WYSTAWA RĘKODZIEŁA ARTYSTYCZNEGO W ŁĄCZNEJ

 

Redakcja Polish News, została zaproszona do Gminnej Biblioteki Publicznej w Łącznej. Jest tutaj zorganizowana wystawa rękodzielnicza, której eksponaty są charakterystyczne dla tego właśnie regionu.

Piękne kogutki i koniki

W tym właśnie regionie, w latach powojennych ubiegłego stulecia wszelkie zabawki dziecięce, wykonywane były najczęściej z drewna. Podczas toczenia ich po twardej powierzchni zabawki te wprawiane były w ruch, co stanowiło jeszcze bardziej efektowną zabawę dla dzieci. Ich twórcami, byli rękodzielnicy z Łącznej i pobliskiego Ostojowa.

Kolorowe aniołki

Szczególną postacią, która była wyrabiana przez tutejszych rękodzielników był szeroko rozumiany anioł, posłaniec z nieba. Był on zawsze przedstawiany w kolorach jasnych, z uśmiechniętą twarzą, od której promieniowało dobro. Ludzie lubili otaczać się takimi figurami myśląc, że przybliży ich to do anielskiej dobroci.

Nasza redakcja była bardzo zadowolona, że mogła zobaczyć te piękne eksponaty, o których już najczęściej nie pamięta się, gdy wystawy sklepowe oblegane są nowoczesnymi zabawkami.

Ewa Michałowska – Walkiewicz