XXIX Polonijne Mistrzostwa Lekarzy w Tenisie Ziemnym

XXIX Polonijne Mistrzostwa Lekarzy w Tenisie Ziemnym (XXIX PMLwTZ). Zdjęcie pamiątkowe zawodników w maseczkach. Od lewej: Sławomir Puszkarski, Roman Marszałek, Bronisław Orawiec, Janusz Dańko. Lions Park, Prospect Heights, IL. 26 lipca 2020 r.

 

KS “Bronek” ZLP

2 sierpnia 2020 r. zakończyły się XXIX Polonijne Mistrzostwa Lekarzy w Tenisie Ziemnym, których rganizatorem był honorowy prezes Związku Lekarzy Polskich w Chicago dr Bronisław Orawiec. Patronat nad turniejem sprawował Konsulat RP w Chicago z Konsulem Generalnym Piotrem Janickim na czele.

Mecze odbywały się w dniach 26 i 31 lipca oraz 1 – 2 sierpnia br. na kortach tenisowych przy Lions Park w Prospect Heights, IL. Tylko jeden mecz deblowy z powodu deszczu został przeniesiony na korty kryte w River Trails Tennis Center w Arlington Heights, IL. Mistrzostwa rozpoczęto 26 lipca 2020 r. grami pojedynczymi przy upalnej pogodzie z wysoką wilgotnością powietrza i odczuwalną temperaturą 102 F (38.8C). Pozostałym meczom towarzyszyła piękna, słoneczna pogoda. Turniej przeprowadzono zgodnie z obowiązującymi przepisami związanymi z pandemią koronawirusa COVID-19.

Panowie przed rozpoczęciem gier singlowych

Wszystkie pojedynki były niezwykle zaciekłe, stojące na bardzo dobrym poziomie sportowym, trwające od dwóch i pół do trzech godzin. W meczach singlowych panów zanotowano wiele ciekawych, emocjonujących gier. Warto wspomnieć mecz pomiędzy Januszem Dańko i Sławomirem Puszkarskim o wejście do gry finałowej, który zakończył się wynikiem 6:3, 6:4 dla J. Dańko oraz mecz pomiędzy Bronisławem Orawcem a Romanem Marszałkiem (wynik meczu 6:2, 6:1 dla B. Orawca). W starciu o trzecią lokatę pomiędzy S. Puszkarskim a R. Marszałkiem zwycięstwo w trzech setach odniósł S. Puszkarski (6:3, 4:6, 6:2).

Od lewej: Roman Marszałek, Bronisław Orawiec, Halina Anioł, Sławomir Puszkarski.

W meczu finałowym rozgrywanym przez dwa dni z powodu zapadających ciemności w pierwszym dniu, spotkali się Bronisław Orawiec i Janusz Dańko. Zwycięstwo przypadło Januszowi Dańko, który pokonał Bronisława Orawca wynikiem 6:2, 6:2. Było to czwarte zwycięstwo J. Dańko w historii Mistrzostw. Należy zaznaczyć, że dwudziestojednokrotny triumfator B. Orawiac grał z kontuzją kończyny dolnej (podwichnięcie paliczka stopy). III lokatę zdobył Sławomir Puszkarski, a IV – Roman Marszałek. Wśród pań I miejsce zdobyła Halina Anioł.

Przed meczem. Od lewej: Roman Marszałek, Bronisław Orawiec

Mecze gier podwójnych miały również interesujący przebieg. Zwycięstwo odniosła para Bronisław Orawiec i Janusz Dańko, która pokonała parę Sławomira Puszkarskiego i Romana Marszałka wynikiem 6:3, 6:2. Uroczystość zakończenia mistrzostw odbędzie się wspólnie z zakończeniem IX Turnieju Tenisa Ziemnego „Dziennikarze vs Lekarze” w sobotę, 22 sierpnia 2020 r.

Od lewej: Sławomir Puszkarski, Janusz Dańko

Finaliści XXIX PMLwTZ. Od lewej: Janusz Dańko (I), Bronisław Orawiec (II). Lions Park, Prospect Heights, IL. 31 lipca 2020 r.

Najlepszymi sportowcami roku 2020 (narty plus tenis) wśród lekarek polonijnych została po raz czternasty Halina Anioł, a wśród lekarzy po raz dwudziesty ósmy Bronisław Orawiec. Uroczyste wręczenie pucharów dla Sportowców Roku nastąpi zgodnie z dwudziestodziewięcioletnią tradycją podczas Balu Lekarza, który odbędzie się w lutym 2021 r. w śródmieściu Chicago.

BO

Najlepsi Sportowcy Roku 2020 (narty-tenis) Halina Anioł i Bronisław Orawiec.

Pary deblowe. Od lewej: Sławomir Puszkarski i Roman Marszałek (II miejsce), Bronisław Orawiec i Janusz Dańko (I miejsce). Korty tenisowe w Lions Park, Prospect Heights, IL. 2 sierpnia 2020 r.

Foto: arch. B. Orawiec