Wywiad z Robertem Martwickiem, Posłem Stanowym z 19 Dystryktu w Illinois

 

Przez wiele lat był radnym miasteczka Norridge w północno-zachodniej części aglomeracji chicagowskiej.

Poseł Martwick zasiada w różnych Komitetach w stanowej Izbie Reprezentantów: jest m.in. Przewodniczącym Komisji d/s Emerytur, zasiada w Komisji d/s Dochodów i Finansów, Transportu. Jest z zawodu prawnikiem, absolwentem Boston University, gdzie zdobył tytuł Bakałarza w dziedzinie ekonomii. a studia prawnicze skończył na uczelni John Marshall Law School w Chicago.

Rozmawialiśmy z nim w czasie wywiadu radiowego, a potem przy okazji obchodów święta Pułaskiego w Illinois o kilku ważnych sprawach w Illinois.

* (Andrzej Mikołajczyk-AM) Ostatnio przedstawiono propozycje ustawy, aby nadać nazwę jednej z autostrad na obszarze aglomeracji chicgowskiej imię byłego Prezydenta USA – Baracka Obamy. Jaka jest Pańska opinia w tej sprawie?

– (Robert Martwick) Ustawa numer 1294 (The BilI 1294) proponuje zmianę nazwy autostrady na nazwę na cześć byłego Prezydenta Baracka Obamy. Ustawa jest sponsorowana przez posła stanowego Marcusa Evansa. Autorem pomysłu jest Patrick Steffes, który często pracuje charytatywnie dla mnie i dla innych wybieralnych przedstawicieli władz stanowych. Patrick zwrócił uwagę na fakt, że Prezydent Obama odniósł zwycięstwo w 2008 roku, m.in. ze względu na fakt, że wygrał zdecydowanie wybory w trzech stanach: Wisconsin, Illinois i Indiana.
W związku z tym, pomyślał, Steffen, byłoby bardzo odpowiednim uhonorowanie go poprzez autostrady łączącej trzy stany na cześć bytego prezydenta Obamy.

*(A.M.) Pan poseł odwiedził ostatnio Zrzeszenie Amerykańsko Polskie, (PAA), gdzie uczestniczyliście w obchodach Tłustego Czwartku/Pączki Day wraz z Gubernatorem Brucem Raunerem. Pan jest Demokratą, on Republikaninem. Spotykaliście się razem w Zrzeszeniu Polsko-Amerykańskim – agencji socjalnej. Jak się czułes będąc z gubernatorem w tym samym miejscu?

— (Robert Martwick) Było mi bardzo miło spotkać się z gubernatorem stanu Illinois z okazji Tłustego Czwartku w Zrzeszeniu Amerykańsko-Polskim. Agencja ma ogromne znaczenie w świadczeniu usług socjalnych dla imigrantów polskiego pochodzenia od prawie stu lat. ZAP odgrywa bardzo ważną rolę dla Polonii, pomagając imigrantom dostosować się do życia w nowym kraju. Szkoda tylko, ze Gubernator proponuje wyeliminowanie finansowania takich agencji jak Zrzeszenie Amerykańsko Polskie. Mam nadzieje, że jego pojawienie się miało na celu, aby wesprzeć taką agencję i zapewnić, że otrzymają pomoc, jakiej potrzebują.

• (A.M) Czy jest możliwe, abyście mogli wspólnie pracować nad większymi zagadnieniami, takimi jak uchwalenie budżetu dla stanu Illinois. Oczywiście, budżet stanowy jest bardzo skomplikowaną sprawą. Czy przywodcy stanu Illinois sa w stanie przedyskutowac i rozwiązać sprawę stanowego budżetu i go przegłosowac? Jak to zrobić?

— (RM) Stan Illinois nie posiada budżetu od dwóch lat, od czasu, gdy Bruce Rauner objął funkcję gubernatora. Stan Illinois zmaga się z problemem budżetowym od kilku dekad, ale ostatnie dwa lata bez budżetu o wiele bardziej pogorszyły sytuacje. Każdy wybrany urzędnik w Illinois, w szczegolności gubernator stanu, musi być gotowy do współpracy i znalezienia rozwiązania budżetowego. Budżet w rzeczywistości jest stosunkowo prostą matematyką, to jednak decyzje jak zbalansować budżet i uporać sie z deficytem budżetowym są bardzo trudne.

Gubernator Rauner pokazał, że nie potrafi uchwalić budżetu wyłącznie poprzez cięcia budżetowe. Musimy więc zdecydować w jaki sposób zwiekszyć dochody niezbędne to tego, abyśmy mogli funkcjonować w trudnych czasach. To są bardzo trudne decyzje. Jesteśmy w stanie znależć na nie odpowiedzi jedynie wtedy, gdy usiądziemy razem przy stole, w dobrej wierze i z gotowością do rozwiązania problemu.

* (AM) Dzień Pułaskiego jest obchodzony od kilku dekad w pierwszy poniedziałek marca. Stan Illinois jest jedynym stanem w USA, który posiada takie święto. Czy powinnismy je obchodzić? Jakie znaczenie ma ono dla Ciebie i innych ustawodawców? Jakie są pana plany w tej sprawie?

— (RM) Od czasu, gdy zostałem wybrany w 2012 roku, stawiam sobie za cel, aby przy różnych okazjach opowiadać o mojej polskiej kulturze i dziedzictwie z moimi kolegami w stanowej legislaturze. Nasza kultura ma ogromne znaczenie na przestrzeni rozwoju historycznego naszego miasta (historical fabric of Chicago) i stanu Illinois. Chcę zrobić wszystko, co tylko potrafię, aby zapoznać moich kolegów, czym ona jest [polska kultura- AM].
Mamy wiele świąt uchwalonych dla upamiętnienia ważnych postaci historycznych. Sądzę, że nikt bardziej na to nie zasługue niż Generał Pułaski. On nie jest tylko polskim bohaterem, ale amerykańskim bohaterem. Okazaliśmy wiele szacunku dla naszych założycieli, jednak bez poświęcenia i wkładu ludzi takich, jak Pułaski i Kościuszko, nasz kraj nie miałby takiej demokratycznej wolności’ z jakiej cieszymy się dzisiaj. Bedę nie tylko bronił jakichkolwiek próby zmniejszenia znaczenia tego święta, ale będę proaktywnie podkreślał ważność tego dnia.

• (AM) Dziękuje.

@ Andrzej (Andrew) Mikołajczyk