W Szczecinie powstanie centrum badań sportowców.

 

W Szczecinie za blisko 8 mln zł powstanie Centrum Badań Strukturalno-Funkcjonalnych Człowieka. Jednostka naukowa Uniwersytetu Szczecińskiego będzie prowadziła badania z zakresu kultury fizycznej, sportu i medycyny sportowej.

 „Centrum ma umożliwić realizację projektu badawczego, którego celem jest ustalenie genetycznych markerów, które miałyby nam pomóc określać predyspozycje do występowania określonego typu kontuzji w sporcie, ale nie tylko. Mamy nadzieję, że zwykli ludzie, którzy nie są sportowcami będą mogli skorzystać z owoców tego projektu” – powiedziała dr Agnieszka Maciejewska-Karłowska z Zakładu Biologicznych Podstaw Kultury Fizycznej szczecińskiej uczelni we wtorek podczas spotkania z dziennikarzami.

 W skład Centrum Badań Strukturalno-Funkcjonalnych Człowieka wchodzić będą laboratoria: genetyki, biochemii, fizjologii oraz kinezjologii i biomechaniki. Centrum ma się stać jedną z najnowocześniej wyposażonych jednostek naukowych tego typu w kraju. Jak informuje uczelnia, wyniki prowadzonych tam badań znajdą zastosowanie m.in. w medycynie, traumatologii i przemyśle farmaceutycznym.

 Według dr. hab. Pawła Cięszczyka prodziekana ds. nauki Wydziału Kultury Fizycznej i Promocji Zdrowia, centrum umożliwi także prowadzenie badań wydolnościowych. Jak dodał naukowiec, do tej pory z powodu braku odpowiedniego sprzętu badania sportowców z regionu przeprowadzali naukowcy z innych części kraju.

 Centrum powstanie w budynku uczelni, który zostanie zmodernizowany i doposażony. Inwestycja ma zostać ukończona w marcu 2015 r. Jej koszt to blisko 8 mln zł, 75 proc. tej kwoty to dofinansowanie unijne, a pozostała część to środki własne uczelni.

 Źródło: www.esculap.com