WSPÓŁPRACOWNIK „ POLISH NEWS”, FOTOREPORTER WALDEMAR SOWIŃSKI NAGRODZONY W ZAKOPANEM

„ ŁUK TRIUMFALNY” autor: WALDEMAR SOWIŃSKI

Autor: Ania Navas

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich to prestiżowa impreza, która tradycyjnie odbywa się od lat w okresie letnim w Zakopanem.

W tym roku z uwagi na zaistniałą globalną sytuację epidemiologiczną zespoły zagraniczne nie mogły przybyć do Polski i festiwal odbył się w bardzo okrojonej, skromnej formie. Część występów była transmitowana internetowo. Dyrekcja festiwalu uznała to jako preludium 52 edycji zaplanowanej na sierpień 2021 roku.

Echem ubiegłorocznego festiwalu było rozdanie nagród laureatom nagrodzonym w konkursie fotograficznym „ Żywioł Folkloru 2019” oraz w konkursie plastycznym na dziecięcy plakat festiwalowy.

Uroczystość odbyła się 20 sierpnia 2020 r. w Zakopiańskim Centrum Kultury Rodzimej, na zewnątrz pięknie odrestaurowanej drewnianej willi Czerwony Dwór.

Z powodu pandemii publiczność obserwująca uroczystość rozdania nagród była nieliczna, ale wydarzenie było transmitowane na youtube.

W kategorii akredytowanych profesjonalnych dziennikarzy i fotoreporterów festiwalowych I nagrodę zdobył Tomasz Osuchowski z Zakopanego. Został on również uhonorowany nagrodą specjalną “Tygodnika Podhalańskiego”.

W tej samej kategorii nagrodę specjalną portalu „Zakopiec.info” otrzymał współpracujący od kilku lat z prasą polonijną a zwłaszcza z portalem POLISH NEWS, fotoreporter Waldemar Sowiński z Krakowa. Zdobył on również za swoje zdjęcia specjalne wyróżnienie festiwalowe.

Waldemar Sowiński, fotoreporter współpracujący z POLISH NEWS odbiera podwójną nagrodę za zdjęcia na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. foto: Ania Navas

Na wyróżnienia zasłużyli także: Piotr Korczak z Zakopanego i Barbara Hadowska z Kościeliska. Nagrodę publiczności zdobyła Sylwia Żołądek ze Szczecina. W konkursie wzięło udział 16 fotoreporterów a jury wybierało spośród 79 najlepszych zdjęć. 

Laureaci nagrodzeni w konkursie fotograficznym MFFZG w Zakopanem wraz z członkami dyrekcji festiwalu na scenie w Czerwonym Dworze.

W tym samym dniu jury ogłosiło również wyniki konkursu na najlepszy dziecięcy plakat festiwalowy.

Oto nagrodzeni:

I miejsce – Jan Turski,

II miejsce (dwie równorzędne nagrody) – Zuzanna Gucwa i Kalina Rosiek,

III miejsce (dwie równorzędne nagrody) – Piotr Bachleda i Regina Nędza Chotarska).

Prace tych dzieci zostaną reprodukowane w postaci pocztówek okolicznościowych.

Natomiast praca, która zajęła I miejsce (Jan Turski) zostanie dodatkowo reprodukowana w postaci plakatu.

Należą się gratulacje wszystkim nagrodzonym, a zwłaszcza dzieciom, ich rodzicom i wychowawcom, bo to właśnie w ich zamiłowaniu do kultywowania folkloru ziem górskich pokładamy nadzieję na jego przetrwanie.

Wspaniałe dzieciaki z talentem. Laureaci konkursu na plakat dziecięcy o tematyce związanej z Miedzynarodowym Festiwalem Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem.

Na zakończenie uroczystości korespondentka POLISH NEWS, USA miała okazję zamienić kilka słów z Waldemarem Sowińskim.

Dyplomy uznania dla współpracownika prasy polonijnej Waldemara Sowińskiego. Foto: Ania Navas.

Jakie są Twoje odczucia po otrzymaniu aż dwóch nagród związanych z zakopiańskim festiwalem?

Na pewno jest to wielka satysfakcja. Fotografia jest moją prawdziwą pasją od lat. Jestem również bardzo zainteresowany folklorem a Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich jest znakomitą okazją do wykonania ciekawych, wartościowych artystycznie zdjęć.

Gdzie będzie można zobaczyć nagrodzone prace?

Z tego co wiem, to wystawa nagrodzonych prac będzie miała miejsce dopiero za rok podczas planowanej na sierpień 2021 roku następnej edycji festiwalu, ale chętnie udostępnię na użytek prasy polonijnej nagrodzone zdjęcie, które nazwałem: „ Łuk Triumfalny”.

Masz bogate archiwum zdjęciowe. Czy w razie potrzeby zainteresowani mogą zwrócić się do Ciebie o ich udostępnienie do publikacji?

Tak. Posiadam tysiące zdjęć mojego autorstwa z różnych dziedzin. To nie tylko zdjęcia zespołów folklorystycznych z całego świata, ale również zdjęcia celebrytów, polityków, pejzaży polskich, fotoreportaże z ważnych wydarzeń sportowych, wydarzeń kulturalnych, etc., które za niewielką opłatą mogę udostępnić do publikacji.

W jaki sposób można się z Tobą skontaktować?

Podaję mój adres e-mail: [email protected]