Wystawa: Najpiękniejsza pisanka z soli

 

Kto jeszcze nie wykonał pisanek na Święta Wielkanocne, a szuka inspiracji na pewno je znajdzie na wystawie „Najpiękniejsza pisanka z soli” prezentowanej w Zamku Żupnym do 28 kwietnia.
Wielickie pisanki są wyjątkowe nie tylko z powodu soli, z której są wykonane, ale i oryginalnych pomysłów dekoracji oraz wyjątkowych ozdób. Bo czyż nie zaskakuje pisanka w ubranku z elementów elektrycznych i elektronicznych takich jak: żaróweczki, karta z telefonu komórkowego i kolorowe druciki. Aż chce się podłączyć ją do gniazdka i sprawdzić czy zaświeci. Druga podobna jest do żarówki z niewielkim neonikem z liczbą 20 – przypomina o jubileuszu konkursu.

W innej pisance do dekoracji posłużyła kartka z książki. Z niej powstały starannie wykonane kwiaty, które otoczyły wianuszkiem solne jajko a poniżej paski z tekstem oplotły je niczym wstęgą. Patrząc na nią rodzi się pytanie jakie niesie przesłanie. Zachwyca wiosenna radość, lekka kolorowa w sukience ze świeżych drobnych, czerwonych, żółtych i szafirowych kwiatuszków i w takim samym pięknym kapeluszu. Zupełnie inny nastrój wprowadza pisanka kojarząca się z kopalnią – w dolnej części dekoracja z kamyków przeplecionych z mchem a z tych ciemnych podziemi wychodzi na spotkanie z wiosną radosna biedronka. Nie sposób przejść obojętnie obok jajka ubranego w sukienkę z białej brzozowej kory, dodatkowo ozdobionej srebrnym drucikiem i szafirowymi kamykami…
Tegoroczna wystawa pisanek jest wyjątkowa bo związana z 20-leciem konkursu. Można na niej zobaczyć także pisanki, które powstały w ramach programu „Jajo z soli zdobimy do woli”. Wykonały je przedszkolaki z Wieliczki i uczniowie Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych w Krakowie. Młodzieży uzdolnionej plastycznie zawdzięczamy zupełnie inne pisanki ozdobione dekoracją rzeźbioną. Natomiast wchodzących na dziedziniec zamkowy witają ozdobione kolorowymi kwiatami wiklinowe jaja metrowej wysokości wykonane przez uczniów Zespołu Szkół im. Brata Alojzego Kosiby w Wieliczce.
http://muzeum.wieliczka.pl/wystawa-najpiekniejsza-pisanka-z-soli-2/