Wszystkie kłopoty Ameryki

Najnowszy felieton z Tygodnika Solidarność

Nigdy jeszcze społeczeństwo amerykańskie nie było tak spolaryzowane jak w trakcie listopadowych wyborów. Elementy wojny hybrydowej są bardzo mocno widoczne. Debata polityczna zamiast skoncentrować się na istotnych problemach zagrożenia chińską ekspansją, odbija się od najbardziej absurdalnych teorii spiskowych, typu jak to “izraelskie satelity podpalają Kaliforrnię”, i to w wykonaniu ważnych amerykańskich kongresmenów. Można powiedzieć, że w Ameryce przestano rozmawiać o poważnychi istotnych problemach i uprawia się doskonale znaną w Polsce politykęim gorzej-tym lepiej”. A tymczasem są państwa, które odnoszą wyraźne korzyści z chaosu informacyjnego na świecie, ponieważ cicho, prawie bezszelestnie przechodzą bez reakcji mediów mainstreamowych wydarzenia, które powinny zwracać uwagę amerykańskich tink tanków,wywiadu i dużych korporacji.

15 listopada 2020 r. podpisano Regionalne Kompleksowe Partnerstwo Gospodarcze (Regional Comprehensive Economic Partnership, RCEP). Jest to umowa o wolnym handlu (Free Trade Areement, ETA), która stworzyła największy na świecie blok handlowy i jest znaczącym osiagnięciem Chin, które walczą z USA o wpływy i dominację gospodarczą zarówno w tym regionie, jak i na świecie. Umowę podpisało po ośmioletnich negocjacjach 15 krajów Azji i Pacyfiku, reprezentujących razem prawie jedną trzecią światowego produktu krajowego brutto (PKB).

Wśród sygnatariuszy tej umowy są następujące kraje: Brunei, Laos, Wietnam, Chiny, Kambodża, Myanmar (Brima), Japonia, Korea Południowa, Tajlandia, Malezja, Singapur, Indonezja, Filipiny, Australia i Nowa Zelandia, a więc wszyscy członkowie bloku ASEAN (Association of Southeast Asian Nations), plus dodatkowo kilka znaczących krajów regionu. Pisał o tym “ Kuryer Polski” 30 listopada , 2020 r. Miesiąc później, czyli 30 grudnia 2020 r. Unia Europejska i Chiny sfinalizowały siedmioletnie negocjacje umowy Comprehensive Agreement on Investment (CM). Pozostaje jeszcze ratyfikacja tej umowy. To nie koniec kłopotów Ameryki. 29 marca 2021 r. Chiny podpisały warty 400 miliardów dolarów układ z Iranem, polegający na wymianie chińskich inwestycji za ropę.

Znając rozmach Chińczyków, są oni w stanie zainwestować w irańską infrastrukturę, nie wyłanczając programu atomowego. Do tego należy wspomnieć o przerzucaniu w okolice Donbasu wojsk rosyjskich, wystrzeleniu łnocnokoreańskich rakieti totalnym zagrożeniu chińską inwazją Tajwanowi.

Spięcie amerykańskiej polityki w relacjach z Chinami osiągnęło swoje apogeum w Anchorage na Alasce, gdzie wysocy dyplomaci USA i Chin spotkali się twarzą w twarz po raz pierwszy, odkąd władzę w Waszyngtonie objęła adminstracja prezydenta Joe Bidena. Spotkanie przekształciło się w ponad godzinną wymianę publicznych potyczek słownych potwierdzając oczekiwany konfrorntacyjny ton między geopolitycznymi rywalami. W ocenie “NYT” sekretarz stanu Antony Blinken był wyraźnie zaskoczaony. Yang Jiechi oskarżył Stany Zjednoczone o protekcjonalne podejście do rozmów i ocenił, że delegacja amerykańska nie ma prawa oskarżać Pekinu o łamanie praw człowieka ani wygłaszać wykładów na temat zalet demokracji –przekazuje „NYT’. Stwierdził, że Stany Zjednoczone powinny naprawić własne, głęboko zakorzenione problemy, wskazując na położenie Afroamerykanów. Tak więc chińska polityka stała się asertywna, wyszła już z konfucjańskiego cienia budowania siły i celnie atakuje rywali.

Pozdrawiam zza oceanu. 

Waldemar Biniecki

Tygodnik Solidarność | Wiadomości i polityka w Polsce (tysol.pl)