Walentynki w dobie pandemii

Miłość na odległość

Walentynki to czas zakochanych, okres w którym tryumfuje miłość i poszanowanie względem siebie. Często Walentynki utożsamiane są ze zwyczajem rzymskim, polegającym na poszukiwaniu wybranki serca, przez losowanie jej imienia ze specjalnej urny. Dzień zakochanych jest kojarzony z takimi postaciami z mitologii jak Kupidyn, Eros, Amor, czy też kochliwy Pan zwany często Faunem. Walentynki czyli święto zakochanych, obchodzone jest dnia 14 lutego każdego roku. W tym dniu właśnie, wspomina się pewnego zakonnika o imieniu Walenty. Jak głosi stara legenda, mnich ten cierpiał na chorobę zwaną tańcem świętego Wita, a jej objawem było rozkojarzenie i drgawki na całym ciele. Objawy te często przypominają osobę zakochaną, stąd jak głosi stara legenda wzięło się to święto.

Okres pandemii

Jak wiemy zakochani, często zachowują się w podobny sposób, jak chory Walenty. Aby tylko okazać swoje głębokie uczucie wybranej osobie, zakochani obdarowują się słodyczami lub maskotkami w kształcie serca. Najczęściej są to też bombonierki w kolorze czerwonym. Częstym zwyczajem w tym dniu, jest wysyłanie sobie liścików zawierających wyznania miłosne, niejednokrotnie wierszowane lub skrapiane drogimi perfumami.

-Dla mnie w dobie epidemii nie jest to problemem, żeby moją ukochaną upewnić w przekonaniu, że żywię do niej to wzniosłe uczucie. Teraz w dobie cyfryzacji, mogę to zrobić przez video rozmowę na telefonie lub przez skypa. Nie mogę jej zabrać do dobrej restauracji ale wierzę w to, że nałożone na nas obostrzenia kiedyś miną i na pewno to nadrobię- relacjonuje pan Marek.

Okres średniowiecza

W literackich tekstach z XV wieku, pod słowem miłość często skrywał się termin „ulitowanie się nad drugim człowiekiem”. Wyraz ten, zapożyczony jest od słowiańskiego słowa milosn, który oznacza po prostu miłosierdzie. Dziś jednak odnosi się to słowo do szczególnego uczucia, jakie wiąże dwoje ludzi. – Mieszkam bardzo blisko mojego ukochanego mężczyzny. Zatem spotkamy się w Walentynki na przedniej kolacji u mnie w domu. Na pewno nie będzie ona tak dostojna jak w lokalu, ale dołożę wszelkich starań żeby było uroczyście. Mam dla Witka poduszkę w kształcie wielkiego serca, myślę że trafiłam z prezentem- dodaje pani Renia.

Miłość agape

Mówiąc o miłości, nie możemy pominąć uczucia jakie kultywowane było przez pierwszych chrześcijan. Jest to jak wiemy szczególny rodzaj bezwarunkowej miłości, początkowo człowieka do Boga Stwórcy, a potem człowieka do drugiego człowieka. – Taką właśnie miłość agape, czyli coś w rodzaju uwielbienia musimy teraz okazywać przez telefon naszym umiłowanym osobom. Nie możemy w takim szczególnym okresie się spotykać, ale zawsze możemy pouwielbiać wybrankę naszego serca na odległość, dzwoniąc do niej. Gdy zdjęte będą już obostrzenia, nadrobimy wszelkie na nas nałożone niedogodności, w tym obdarowanie piękną walentynką- relacjonuje pan Irek.

Fusy w kształcie serca

Podczas Walentynek, często zakochane panie wróżą sobie najbliższą przyszłość spędzoną u boku ukochanego. Wypijają one filiżankę czarnej sypanej kawy, a z ułożenia fusów przepowiadają co będzie względem ich miłosnego afektu. W niewielkiej świętokrzyskiej wsi Bór Kunowski pani Marina, pijąc kawę wywróżyła sobie szybkie zamążpójście, ponieważ fusy po wypiciu wspomnianego czarnego napoju ułożyły się w kształcie serca. – Teraz wiem, że Stanisław kocha mnie naprawdę i gdy po tym ciężkim dla wszystkich czasie się spotkamy powiem mu, że jestem jego Walentynką- wtrąca pani Marina.

 

Ewa Michałowska- Walkiewicz