W skansenie… w świętokrzyskim Marcinkowie

SONY DSC

 

Gdzie się czas zatrzymał

W niezwykłą historyczną podróż w czasie, wybrała się nasza Redakcja udając się do świętokrzyskiej wsi o nazwie Marcinków. Mogliśmy tutaj bliżej zapoznać się z życiem ludzi, mieszkających w dziewiętnastowiecznej wsi.

Pod koniec XIX stulecia

Drewniana chata, która swoim uroczym wyglądem wita wszystkich turystów, postawiona została w końcu XIX wieku. Jest ona wyposażona w dawne sprzęty domowe, które stanowiły podstawę egzystencji każdej rodziny.

SONY DSC

Zwiedzając obejście gospodarskie

W zabudowaniach gospodarczych, eksponowane są maszyny i urządzenia rolnicze. Znajduje tutaj się wszystko to, co było potrzebne gospodarzom do egzystencji pod koniec XIX wieku i na początku wieku XX. Należy w tym miejscu zwrócić uwagę na wyeksponowanie bogatej kolekcji dzbanów i naczyń, a także na zabytkową kolekcję sztućców i galanterii porcelitowej, która służyła do spożywania posiłków.

 

Nie można nie wspomnieć tutaj, bardzo bogatej kolekcji lokówek oraz prostownic do włosów, a także brzytew i szeregu maszynek do strzeżenia. Można też tutaj zobaczyć unikatową wprost kolekcję ostrzałek do ostrzenia żyletek. Znajdują się tutaj także unikatowe meble zarówno kuchenne jak i pokojowe oraz zbiór żelazek, pamiętających czasy XIX wieku.

Zaglądając do stodoły

W stodole natomiast zgromadzone są żarna o różnej konstrukcji, a na szczególną uwagę zasługuje kolekcja cepów, kołowrotków i przeźmianów, które w dawnych czasach zastępowały ludziom wagę. Można zatem tu podziwiać kolekcję kilkunastu drewnianych radeł, a oprócz tego były tu pokazane pługi i płużki, drewniane brony i jarzma.

Tutaj naprawdę zatrzymał się czas. A na kolejną wyprawę do wspomnianego skansenu wybierze się Polish News w marcu.

Ewa Michałowska – Walkiewicz