Wspomnienie bohatera września 39

Józef Wąsik

Józef Wąsik, przyszedł na świat dnia 8 lipca 1904 roku. Źródła historyczne nie podają dokładnego miejsca urodzenia pana Wąsika. Zatem redakcja Polish News oraz Stowarzyszenie Historyczne Renesans, została zaproszona nad świętokrzyskie Jezioro Brodzkie, aby tam na wieczorku wspomnień, oddać cześć wielkiemu Polakowi Józefowi Wąsikowi. Pan Wąsik, zginął w dniu 1 września 1939 roku w Gdańsku.

Zginął jak bohater

Józef Wąsik był polskim pocztowcem, naczelnikiem Polskiego Urzędu Pocztowo- Telegraficznego w Wolnym Mieście Gdańsk. Poległ on w końcowej fazie obrony placówki pocztowej w Gdańsku – relacjonuje Teofil Gębura ze Stawu Kunowskiego. W dniu 1 września 1939 roku wraz z pocztowcami, którzy zostali w pracy na noc, pan Wąsik wziął udział w trwającej około czternaście godzin obronie poczty. Około godziny 18:30 podjęto decyzję o kapitulacji – kończy świętokrzyski historyk.

Pod ogniem….

Józef Wąsik wyszedł z budynku jako drugi. Pierwszą osobą która opuściła budynek poczty był dyrektor Jan Michoń. Zostali oni zaatakowani miotaczem ognia i ponieśli śmierć na miejscu. Nie udało się ustalić, co stało się z jego ciałem później – mówi pan Gębura. Ku pamięci Józefa Wąsika powstał symboliczny nagrobek na Cmentarzu na Zaspie.

Rok 2015

W roku 2015, pewien polski historyk kupił na aukcji internetowej album ze starymi zdjęciami z roku 1939. Jedno zdjęcie szczególnie przykuło jego uwagę. Po dokładnej analizie ustalił, iż na tym zdjęciu widać spalony budynek Poczty Polskiej, a przed wejściem można ujrzeć ciało Jana Michonia oraz spalone ciało Józefa Wąsika. Zdjęcie to potwierdza, że naczelnik poczty został zaatakowany miotaczem ognia/

Ewa Michałowska – Walkiewicz