Tego jeszcze nie było…

foto: http://jow.pl

Prof. Mirosław Matyja

Tego jeszcze nie było na polskim rynku książki. Nieprzejednany wolnościowiec i prezes znanej fundacji, nieskorumpowany i ideowy polityk oraz polonijny politolog i autor książki “Polska semidemokracja” nawiązali kontakt i postanowili napisać wspólnie książkę pod wdzięcznym tytułem: “Kulisy polskiej demokracji. Obywatel wobec państwa”. Książka ukaże się w sierpniu bieżącego roku w wydawnictwie QBS/PAFERE.

Dlaczego książka będzie warta przeczytania i czy skład autorów jest już dostatecznym argumentem, aby ją nabyć i przeczytać? Jak widzą i odbierają – skadinad znani autorzy – proces polityczno-decyzyjny w Polsce i w ogóle całe zjawisko, które szumnie nazywa się polska demokracja? Czy umieją zaproponować taki model modernizacji, który byłby w stanie doprowadzić do trwałej zmiany w semidemokratycznej Polsce – zmiany na lepsze? Czy  konstruktywna krytyka autorow jest naprawde uzasadniona i posiada mocne fundamenty?

Każdy z trzech współautorów książki opisuje w książce to, co mu najbardziej leży na sercu w polskiej polityce i próbuje zdefiniować głębsze przyczyny dzisiejszego nieudolnego sposobu rządzenia w Polsce. Zastanawiają się między innymi nad tym, co determinowało politykę po 1989 roku i jaki ma to wpływ na jej dzisiejsza deprecjacje? Czy to tylko wina błędnej zbiorowej wyobraźni polityków czy też niezdolność mierzenia się z trudnymi zadaniami?

Czy jesteśmy w stanie – jako spoleczenstwo obywatelskie – wykroczyć poza istniejące wizje rozwoju i wyobrazić sobie na nowo, kim chcemy być i jak mógłby wyglądać nasz kraj w najbliższej przyszłości?  Jak stworzyć prawdziwa demokracja, nie zaczynać wszystkiego od zera? Jakie założenia w polityce należałoby przemyśleć od nowa i jakim językiem o niej mówić?

Książka jest nie tylko krytyka istniejącego systemu politycznego w Polsce, ale również, a może przede wszystkim, zaproszeniem do refleksji nad tym, jak się wydostać z obecnego politycznego klinczu i zakłamania.

Jako współautor omawianego opracowania, sam zastanawiam się, co jest w nim szczególnego?

Dochodzę do wniosku, ze najwiekszym atutem publikacji jest nieplanowana zbieżność poglądów współautorów. Znaleźliśmy się niejako przez przypadek – nękani troska o losy Polski i postanowiliśmy wspólnie napisać i wydać książkę, która może stać się lektura dla każdego Polaka.

W zasadzie każdy z nas pisze zupelnie cos innego, ale wszystkim chodzi o to samo: tak, jak jest, nie może być dalej.

Ale o czym dokładnie traktuje omawiana publikacja? Czytelnik musi uzbroić się w odrobinę cierpliwości. Książka ukaże się za parę tygodni.

Tytul: Kulisy polskiej demokracji. Obywatel wobec państwa.

Autorzy: Jan Kuban, Mirosław Matyja, Janusz Sanocki

Wyd. QBS / PAFERE Warszawa 2019