Wiosenny Puchar Radości

 

Nasi przodkowie w Europie poznali banany dopiero w XIX . Pocieszał się nimi sam Napoleon. Banany są bardzo odżywcze i nas rozweselają.

Sok jabłkowo – bananowy z jogurtem jest tak odżywczy, że może nam zastąpić śniadanie. Zawiera bowiem białko, węglowodany, trochę tłuszczu i witaminy i składniki mineralne.
Białko z tego domowego smoothie dobrze się wchłania i wzmacnia nasze mięśnie. Witaminy z grupy B gwarantują efektywną pracę mózgu Dbają o o utrzymanie optymalnych poziomów neurotransmiterów, co daje nam dobre sampopczucie.

Banany, dostarczają nam w większości potrzebnych dla zdrowia minerałów w dostatecznych ilościach – a więc wapnia, fosforu, fluoru, magnezu – oraz licznych witamin, takich jak C, B1, B2, B12, A, E. Banany zawierają również trochę witaminy D, bardzo istotnej w tym całym zestawie, ponieważ ma ona właściwości wiązania bananowego wapnia w organizmie.

Jabłka, natomiast oczyszczają. Jabłko, zawiera takie witaminy, jak: A, B1, B2, C i E, reguluje przemianę materii, zawiera błonnik, który pęcznieje w żołądku i w ten sposób dłużej odczuwamy uczucie nasycenia. Najwięcej błonnika znajduje się w skórce, dlatego nie rezygnujmy z niej. Zawarty w jabłakch potas doskonale wpływa na pracę serca oraz układu nerwowego. Potas w połączeniu z żelazem odkwasza organizm. Pektyny to podstawa jabłka, które mają wpływ na naszą florę bakteryjną w jelicie grubym oraz poprawiają perystaltykę jelit. To, tylko w skrócie o bogatcwie w.wymienionego duetu.

Dobry dla serca
Sok wspomaga pracę układu krwionośnego serca, bo zawiera potas , który jest niezbędny do pracy pompy sodowo- potasowej, która odpowiada za utrzymanie odpowiedniego poziomu płynów w organizmie. Konkuruje z sodem i zapobiega powstawaniu obrzęków. Ponadto dba o dobra kondycję naczyń krwionośnych i reguluje ciśnienie krwi.

Sok jabłkowo – bananowy z jogurtem, to nie tylko bomba witaminowo- minerala, ale też cenne źródło wapnia. Obecna w jogurcie laktoza-cukier mleczny, bardzo ułatwia przyswajanie wapnia przez organizm.
Jeden dziennie bananowo- jabłkowy smoothie zmniejsza ryzyko wystąpienia osteoporozy i chroni przed złamaniami i pęknięciami kości.

W napoju obecne są także niezwykle ważne bakterie probiotyczne, kóre nie tylko usprawniają pracę układu pokarmowego, ale też poprawiają odporność. Jabłkowo – bananowe smoothie, może smakować nawet tym, co nie lubią naturalnych jogurtów, bowiem smak owoców oraz dodatek goździka i cynamonu niezwykle tuszuje charakterystyczny mleczny posmak.
Smacznego!

PUCHAR RADOŚCI

4 średnie jabłka
2 małe banany
Szczypta mieloneych goździków, szczypta cynamonu
1 kubek jogurtu naturalnego (najlepszy jest grecki)

Przygotowanie
Z jabłek wycisnąc sok w sokowirówce (obcjonalnie zmiksować)
Banany zmiksować i wymieszać z sokiem z jabłek lub ze zmiksowanymi jabłkami
Można też owoce zmiksować razem.
Dodać roztrzepany jogurt, dodać szczyptę mielonych goździków i szczyptę sproszkowanego cynamonu.
Wymieszać i podawać schłodzony w lodówce.

SMACZNEGO!

Opr. KJT