Wraca moda na stalowe okna

 

Uwielbiam elegancje stalowych okien. Dawno, dawno temu można je było znaleźć tylko w starych budynkach przemysłowych. Dzisiaj coraz częściej widzimy je w naszych domach. Okna stalowe wyglądają pięknie zarówno w tradycyjnej jak i nowoczesnej architekturze, jak to widać na poniższych zdjęciach.

  W stalowych oknach mocne żelazo sprawia, że słupki i szprosy dzielące płaszczyzne okna na mniejsze prostokąty, są bardzo smukłe. Dzięki temu szklana powierzchnia okna jest większa niż w innych typach oknie i wiecej światła (słońca) może dochodzić do wnętrza.

Jedyny problem to to, że kosztują one trzy razy więcej niż tradycyjne drewniane futryny. Czasami drewniane, aluminiowe czy plastikowe okno można pomalować na czarny kolor, aby osiągnąć podobny efekt, ale nie będzie jednak to to samo. Więc jeśli kogoś stać na prawdziwe stalowe okna to je polecam, bo myślę, że warto.

Ciekawostki:

1. Stalowe okna często są nazywane “Crittall windows” na cześć Crittall Windows Ltd. słynnego angielskiego producenta okien o konstrukcji stalowej. Założona w 1884 roku, firma ta istnieje do dziś w Witham, Essex, w Wielkiej Brytanii. Jej produkty są używane w tysiącach budynków na terenie Europy i Ameryki Północnej (np. w gmachu Parlamentu i w Tower of London w Anglii lub na słynnym liniowcu pasażerskim, który zatonął na północnym Atlantyku 15-tego kwietnia 1912, RMS Titanic).

2. W gorącym klimacie okna i drzwi stalowe są o wiele częściej spotykane, ponieważ są one bardziej odporne na intensywne promieniowanie słoneczne UV niż drewno. W klimacie umiarkowanym często brakuje dostawców okiem stalowych, ponieważ lasów i drewna jest pod dostatkiem, co oznacza tańsze i bardzo popularne okna drewniane.

Anna Grochowska IIDA, NCIDQ LEED AP IC+C
ANNALINE INTERIOR DESIGN, LLC
http://annalineid.blogspot.com/