Wieża kontrolna im. Romana Pucinskiego na lotnisku O’Hare

CHICAGO: Władze miasta Chicago nadadzą jednej z wież kontrolnych na Międzynarodowym Lotnisku O’Hare w Chicago nazwę im. Romana Pucinskiego, byłego Kongresmana, Radnego, dziennikarza i pilota amerykańskich sił powietrznych.

Roman Pucinski spędził 32. Lata w służbie publicznej jako Kongresman i Radny Chicago. Zostanie uhonorowany poprzez nadanie jego imieniiem nazwy – jednej z 4. wież kontrolnych na lotnisku O’Hare. Był on byl jednym ze współautorów uchwały w amerykańskim Kongressie, domagającej się w każdym amerykańskim samolocie cywilnym tzw. „Czarnej skrzynki”, która jest obecnie wszędzie stosowana w lotnictwie w USA i na całym świecie.

Jego pomysł zastosowania „czarnej skrzynki: w lotnictwie cywilnym był wynikiem jego doświadczeń ze służby w lotnictwie wojskowym w czasie II wojny światowej (1941-1945) i potrzeby zastosowania ich w lotnictwie cywilnym. Dzięki czarnym skrzynkom usprawniono produkcję samolotów, ich eksploatowanie. Czarne skrzynki są dzisiaj najbardziej przydatnym urządzeniem do analizy przyczyn wypadków samolotów.

Nasza rodzina jest bardzo wdzięczna burmistrzowi Emanuelowi, Radnemu Ed Burke i Miastu Chicago za uhonorowanie Ojca w taki sposób. Lotnisko O’Hare znajdowało się w jego dystrykcie jako Kongresmana, Radnego i bardzo uważnie obserwował jego wpływ na życie i funkcjonowanie mieszkańców Chicago. Poza jego wielkim zainteresowaniem lotnictwem przez całe życie, jego doświadczenia wyniesione z II wojny światowej przekonały go do tego, że potrzebne są precyzyjne dane z wypadków dla wspołczesnego  lotnictwa”, powiedziała jego córka, Aurelia Pucinski, Sędzina Sądu Apelacyjnego w Chicago w liście, który otrzymaliśmy od niej.

Roman Pucinski był synem Lidii Pucinskiej, która przez ponad 50 lat prowadziła program radiowy „Sloneczna Pani” w Chicago i któar była znana z jej zaangażowania społecznego na rzecz Polonii. Pracowałem w budynkach nazwanych jej imieniem przez 5 lat, które służą emerytom o niskich dochodach, stąd też tematy związane z rodzina Pucinski sa mi bardzo bliskie i znane. Lidia Pucińska była tak zamiłowana w języku polskim, że nie pozwoliła na zmianę jej nazwiska.

Jedna z córek Aurelii Pucinskiej pełni odpowiedzialną funkcję w Chicago. Jest to już kolejne pokolenie rodziny Pucinski zaangażowane w służbę publiczna w Chicago i USA.

1111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111 Zdjęcie zrobione w czasie tegorocznego Bankietu Dziedzictwa w dniu 7. października, 2018 r. Frank Spula, Prezes KPA i PNA wraz z Aurelia Pucinska, Sędziną Sądu Apelacyjnego i autorem tekstu.

Roman Pucinski zmarł w 2002 roku. Byłem na jego pogrzebie. Pucinski pracował takze jako prawnik, wieloletni dziennikarz dla dziennika Chicago Sun-Times,m potem [przez wiele lat aktywn

Wymóg  montowania „czarnych skrzynek” znalazł powszechne zastosowanie w amerykańskim i światowym lotnictwie cywilnym. To jedna z wielu zasług sp. Romana Pucinskiego. Cenne, że teraz doceniły to władze Chicago nadając nazwę jednej z wież kontrolnych jego imieniem.

@ Tekst i zdjęcie: Andrzej Mikolajczyk

http://wiadomosci.com/wieza-kontrolna-im-romana-pucinskiego-na-lotnisku-ohare/