ZAKOPANE- JEDNO MIASTO, PEŁNIA WRAŻEŃ.

 
 Autor: Ania NAVAS

 Coraz więcej chętnych na spędzenie urlopu pod Tatrami. Zakopane i jego okolice cieszą się niezmierną popularnością nie tylko wśród stałych mieszkańców Polski, ale również wśród przybywającej tu z wielu stron świata ( w tym z USA), Polonii.

 Zakopane przyciąga niezaprzeczalnym pięknem gór i tatrzańskiej przyrody. To miejsce wyjątkowe, któremu trudno się oprzeć, z którym związało też swoje losy wielu znanych artystów, muzyków i literatów.

Warto o tym pamiętać wybierając się na Podhale, gdyż oferta kulturalna Zakopanego staje się z roku na rok coraz bogatsza i atrakcyjniejsza.

W sezonie letnio- jesiennym 2017 miasto przygotowało różnorodny wachlarz propozycji dla wszystkich, którzy pragną oprócz wędrówek górskimi szlakami skorzystać również z bogactwa kulturalnego tego regionu.

 Oto niektóre z proponowanych imprez, które przedstawiła 28 lipca br. na konferencji prasowej Beata Majcher, dyrektor Zakopiańskiego Centrum Kultury. Wspomogli ją w prezentacji przedstawiciele poszczególnych organizacji i stowarzyszeń, które są organizatorami lub współorganizatorami programu kulturalnego pod Tatrami.

 Rok 2017 został ogłoszony Rokiem Karola Szymanowskiego.

 W ramach jego obchodów pod Tatrami mieszkańcy i turyści mają szansę uczestniczyć w szeregu wydarzeń kulturalnych: wystawach, prelekcjach, koncertach, spektaklach teatralnych i projekcjach filmowych w powiązaniu z sylwetką kompozytora oraz w 40 edycji Festiwalu Dni Muzyki Karola Szymanowskiego.

Zaplanowano również Międzynarodową Konferencję Naukową: „Karol Szymanowski w kulturze XX i XXI wieku”, która odbędzie się od 1 do 4 października.

www.zakopane.eu/rok-szymanowskiego

 XVII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej

 Kompozycje największych mistrzów tej sztuki zaprezentują wybitni organiści z całego świata. Wszystkie koncerty odbędą się w zakopiańskich sanktuariach i kościołach. W Centrum Formacyjno-Szkoleniowego „Księżówka”, aktorka Dorota Segda w towarzystwie Krakowskiego Kwintetu Dętego zaprezentuje „in memoriam”, utwory Ks. Mieczysława Malińskiego.

Festiwal zakończy się koncertem finałowym 15 sierpnia w Sanktuarium Najświętszej Rodziny na Krupówkach. Solistami bedą: Witold Zalewski – organy i Ludmiła Staroń – sopran.

 www.festiwale.zakopane.pl

 Zakopiański Festiwal Literacki 2017 oraz Targi Książki pod hasłem „Pod Tatry tylko z książką”

 Festiwal odbywa się po raz drugi i jest nawiązaniem do literackich i kulturalnych tradycji Zakopanego. Ideą festiwalu jest przywrócenie pamięci między innymi o takich postaciach jak Witkacy, Kasprowicz, Szymanowski, Stryjeńska czy Makuszyński, którzy przebywali i tworzyli w Zakopanem.

 www.literackifestiwal.zakopane.eu

 HEJ FEST Gubałówka 2017

 To druga edycja festiwalu muzycznego, na którym można podziwiać największe gwiazdy polskiej muzyki rozrywkowej na wzgórzu Gubałówki, skąd roztacza się widok na panoramę Tatr. Impreza ta została umieszczona przez polskie wydanie National Geographic na liście festiwali odbywających się w najbardziej zaskakujących miejscach na świecie. W tym roku wystąpią: Mateusz Ziółko, Sylwia Grzeszczak, IRA, T.Love, Happysad, Zakopower, Genesis Classic, Ray Wilson, Perfect, Mrozu, Beata i Bajm, Kult, Organek oraz młode zespoły towarzyszące.

www.hejfest.pl

 Letni Teatr w Muszli Koncertowej.

 Zakopiańskie Lato Teatralne ma już swoją kilkuletnia tradycję. W sierpniowym repertuarze zaprezentują się trzy grupy artystyczne: Teatr VIS a VIS, Teatr Rozrywki RZT Szymaszkowa oraz Teatr Blaszany Bębenek. Przedstawią spektakle muzyczne, komediowe krotochwile w stylu retro, największe szlagiery musicalowe, piosenki kabaretowe i miłosne, a dla najmłodszych – bajki. W każdą niedzielę wakacji o godz. 17 w Parku Miejskim im. J. Piłsudskiego.

  Kulturalny Plac Niepodległości w Zakopanem.

 Jest to miejsce, które już drugi wakacyjny sezon Zakopane tworzy wspólnie z młodymi artystami. Specjalnie dla wszystkich gości, turystów oraz mieszkańców przygotowana została alternatywna przestrzeń, w której organizowane są wydarzenia z zakresu sztuki i kultury, sportu, rozrywki i relaksu.

  Visa Kino Letnie Zakopane.

 Jubileuszowa, dziesiąta z kolei edycja najdłuższego wakacyjnego festiwalu filmowego. Miasteczko filmowe zlokalizowane jest na Kulturalnym Placu Niepodległości. Na dwa miesiące miasto staje się filmową stolicą Polski z wielkim kinem bez biletów na świeżym powietrzu. W repertuarze znajdą się filmy oscarowe, światowe super hity i kino artystyczne. Repertuar na stronie internetowej.

 www.kino.visa.pl.

 49 Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich

 To jedna z najstarszych i najciekawszych imprez kulturalnych nierozerwalnie związanych z Zakopanem. Co roku pod Giewontem spotykają się góralskie zespoły z całego świata oraz znawcy i miłośnicy folkloru. Honorowym patronatem objęła tegoroczny festiwal małżonka Prezydenta RP, Agata Kornhauser- Duda.

 Festiwal odbędzie się od 17 do 25 sierpnia na Górnej Równi Krupowej. Weźmie w nim udział 15 zespołów zagranicznych z Francji, Słowacji, Rumunii, Węgier, Ukrainy, Hiszpanii (Teneryfa), Portugalii, Bułgarii, Macedonii, Serbii, Turcji, Kazachstanu, Rosji (Jakucja – Syberia), Tajwanu oraz Ameryki Północnej (polonijny zespół Wanta z Chicago). Polskie zespoły zakwalifikowane podczas Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu to: MAGURZANIE Z ŁODYGOWIC, JAKUBKOWIANIE Z ŁOSOSINY DOLNEJ, ŚWARNI ŁOJCE Z SADKU-KOSTRZY, GIEWONT Z ZAKOPANEGO.

Festiwalowi towarzyszą wystawy plenerowe, kiermasze sztuki ludowej i rzemiosła artystycznego, warsztaty dla dzieci oraz ogniska integracyjne w wiosce festiwalowej.

 www.festiwale.zakopane.pl.

 13 Spotkania z Filmem Górskim.

 To wielkie święto gór i sportowców górskich a zarazem sposobność uczestnictwa w pokazach znakomitych filmów archiwalnych oraz premierach najlepszych filmów o tematyce górskiej z kilkunastu krajów oraz spotkania z polskimi i zagranicznymi uczestnikami największych wypraw górskich, himalaistami i reżyserami.

 www.spotkania.zakopane.pl

 9 Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach”.

 Organizowany już po raz dziewiąty na zakończenie sezonu letniego pod Tatrami festiwal to nie tylko koncerty w wykonaniu wybitnych artystów światowej i polskiej muzyki klasycznej. To również wystawy, projekcje filmowe, spotkania z artystami w Klubie Rozmów na Szczytach ( w zabytkowej willi „ Dom pod Jedlami” ) oraz Kursy Mistrzowskie, podczas których młodzi muzycy mogą szlifować swój warsztat pod okiem wybitnych artystów.

W dniach 15 i 16 września odbędą się koncerty upamiętniające dwudziestą rocznicę wizyty św. Jana Pawła II w Zakopanem.

 www.muzykanaszczytach.com

 Wystawa „ Alfabet Sztuki ABC”

 Ekspozycja w Miejskiej Galerii Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego od 11 sierpnia do 1 października 2017 zakłada alfabetyczną prezentację najbardziej znaczących osobowości artystycznych, kształtujących współczesny wizerunek polskiej sztuki. Wystawiane będą prace takich artystów jak : Abakanowicz, Althamer, Baj, Bałka, Bereźnicki, Ciecierski, Cześnik. Ekspozycję będzie można podziwiać między 11 sierpnia a 1 października 2017.

 www.galeria.zakopane.pl

 Wszystkie te wydarzenia kulturalne i artystyczne sprawiają, że Zakopane powraca do swoich najlepszych tradycji jako ośrodka istotnego dla rozwoju kultury i sztuki polskiej i tworzeniu relacji pomiędzy naturą a procesem twórczym. Wszystkich odwiedzających miasto zaprasza do uczestnictwa w powyższych imprezach. Niechaj staną się one dopełnieniem każdego pobytu pod Tatrami.