Z fotografią i rzeźbą przez historię

 

Studenci z rejonu świętokrzyskiego, wraz z redakcją Polish News, wyruszyli na pieszą wycieczkę po Górach Świętokrzyskich, aby wykonywać fotografie z wystaw rzeźb plenerowych. Największa z nich, maila miejsce w Szydłowie, a były tam zgromadzone najpiękniejsze prace mistrzów dłuta.

Śladem legend gnieźnieńskich

-Według mnie najciekawszą rzeźbą była ta, która przedstawiała pierwszego władcę polskiego jakim był Mieszko I z rodu Piastowiców. Jest ona wkomponowana w sytuację, o której mówią nam legendy gnieźnieńskie, kiedy to ustanowiona została pierwsza nasza stolica. Mieszko trzyma w dłoniach księgę, która symbolizuje zapisanie w kronikach polskich, momentu powołania do istnienia najważniejszego miasta w naszym kraju- dodaje Wiktoria.

Kazimierz Odnowiciel

-W Szydłowie, pokazana była rzeźba króla Kazimierza Odnowiciela, była to najpotężniejsza figura prezentowana w Szydłowie, a to chyba dlatego, iż wielkich rzeczy on dokonał. A mianowicie zastał on Polskę drewnianą, a zostawił murowaną. Za jego panowania, datuje się duży rozkwit gospodarczy Polski i rozrost grodów i małych osad, w których to wznoszono budowle wykonywane z cegieł- wtrąca Agnieszka.

Wykonując fotografie

-Każda wystawa, a tym bardziej plenerowa, jest wystawą czasową. Przed dotkliwymi warunkami atmosferycznymi, jakie serwuje nam zima, musi być ona zdemontowana. Aby zatem utrwalić jej charakter i piękno, postanowiłyśmy zachować wspomnianą ekspozycję na fotografiach. Zdjęcia posiadają pewnego rodzaju niepowtarzalny klimat, który oddaje w stu procentach to, co widz ogląda w rzeczywistości. Dla mnie najpiękniejszą figurą pokazaną na świętokrzyskiej wystawie, była ta, która przedstawiała Annę Jagiellonkę. To zacna postać w naszej historii. Gdy uciekł z naszego kraju Henryk Walezy, mąż Anny, to ona sama rządziła naszym państwem dbając o jego bezpieczeństwo i harmonię. Gdy pojął ją za żonę o dziesięć lat młodszy Siedmiogrodzianin Stefan Batory, to dzięki jej dobrym radom, doszło do rozkwitu gospodarczego Polski i podboju Pskowa. Ta postać jest według mnie najbardziej zasłużoną, aby o niej wspominała historia, jak też sądzę, że to ją powinniśmy podziwiać gdy przedstawiona jest ona jako urodziwa figura, która zachowała się na mojej fotografii- opowiada Sylwia.

Fotografie Stefana Pogorzelskiego

Bardzo cennymi fotografiami, prezentowanymi na wystawie świętokrzyskiej, są te które należą do mistrza grafiki zdjęciowej, jakim jest Stefan Pogorzelski. Fotografuje on ujęcia, które oprócz wesołych scen, pokazują piękno polskiego krajobrazu, z uchwyceniem pogody i aktualnych sytuacji. Tam gdzie obserwują pejzaż młode dziewczyny, uchwycona została komiczna sytuacja ich ustawienia, która koresponduje z urokliwością roztaczającego się otoczenia. Możemy zatem oglądając prace pana Stefana, ubawić się i podziwiać zarazem piękno naszego kraju.

 Zdjęcie Stefana  Pogorzelskiego

Redakcja Polish News, wraz ze studentkami, zaproszona była na wystawę rzeźby polskiej do Szydłowa, na której również mogła wykonywać fotografie, które prezentowane będą czytelnikom portalu.

Tekst i zdjęcia Ewa Michałowska – Walkiewicz
[email protected]