Wicegubernator Florydy w polskim pawilonie w Miami

 W strefie wolnocłowej w Miami odbyła się 23 lipca 2014 roku prestiżowa, międzynarodowa wystawa poświęcona wymianie handlowej i kontaktom biznesowym pod nazwą “XIX Alliance Business Expo”. Honorowym gościem wystawy był wicegubernator Florydy Carlos Lopez-Cantera.

 Wicegubernator Florydy Carlos Lopez-Cantera oraz przedstawiciele Izby Polsko-Amerykańskiej i  biznesów obydwu Ameryk na Florydzie, podczas inaguracji wystawy

Wicegubernator Florydy Carlos Lopez-Cantera (z lewej) w rozmowie z Leszkiem Ładowskim

Współgospodarzem, a zarazem głównym wystawcą, była Izba Polsko-Amerykańska i Obydwu Ameryk na Florydzie. Organizacja ta, początkowo znana jako Polsko-Amerykańska Izba Handlowa na Florydzie, powstała w roku 1993 z inicjatywy florydzkiego biznesmena, Polaka Antoniego E. Kruszewskiego oraz prof. dr. Zdzisława P. Wesołowskiego, profesora ekonomii i biznesu oraz zasłużonego działacza polonijnego.

“Twoje wrota do Unii Europejskiej i obydwu Ameryk” – pod tym hasłem Izba Handlowa Polsko-Amerykanska i Obydwu Ameryk rozwija swą działalność na Florydzie
Foto: ANIA NAVAS

Od tego momentu Izba przechodziła rozmaite etapy rozwojowe, czynnie uczestnicząc w procesach wymiany handlowej i promocji biznesowej między Florydą a Polską. Od kilku lat prezesem Izby jest Leszek Ładowski – znany biznesmen, mieszkający początkowo w Wenezueli, a obecnie na Florydzie. Rozwinął on znacznie działalność tej organizacji oraz rozszerzył jej zasięg na współpracę z krajami Ameryki Łacińskiej.

 

Pamiątkowe zdjęcie wicegubernatora z przedstawicielami polonijnych biznesów  w polskim pawilonie.

“Obecnie każdy przedsiębiorca latynoamerykański, między innymi z powodu niestabilności sytuacji w swoim kraju, jest obecny na Florydzie. Dzięki temu, poprzez centrum biznesowe w tej części świata, jakim jest Miami, może utrzymywać stały kontakt z kontrahentami z całego tego regionu” – mówi prezes Ładowski.

Wystawa handlowa “XIX Alliance Business Expo” jest jednym z ważnych elementów rozwoju współpracy między krajami Ameryki Łacińskiej, Stanami Zjednoczonymi i Europą. Tego typu wystawy odbywają się co kwartał. Podczas trwania obecnej ekspozycji, wizytę w polskim pawilonie handlowym złożył wicegubernator Florydy Carlos Lopez-Cantera. Spotkał się on z Leszkiem Ładowskim – prezesem Izby Handlowej Polsko- Amerykańskiej i Obydwu Ameryk, Tomaszem Sową – przedstawicielem sekcji handlowo-inwestycyjnej Ambasady Polskiej w Waszyngtonie, Douglasem Hale – przedstawicielem Amerykańskiej Izby Handlowej w Waszyngtonie do spraw współpracy z Polską, Arcelio V. Gerardo – dyrektorem Międzynarodowej Strefy Wolnocłowej w Miami oraz z przedstawicielami obecnych na wystawie firm polskich.

Tomasz Sowa – przedstawiciel sekcji handlowo-inwestycyjnej Ambasady Polskiej w Waszyngtonie, prowadził wykład na temat możliwości inwestycyjnych w Polsce i współpracy

Wicegubernator pogratulował obecnym dynamicznej działalności w kierunku rozszerzania współpracy handlowej i inwestycyjnej między Europą i oboma Amerykami oraz wyraził swe uznanie i poparcie dla dalszych wysiłków w tej dziedzinie. Warto zaznaczyć, że pawilon polski jest pierwszą tego typu stałą przestrzenią ekspozycyjną dla firm polskich, planujących ekspansję na rynki obu Ameryk. Program pomocy dla małych i dużych przedsiębiorstw z Polski, działający pod hasłem “Floryda – Wrota do obu Ameryk”, pozwala im wejść jednocześnie do wielu krajów, dzięki wykorzystaniu znakomicie funkcjonujących struktur handlowych i transportowych południowej Florydy.

 Autorka, Ania Navas (z prawej) z uczestniczkami spotkania

Otwarcie pawilonu wystawowego właśnie w zagranicznej strefie wolnocłowej w Miami łączy się z wieloma korzyściami dla uczestniczących firm. Nowoczesny budynek, w którym mieści się pawilon polski, jest regularnie odwiedzany przez międzynarodowe misje handlowe. Uczestnictwo w programie wymiany bezcłowej daje możliwość dostawy towarów polskich bezpośrednio do Miami, a stamtąd najbardziej ekonomicznymi środkami transportu do całych Stanów Zjednoczonych oraz krajów Ameryki Łacińskiej – bez cła i konieczności uzyskiwania zezwoleń amerykańskich agencji federalnych i stanowych.

 Przekazanie wyróżnień przez wicegubernatora

Pawilon polski dysponuje nowoczesną, centralnie zlokalizowaną przestrzenią wystawową, będącą w stanie zapewnić kompleksową pomoc i obsługę dla 20 firm. Umowy przyjmowane są na okres od 1 roku do 3 lat.
Więcej informacji na ten temat na stronach internetowych: www.polishamericanchamber.com oraz www.PolishTradeCenter.com

Część artystyczna  pod hasłem ” Celebrating  200 Years of Independence  of the America” w której  można było podziwiać  prezentacje  krajów Ameryki Łacińskiej. Na  obydwu fotografiach  przedstawicielka Peru.

Zespół taneczny z Wenezueli

 Jedno z licznych stoisk  podczas targów biznesowych

Fotografie: Krystyna Teller, POLISH NEWS i Ana Naves, Nowy Dziennik

http://www.dziennik.com/