Toruński koncert RZAWP w Sanktuarium Najświętszej Marii Panny

Dzień 18 maja

Monte Cassino

Jesienią 1943 roku, alianci za wszelką cenę, chcieli ukrócić ataki zbrojne niemieckich wojsk, rozsianych na frontach całego świata. W zmasowanym alianckim desancie na wszystkie linie niemieckiej ofensywy, upatrywano rychłego zwycięstwa i wyparcia nazizmu ze Starego Kontynentu.

77 rocznica Bitwy pod Monte Cassino

W tym właśnie dniu, Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego, wystąpił w Toruniu w Sanktuarium Najświętszej Marii Panny z przecudownym koncertem patriotycznym, aby uczcić ten wyjątkowy dla Polaków wyczyn. Na występ RZAWP złożyła się także rocznica urodzin papieża Polaka, co jeszcze bardziej uświetniło wspomniany koncert.

Twierdza nie do zdobycia

Rozkład sił niemieckich, był świetnie zaplanowanym manewrem ich obrony i kontrataku przed nacierającymi Aliantami. Niemiecka taktyka walki, prowadzona na wzgórzu Monte Cassino stworzyła z niego twierdzę nie do zdobycia. By znacznie zminimalizować niemiecki opór, postanowiono zbombardować klasztor na wspomnianym wzgórzu. W dniu 15 lutego 1944 roku, 230 samolotów bombowych zrzuciło tam ponad 600 ton bomb, które znacząco zburzyły niemieckie pozycje strategiczne. Straty w oddziałach nacierających wojsk alianckich, sięgały nawet 90 % ich całkowitego stanu. Wobec silnego oporu niemieckiego, alianci zdecydowali się na powstrzymanie dalszych prób zdobycia wzgórza, aż do momentu pozytywnego rozwoju sytuacji na innych odcinkach frontu.

Zmasowany ogień artyleryjski

Jednakże w dniu 11 maja 1944 roku, rozpoczęto kolejny zmasowany ogień artyleryjski na wzgórze Monte Cassino, wprowadzając tym samym w zakłopotanie Niemców. W przeciągu 40 minut, wzgórze zostało pokryte wybuchającymi pociskami burzącymi, a w chwilę później do ataku ruszyły oddziały II Korpusu Polskiego. Przez całą dobę, trwały zaciekłe walki, a szala zwycięstwa, zauważalnie przechylała się na stronę Polaków.

Kolejne dni prowadzenia walki

Dnia 17 maja 1944 roku, dywizje II Korpusu Polskiego, odważnie rzuciły się do ataku na wzgórze Monte Cassino. Wobec groźby totalnego zniszczenia, Niemcom pozostał tylko odwrót z zajmowanego klasztoru, a więc już dnia 18 maja o godzinie 10.30 patrol 12 Pułku Ułanów Podolskich, zatknął na ruinach klasztornych polską flagę. Natomiast 3 Dywizja Strzelców Karpackich połączyła się z brytyjskim XIII Korpusem, by skutecznie otworzyć wojskom alianckim drogę do Rzymu.

Najtrudniejsza bitwa

Bitwa o Monte Cassino, była jedną z najtrudniejszych bitew, w ciężkiej kampanii włoskiej, a ludobójcze walki trwały aż pięć miesięcy. Specyficzne ukształtowanie terenu sprzyjało obrońcom. Tylko dzięki pełnemu poświęceniu i odwadze polskich oddziałów, niemiecka obrona została przełamana.

Patriotyczny koncert

Na toruńskim koncercie RZAWP, wszyscy mogliśmy posłuchać przepięknie wykonanych utworów, które w niebywały sposób chwytały za serca każdego Polaka. A co najważniejsze, przypominały nam one o dokonaniach polskich żołnierzy, będących pod dowództwem Władysława Andersa. Wśród utworów delektujących nie tylko zebranych gości były: „Bogurodzica”, która rozpoczęła występ RZAWP. Ponieważ niedawno obchodziliśmy rocznicę uchwalenia pierwszej na Starym Kontynencie Konstytucji, występ naszych artystów nie mógł obyć się bez „Mazurka 3 Maja”. Każdy Polak zna przyczyny i przebieg powstania listopadowego mającego miejsce w roku 1830, zatem jakże miło było posłuchać chwytającej za serce „Warszawianki”. Kolejne powstanie styczniowe, mające miejsce w roku 1863, kojarzone jest z hymnem naszej Diaspory, a jest to „Marsz marsz Polonia”. Znienawidzony czas zaborów, utrata polskiej mowy w szkołach i urzędach pobudziły Marię Konopnicką do napisania „Roty”, którą mieliśmy okazję posłuchać w wykonaniu RZAWP. Utworzenie polskich legionów przez Józefa Piłsudskiego i czas I wojny światowej, łączą się z kolejną pieśnią a mianowicie „Przybyli ułani pod okienko”, którą także posłuchaliśmy w wykonaniu wspomnianych artystów. Czas II wojny światowej, terror, głód i wszechpotężna niedola polskiego narodu, związana z naszymi żołnierzami i ich walecznością i bohaterstwem, zwieńczona jest pieśnią „Czerwone maki na Monte Cassino”, którą zebrani goście wysłuchali na stojąco. Urodziny papieża Polaka Jana Pawła II, to czas w którym ze szczególnym skupieniem wysłuchaliśmy utworów takich jak „Soli Deo- Jedynemu Bogu” oraz „Barka”.

Nasza Redakcja Polish News dziękuje za zaproszenie na ten cudowny koncert RZAWP.

EWA MICHAŁOWSKA- WALKIEWICZ