Wycieczka po świętokrzyskim

SONY DSC

Grota Czarownic

Położony na granicy gmin Starachowice – Wąchock rezerwat przyrody, związany jest z minionymi epokami, gdzie światem rządziła magia. Redakcja Polish News, miała okazję wybrać się w te tereny, aby zglebić ich historię i tajemnicze opowieści.

Wychodnie dolomitów

Istniejące w tym rezerwacie skały, to wychodnie dolomitów i wapieni dewońskich. Zwrócone są one w stronę słońca, a ich zbocza porastają murawy naskalne. Żyje w tym miejscu wiele gatunków pająków, owadów i ślimaków. Od północy wąwóz sąsiaduje z kamieniołomem. Położona tutaj wysoka skarpa, stanowi od lat obiekt zainteresowania dla miłośników paleontologii. W kruszejących skałach znaleźć można liczne skamieniałości, m.in. koralowców, ramienionogów, gąbek i liliowców, które stanowią pamiątkę po znajdującym się tu przed milionami lat morzu.

Interesujące miejsce

Wąwóz świętokrzyski, zainteresuje nie tylko znawców geologii. Warto się tam wybrać także dla wspaniałych widoków. Jest to miejsce związane z wieloma legendami, o czarownicach i Druidach, którzy odprawiali tu swoje magiczne zaklęcia. Podobno mieszkający opodal Wąchocka kasztelan Kołoćko, kazał ubiczować swoją córkę, która zakochała się w biednym młynarzu. Gdy córka zmarła pod kolejnymi razami bijącego ją batoga, jej ciało zakopano właśnie pod tymi skałami, aby nikt nigdy nie dowiedział się o tej zbrodni. Podobno w każda bezksiężycową noc, jej duch błąka się po wysokich skałach, aby oznajmić całej okolicy co wyrządził jej ojciec.

W latach Druidów

Przed wiekami okolicę skał wąchockich, pomieszkiwali Druidzi. Ci irlandzcy mędrcy, odprawiali tutaj swoje magiczne zaklęcia, a wiele zapisków historycznych świadczy o tym, że Polacy przemierzali często wiele kilometrów drogi, aby dotrzeć w to miejsce i zostać uzdrowionym.

Dziękujemy pani Idalli Wiatrowej regionalistce świętokrzyskiej za przyprowadzenie nas do tego miejsca i możliwość wykonania zdjęć.

Ewa Michałowska – Walkiewicz