Światowe Letnie Igrzyska Polonijne

  • Światowe Igrzyska Polonijne  – impreza sportowa organizowana od 1934  jako Polonijne Igrzyska Sportowe. W zawodach uczestniczą Polacy mieszkający w obcych krajach, reprezentując państwa, w których osiedlili się. Celem Igrzysk jest nie tylko rywalizacja sportowa, ale również umacnianie kontaktów Polonii z Macierzą.

W listopadzie 1933 r. podczas V Zjazdu Rady Organizacyjnej Polaków z Zagranicy w Warszawie, podjęto uchwale o zorganizowaniu I Polonijnych Igrzysk Sportowych dla Polaków z Zagranicy i Wolnego Miasta Gdańska. W celu przeprowadzenia Igrzysk powołano komitet organizacyjny składający się z przedstawicieli Polski i Polonii. Przewodniczącym komitetu został Marszalek Sejmu RP Władysław Raczkiewicz.  W dniach 1– 8 sierpnia 1934 r. w Warszawie odbyły się I Polonijne Igrzyska Sportowe Polaków z Zagranicy i Wolnego Miasta Gdańska. Uczestniczyło w niej 381 zawodników. Największym osiągnięciem Igrzysk było nawiązanie kontaktu miedzy młodą polską emigracją a społeczeństwem w kraju I polskimi zawodnikami; dzięki temu młodzież polonijna poznała bliżej Polskę, a kraj dowiedział się o pracy Polaków dla polskości na obczyźnie. I Igrzyska Sportowe Polaków z Zagranicy stanowiły pierwowzór dla kolejnych Igrzysk Polonijnych.

Na kolejną tego typu imprezę trzeba było czekać 40 lat, bowiem II Polonijne Igrzyska Sportowe rozegrano w 1974 r., a ich gospodarzem był Kraków. Uczestniczyło w nich prawie 700 osób z 15 krajów. Zrezygnowano z punktacji zespołowej i podzielono poszczególne dyscypliny sportowe na kategorie wiekowe, aby umożliwić start osobom starszym.

W dniach 4-12 sierpnia 1991 r.  pod patronatem Stowarzyszenia “Wspólnota Polska” odbyły się VII Polonijne Igrzyska Sportowe. VIII Igrzyska, tym razem pod nazwa Światowe Igrzyska Polonijne rozegrano w dniach 24-31 sierpnia 1997 r. w Lublinie. Organizacja Igrzysk zajęła się “Wspólnota Polska”.  Od tego roku głównym patronem medialnym igrzysk jest TVP POLONIA.  Od tej pory, regularnie co dwa lata, Polonia z całego świata przyjeżdża  do Polski, by rywalizować w wielu konkurencjach sportowych, a potem bawić się i integrować. Rekordowe, o ile chodzi o liczbę uczestników, były Igrzyska w 2012 roku na Dolnym Śląsku. Wzięło w nich udział ponad 1600 uczestników z niemal 30 krajów

2017 – XVIII Światowe Letnie Igrzyska Polonijne  – Toruń

2015 – XVII Światowe Letnie Igrzyska Polonijne – Chorzów, Rybnik, Sosnowiec, Wodzisław Śląski

2013 – XVI Światowe Letnie Igrzyska Polonijne – Kielce

2011 – XV Światowe Letnie Igrzyska Polonijne – Dolny Śląsk

2009 – XIV Światowe Igrzyska Polonijne – Toruń

2007 – XIII Światowe Igrzyska Polonijne – Słupsk

2005 – XII Światowe Igrzyska Polonijne – Warszawa

2003 – XI Światowe Igrzyska Polonijne – Poznań

2001 – X Światowe Igrzyska Polonijne – Sopot

1999 – IX Światowe Igrzyska Polonijne – Lublin

1997 – VIII Światowe Igrzyska Polonijne – Lublin

1991 – VII Polonijne Igrzyska Sportowe – Kraków

1986 – VI Polonijne Igrzyska Sportowe – Kraków

1984 – V Polonijne Igrzyska Sportowe – Warszawa

1981 – IV Polonijne Igrzyska Sportowe – Kraków

1977 – III Polonijne Igrzyska Sportowe – Kraków

1974 – II Polonijne Igrzyska Sportowe – Kraków

1934 – I Polonijne Igrzyska Sportowe – Warszawa

ZAPRASZAMY na stronę  IGRZYSK: http://igrzyskaletnie.wspolnotapolska.org.pl/

Od 1986 organizowane są także Zimowe Igrzyska Polonijne.