Wyspiański w Krakowie – co zobaczymy na wystawie w Muzeum Narodowym?

Stanisław Wyspiański – Autoportret. https://commons.wikimedia.org/

W Muzeum Narodowym w Krakowie w listopadzie br. otwarto wystawę “Wyspiański” poświęconą twórczości tego młodopolskiego artysty, nazywanego niekiedy “czwartym wieszczem narodowym”. Co zobaczymy na wystawie?

Stanisław Wyspiański uchodzi za jednego z najbardziej wszechstronnych twórców przełomu XIX i XX wieku. W Muzeum Narodowym w Krakowie zainaugurowano właśnie wyjątkową wystawę, otwartą z okazji 110. rocznicy śmierci artysty. Ekspozycja została przygotowana w przededniu dwóch innych ważnych rocznic – obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz jubileuszu roku 2019, w którym 15 stycznia przypada 150. rocznica urodzin Wyspiańskiego. 

Na wystawie dostępnych jest prawie 500 dzieł artysty, który w ciągu swojego stosunkowo krótkiego życia (zmarł mając 38 lat) zajmował się różnymi dziedzinami sztuki. Był malarzem, rysownikiem, grafikiem, a także poetą, dramatopisarzem, scenografem i reformatorem teatru.

“To prawdziwa uczta dla znawców i wielbicieli Wyspiańskiego, ale także atrakcyjna propozycja dla tych, którzy dopiero odkrywają jego unikalny talent, przemyślenia, oryginalną osobowość twórczą oraz ukształtowaną w cieniu wawelskiego wzgórza, towarzyszącą mu od najmłodszych lat fascynację polskością – jej dziejami oraz perspektywami jej przyszłego rozwoju” – napisał prezydent Andrzej Duda, który objął wystawę patronatem honorowym. Kuratorki wystawy – Magdalena Laskowska i Danuta Godyń – uporządkowały eksponaty w kilku salach podzielonych tematycznie. W pierwszej, zatytułowanej “U mnie w domu”, zaprezentowane zostały wizerunki Wyspiańskiego z różnych okresów jego życia, portrety dzieci i żony oraz pamiątki związane z jego pracownią. Dwie kolejne sale wypełniają “Polybarwności kościoła Franciszkanów”, czyli dzieła związane z krakowską świątynią, rzadko pokazywane szerokiej publiczności. Kolejna sala – “Historia i pamiątki” – została poświęcona działalności Wyspiańskiego jako miłośnika historycznych pamiątek. Znajdują się tu m.in. przerysy ze ścian kościoła św. Krzyża oraz projekty rekonstrukcji witraży do krużganków klasztoru Dominikanów. W sali “Teatr narodu” zostały ukazane niezrealizowane projekty witraży do okien katedry lwowskiej, a w sali “Nie Paryż, tylko Kraków” dominują powszechnie znane dzieła malarskie i graficzne artysty. Ostatnia sala “Ars – Apollo” wypełniona jest dziełami sztuki użytkowej, m.in. meblami do mieszkania Zofii i Tadeusza Żeleńskich oraz przedmiotami stanowiące wyposażenie krakowskiego Domu Towarzystwa Lekarskiego. Całości wystawy dopełnia sala “Instrumentarium” poświęcona problematyce badań i konserwacji dzieł Wyspiańskiego ze szczególnym uwzględnieniem obrazów pastelowych.

Wystawę można oglądać od 28 listopada 2017 do 30 lipa 2018 r. Sfinansowano ją ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2021. Mecenasem wystawy jest PKO Bank Polski. 

http://www.gazetakrakowska.pl