Targi Bożonarodzeniowe 2013 w Krakowie

Boże Narodzenie to święto pełne uroku. Spotkania z rodziną przy wspólnych stołach, składanie sobie życzeń, obdarowywanie prezentami, choinka, wspólne śpiewanie kolęd.
To najpiękniejsze święto w roku poprzedzone jest okresem czterotygodniowego oczekiwania, zwanego Adwentem. Organizowane w okresie Adwentu Targi Bożonarodzeniowe to powrót do handlowych tradycji Rynku Głównego. 

Jak piszę w swojej książce Andrzej Kozioł „Na krakowskim Rynku – Historia i obyczaje od lokacji do najnowszych czasów” (wydawnictwo WAM, Kraków 2011):
 (…) Krakowski Rynek jest ogromny, tworzy kwadrat po bokach mierzący 200 metrów, a więc liczy sobie 40 tysięcy metrów kwadratowych – 4 hektary. Kiedyś na tej przestrzeni tłoczyły się setki kramów, stał ratusz, spichlerz, miejska waga, odwach, który zniknął dopiero po ostatniej wojnie światowej (…).

„Fenomen krakowskiego Rynku nie polega ani na jego wielkości, ani na tak godnym wieku, lecz na niezwykłej żywotności. W wielu miastach Europy średniowieczne rynki przestały pełnić rolę centrum miasta, tymczasem nasz Rynek Główny ciągle jest sercem Krakowa (…). 

 

„Na krakowskim Rynku handlowano od niepamiętnych czasów, od samego jego początku. Czym? Wszystkim, czemu świadectwo w „Żywocie człowieka poczciwego” daje Mikołaj Rej (…), a następnie (…) Rynek – to przede wszystkim targ. Przez setki lat podobny do opisywanego przez Reja. Malowniczy, gwarny, koński, pachnący sianem i jabłkami, pieczywem i serem.  Tradycja Targów Bożonarodzeniowych powstała przed II Wojną Światową. Kontynuowana była po wojnie, aby znowu odrodzić się na kilka lat w 1956 r. Współczesne Targi, od ćwierćwiecza wpisane w kalendarz Rynku Krakowskiego, to tradycja, która cieszy się niezmiennym powodzeniem wśród mieszkańców Krakowa i odwiedzających nasze miasto turystów z Polski i zagranicy.

W tym roku Kupcy z całej Polski zaprezentują towar w ok. 60 kioskach handlowych, gastronomicznych oraz w 4 beczkach z grzanym winem, gościć będziemy też kupców z  Litwy, Ukrainy, Węgier. Jak co roku przygotujemy dla Państwa bogatą ofertę kulinarną. Będzie można skosztować tradycyjnych potraw z grilla. 

Nie zabraknie także świątecznych łakoci, takich jak prażone orzechy w karmelu, wyroby w czekoladzie i marcepanie czy tradycyjne pierniki. Ponadto kupcy oferować będą szeroką gamę świątecznych produktów, takich jak ręcznie malowane bańki, ozdoby choinkowe, artykuły dekoracyjne, stroiki świąteczne, wyroby ceramiczne, wyroby z drewna, wełny, sukna, szkło artystyczne, biżuteria, pamiątki, pocztówki, kalendarze.

W dniu 30 listopada br., od wczesnych godzin porannych dzieci będą pisały listy do Św. Mikołaja, które około godz. 1200 polecą do nieba. Wzór listu będzie umieszczony w Dzienniku Polskim, będzie można także pisać listy na miejscu, na mikołajowych kartkach, a następnie wrzucić do specjalnie przygotowanej skrzynki, umieszczonej przy estradzie Targów. W tym dniu o godz. 1600 odbędzie się uroczyste otwarcie Targów Bożonarodzeniowych. Pan Prezydent będzie lał wosk, z którego wróżbę odczytają red. Czuma i red. Mazan.  Z kolei o godz. 1930 Teatr „Adalex” zaprasza wszystkich mieszkańców Krakowa na Galicyjski Przekładaniec. To barwne widowisko muzyczne, które przeniesie nas w świat operetki, wodewilu i musicalu, jak również spacer po trzech znanych miastach Europy: Wiedniu – gdzie usłyszymy utwory wybitnych kompozytorów wiedeńskich takich jak Frederic Loewe, Lwowie – gdzie będziemy się bawić przy tradycyjnych wiązankach piosenek lwowskich oraz po naszym pięknym i barwnym w swojej kulturze Krakowie, gdzie zetkniemy się z symbolami miasta, takimi jak krakowska kwiaciarka, krakowianka a nawet zaczarowany dorożkarz.

5 grudnia o godz. 10.00 przy pomniku Adama Mickiewicza spotykają się twórcy szopek. Około godziny 1200 Korowód Szopek ruszy w stronę estrady Targów, na której będą prezentowane szopki i twórcy, prezentacje będą tłumaczone na język angielski. Organizatorem imprezy jest Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Urząd Miasta Krakowa oraz firma Artim. 

W dzień Św. Mikołaja tj. 6 grudnia około godziny 16.00 przez Kraków przejdzie pochód ok. 100 Mikołajów zorganizowany przez uczniów. Pochód wyruszy z Placu Jana Matejki odwiedzając w drodze na Rynek m.in. pomnik Grunwaldzki z figurą Mikołaja Trąby, pomnik Mikołaja Kopernika, pomnik Mikołaja Zyblikiewicza i restaurację Mikołaja Wierzynka. W trakcie pochodu mikołaje będą przypominać, że wodę należy pić przez cały rok, a z sań na Rynku Głównym będą rozdawane wody mineralne ufundowane przez ich producentów. Mikołajowy pochód dotrze na Rynek Główny, gdzie na estradzie zostanie zaprezentowana choinka z piernika, wykonana przez uczniów Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego. Choinka zostanie przekazana Prezydentowi Miasta Krakowa.
Około godz. 18.00 na estradzie Targów Bożonarodzeniowych odbędzie się spotkanie ze Św. Mikołajem. Jego wizyta cieszy się niezmiennie dużym powodzeniem wśród najmłodszych. W trakcie spotkania odbędą się występy, zabawy dla dzieci oraz wiele niespodzianek, a Św. Mikołaj będzie rozdawał dzieciom drobne upominki.

W piątek, 7 grudnia o godz. 18.00 na estradzie Targów zostaną przedstawione „Opowieści galicyjskie” czyli historia w zarysie, na pamiątkę obrony twierdzy Kraków w 1914 roku przed armią carską oraz obrony Lwowa w 1918 roku przed Ukraińcami. Obchody odbywają się rokrocznie od 1999r. W tym roku weźmie w nich udział ok. 60 żołnierzy w historycznych mundurach z Polski, Austrii i Czech. Atrakcją wieczoru będzie replika wozu pancernego Romfell, który poza inscenizacjami odbywającymi się na strzelnicy Pasternik od godziny 12.00 dnia 7 grudnia, pojawi się również na Rynku Głównym. Organizatorem imprezy oraz prowadzącym program jest Tradycyjny Oddział C. i K. Regimentu Artylerii Fortecznej No. 2 barona Edwarda von Beschi – Twierdza Kraków.

W niedzielę, 8 grudnia o godz. 10.45 zapraszamy mieszkańców Krakowa oraz turystów na Święto Kupca. Krakowscy kupcy jak co roku przybędą na Rynek Główny, gdzie zostanie odczytane Orędzie Kupieckie. W tym samym dniu od godz. 12.00  na Rynek krakowski wjedzie grupa motocyklistów w strojach mikołajowych.

14 grudnia o godz. 12.00 odbędzie się uroczyste otwarcie międzynarodowego projektu „Mosty Między Miastami”, koncerty w ramach projektu odbędą się również w dniach 15 grudnia od godz. 17.00, 16, 17 i 18 grudnia od godz. 16.00. W tym roku w ramach Międzynarodowego projektu „Mosty Między Miastami” zobaczymy młodych artystów z Ukrainy i Słowacji. 
Będziemy mogli usłyszeć również kolędy i pastorałki w wykonaniu zespołów i solistów z krakowskich klubów i ośrodków kultury. Projekt ten służy wzajemnemu poznawaniu kultur różnych krajów, jak i pogłębieniu procesu integracji europejskiej. Organizatorem jest Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana w Krakowie. 

W siedzielę, 15 grudnia od godz. 12:00 tradycyjnie już swój dorobek artystyczny prezentować będzie podkrakowska gmina Zielonki.

20 grudnia o godz. 16.00 Samorząd Województwa Małopolskiego zaprasza na Uroczyste otwarcie Wigilijnego Małopolskiego Smaku przez Marszałka Województwa Małopolskiego. Prezentacja produktów tradycyjnych i regionalnych odbywać się będzie również w dniach 20,21,22 grudnia, będzie to dobrą okazją, aby dokonać ostatnich przedświątecznych zakupów. Na stoiskach wystawców pojawią się m.in. tradycyjne wędliny, wyroby piekarnicze i cukiernicze, ryby w różnych postaciach, przetwory owocowo-warzywne, a także gotowe dania: pierogi, uszka, krokiety i wiele innych. Każdy, kto odwiedzi w przedświąteczny weekend Rynek Główny będzie mógł kupić małopolskie specjały, które zagoszczą na wigilijnym stole. 
Najbarwniejszą imprezą Targów będzie Korowód Kolędniczy, w którym weźmie udział około 18 autentycznych amatorskich folklorystycznych grup kolędniczych.

21 grudnia o godz. 11.30 zespoły folklorystyczne spotkają się przy krakowskim Barbakanie, o godz. 1145 barwny korowód przejdzie do Rynku w stronę estrady Targów, gdzie zaśpiewa kilka kolęd wraz z publicznością. Potem każdy zespół będzie prezentował się w różnych punktach Targów Bożonarodzeniowych. Korowód od lat przygotowuje Stowarzyszenie Folklorystyczne Teatr Regionalny.
W tym dniu  godz. 17.00 grupa teatralna „Adalex” przedstawi Jasełka pn. “Staropolskim obyczajem” – czyli wigilia po szlachecku. 
“Staropolskim obyczajem” to spotkanie z dawnymi obrządkami bożonarodzeniowymi. Szlacheckie stroje, barwne historie, przepowiednie na Nowy Rok, wróżenie ze źdźbła siana, a także tradycyjne wigilijne jadło i napitek. To spektakl, który pozwala widzowi włączyć się w wydarzenia dziejące się na scenie. Każdy z oglądających może wziąć udział w kolacji wigilijnej  u prawdziwej szlachty i razem z nimi pokolędować. Niepowtarzalna atmosfera i duch starych polskich obyczajów przenoszą w czasie, pozostawiając niezapomniane wrażenia i wprowadzając wyjątkowy świąteczny nastrój. 

22 grudnia o godz. 12.00 Prezydent Miasta Krakowa wraz z Metropolitą Krakowskim spotkają się z mieszkańcami Krakowa i turystami na tradycyjnym Opłatku Prezydenckim na płycie Rynku Głównego. 
O godz. 17:00 wystąpią artyści z kabaretu Loch Camelot – Mały Rynek.

W Wigilię, 24 grudnia o godz. 12.00 zapraszamy na pokaz „Dziadów Polskich” według inspiracji Wieszcza pod pomnikiem Adama Mickiewicza. Na cokole pomnika Mickiewicza „zamieszanie” urządzą dziady proszalne, weselne, pogrzebowe, kościelne, śpiewając ballady w większości oparte na tekstach ich autorstwa, następnie przejdą w stronę kramów domagając się od gospodarzy jadła, napitku i grosiwa. Między hejnałem z Wieży Mariackiej a przedstawieniem „Dziadów Polskich” krakowskie kwiaciarki jak co roku złożą kwiaty przy pomniku Wieszcza.

26 grudnia o godz. 14.00 zapraszamy na wspólne kolędowanie na płycie Rynku.
W dniu 6.01.2014 r. o godz. 12.00 odbędzie się Korowód Trzech Króli. 

W dniach 7-11.01.2014 na estradzie Targów Noworocznych odbędą sie imprezy związane z okresem świątecznym i noworocznym.
Ponadto w czasie trwania Targów Bożonarodzeniowych prezentować się będą szkolne grupy artystyczne.

Foto: polskalokalna.pl

 

http://ttg.com.pl.