Uroczystość odsłonięcia Pamiątkowej Tablicy „Droga Generała Władysława Andersa”

 

W uroczystości wzięło udział kilkaset osób: przedstawicieli organizacji polonijnych, weterani, harcerze, działacze polonijni, wśród nich dwie Polki, które służyły w armii Generała Władysława Andersa w bitwie pod Monte Cassino we Włoszech.

Senator Maria Anna Anders w towarzystwie żołnierzy  oraz młodej przedstawicielki Polonii – Anity Mikołajczyk

Marek Dobrzycki, syn weterana II wojny światowej spod bitwy pod Monte Cassino, prowadził uroczystość w namiocie na cmentarzu w Maryhill, w Niles. Na tym cmentarzu jest pochowanych wielu żolnierzy armii Generała W. Andersa, którzy przybyli do Stanów Zjednoczonych.  

Senator Maria Anna Anders z Klubem Andersa, Andrew Przybyło oraz Iwona-Chris Zoltek

Wsród mówców był min. Andrew Przybylo, burmistrz miasteczka Niles, Senator Maria Anna Anders, córka śp. Generała Władysława Andersa,  Kongresman Brad Schneider, z 10 okręgu wyborczego, Senator Adam Bielan, Wice Marszałek Senatu RP, Piotr Janicki, Konsul Generalny RP w Chicago.

Uroczystość rozpoczęli żołnierze Gwardii Narodowej z Illinois, którzy zaprezentowali poczty sztandarowe  Stanów Zjednocoznych i Polski. Uroczyste poczty sztandarowe prezentowaly także  polonijne organizacje i harcerze.  W uroczystości uczestniczyli dowódcy Gwardii Narodowej w Illinois a także oficerowie polskiej armii, obecni poprzedniego dnia na Paradzie 3. Majowej.

Senator M. Anna Anders wspólnie z  Piotrem Janickim,Konsulem Generalnym RP w Chicago oraz  uczestnikami uroczystości

Tablica honorowa „Generał Wladyslaw Anders Memorial Way”/„Droga Pamiątkowa Generała Władysława Andersa” zostanie umieszczona na drodze stanowej przy ulicy Milwaukee w pobliżu Main, tuż koło cmentarza w Maryhill. Decyzja o nadaniu tej nazwy została podjęta przez władze Kongresu stanowego Illinois w marcu b.r. Została uchwalona przez obydwie Izby.

Senator Maria Anna Anders była wyraźnie wzruszona uczestnictwem w uroczystości odsłonięcia tablicy na cześć jej śp ojca, Generała Władysława Andersa i jego zołnierzy. Polonia traktuje ją z wielka serdecznością.

Sen. Anders jako Senator RP i Minister w gabinecie premier Beaty Szydło chce promować osiągnięcia Polonii, zacieśniać współpracę z Polską. W czasie krotkich przemówień mowiła o swoich niezwykłych kolejach losu, o urodzeniu w Anglii, przyjeździe do Stanów Zjednoczonych. Posiada amerykańskie obywatelskie. Jej syn służy w armii amerykańskiej. To nadaje dodatkowej wiarygodności w rozmowach z przywódcami amerykańskimi. Jej celem jest poprawa bezpieczeństwa Polski i rozwijanie współpracy ze Stanami Zjednoczonymi.

Senator M. A. Anders oraz królowe tegorocznej Parady 3. Majowej

W czasie uroczystości przemawiał także Kongresman Brad Schneider z 10. Kongresu wyborczego USA, który wyraził podziękowanie za zaproszenie na uroczystość. Mówił o poparciu Stanów Zjednoczonych dla NATO i dla spraw bezpieczeństwa na świecie. Jeog udział w polonijnym wydarzeniu ma duże znaczenie. Miejmy nadzieję, że jego obecność w  tej historycznej uroczystości pozwli mu jeszcze bardziej docenić rolę Polonii.

Piotr Janicki, Konsul Generalny z veteranem II wojny światowej

Ogromny wkład w uchwaleniu decyzji o ustanowieniu  tablicy honorowej „Generał Władysław Anders Memorial Way”/„Droga Pamiątkowa Generała Władysława Andersa”mają  młodzi polonijni działacze i profesjonaliści: Michał Niemkiewicz, Iwona Filipczak, Arek Kogut, Prezydent Niezależnej Grupy Motocyklowej Anders działającej w Chicago. Potem dołączyli do nich Krzysztof Żołtek i wiele innych osób. Tę inicjatywę poparł Andrew Przybylo, potem włoscy ustawodawcy stanu Illinois reprezentujący ten okręg. Potem poparcia udzialił Kongreman stanowy Robert Martwick i inni.

Michal Niemkiewicz dziękował wielu osobom za zangażowanie i zachęcał do tego, aby wszyscy uczestnicy opowiedzieli historię Generala Andersa i jego armii kolejnym pokoleniom Polaków, sąsiadom, kolegom z pracy.

W czasie uroczystości zaśpiewano piosenkę Refrena „Czerwone Maki na Monte Cassino”, która wzruszyła wiele osób do łez, przywołując wspomnienia o wielkich stratach jakie ponieśli polscy żołnierze zdobywając twierdzę na Monte Cassino z rąk niemieckich.

Komitet Pamięci Generała Władysława Andersa  wraz z burmistrzem Niles Andrew Przybylo dziękowali uczestnikom za przybycie i poparcie tej ważnej i pięknej inicjatywy.
Po południu w niedzielę odbył się uroczysty Bankiet z tej okazji w salach bankietowych Long Tree Manor w Niles, Illinois. Było tam wiele kolejnych chwil pełnych wspomnień i wzruszeń.

Senator Anders dziękowala Polonii także za poparcie w wyborach do Senatu RP. Zdobyła wtedy ponad 150,000 głosów. Przegrała wtedy wybory, ale potem je wygrała ponownie, została Ministrem i pragnie kontynuować misje jej ojca, który nigdy nie mógł powrócić do Polski za życia i Senator Anders chce kontynuować służbę na rzecz Polski i wzmacniania współpracy ze Stanami Zjednoczonymi.

W minioną środę wygłosiła ważne przemówienie na temat współpracy Polski w ramach NATO na forum Chicago Council on Fereign Relations.  Jej pierwszym językiem jest język angielski, świetnie naświetlała zagrożenia dla bezpieczeństwa międzynarodowgo i wskazywała na wkład Polski w sprawy bezpieczeństwa i podkreślała ważność  konieczność wzmacniania współpracy ze Stanami Zjednoczonymi.
W minioną sobotę uczestniczyla w różnych wydarzeniach związanych z Paradą 3. Majową w Chicago, spotkała się przy tej okazji z wieloma amerykańskimi przywódcami.

W Niles, w Illinois, mieszka wielu Polaków, którzy są dumni z tego, że jedna z ulic została nazwana „General Wladyslaw Anders Memorial Way”/„Droga Pamiątkowa Generała Władysława Andersa” i chcą edukować swoich sąsiadów o tej ważnej lekcji z historii Polski, Europy i także Stanów Zjednoczonych, gdzie przybyło w okresie powojennym wielu żołnierzy Generała Wladysława Andersa i wielu z nich spoczęł na cmentarzach w tym miasteczku, na gościnnej amerykańskiej ziemi.  

To jest kolejna cenna i niezwykła lekcja historii dla Polonii w całej aglomeracji w Chicago i na przedmieściach oraz dla wielu Czytelników w różnych zakątkach świata o Generale Andersie, jego żołnierzach i ich wkładzie w walkę o niepodległą Polskę i wyzwolenie Włoch i innych krajów Europy. Cześć Ich Pamięci!


Autor, Andrzej Mikołajczyk, Senatror Anders i Alina Mikołajczyk

@  Andrew (Andrzej) Mikołajczyk