Wystawa obrazów Ludwiki Dembskiej.

Delektując się pejzażem

Redakcja Polish News, została zaproszona do Kielc, aby mimo pandemii uczestniczyć w wystawie obrazów Ludwiki Dembskiej, która była zorganizowana w Oranżerii Karcianej. Pani Ludwika maluje głównie pejzaże, które jak mawia …potrafią każdego zachwycić i ująć za serce. Jej wiodącym tematem są pola bitewne oraz trakty prowadzące do zamków i pałaców polskich.

Mimesis

Obrazowy charakter malarstwa na zasadzie naśladowania rzeczywistości (mimesis), jest głównym kierunkiem artystycznym, któremu oddała się pani Ludwika. Jak pokazuje ekspozycja artystki, znakomita większość dzieł jej rzemiosła, posiada nie tylko dekoracyjny charakter, ale zawiera elementy krajobrazowe, doskonale splecione z motywami historycznymi. Na przykład pięknie namalowany jest most prowadzący do traktu królewskiego, przy którym znajdują się stare latarnie uliczne, z eleganckimi motywami zdobniczymi.


Kultura dworska w malarstwie Ludwiki
Ten element sztuki głównie przedstawia dwór monarszy, lub jego wnętrze z bogatymi tkaninami zdobniczymi i sztukateryjnymi, które często były odbiciem oznak luksusu i splendoru. W malarstwie pani Ludwiki, eksponując kulturę dworską, można też pokazać całe miasto, jego bogatych obywateli, mniejsze i większe instytucje, a przede wszystkim ratusz. Ważnym aspektem, który raczej omija kielecka artystka, to etos patrycjuszy i wizja plebsu.

Gabinety i pokoje

Pani Ludwika bardzo lubi malować gabinety i bogate komnaty, w których są dekoracje porcelanowe oraz meblarskie. Maluje ona jednak te elementy bardzo rzadko, gdyż najwierniejszym aspektem danego miasta czy też wsi, jest jego krajobraz.

Dziękujemy za zaproszenie pani Ludwiko, życzymy jednocześnie dalszych sukcesów artystycznych.

Ewa Michałowska – Walkiewicz