohaterów września 1939 roku, Redakcja Polish News zapaliła symboliczny znicz na mogile innych polskich bohaterów, którzy pomagali polskim powstańcom styczniowym i zostali rozstrzelani prze rosyjskich kozaków. Pomnik ten znajduje się na ulicy 1 Maja w Skarżysku -Kamiennej.

Ewa Michałowska- Walkiewicz