ŚWIATOWA PREMIERA FILMU “CZWARTA DZIELNICA”

 

Młody filmowiec mieszkający na stałe w Chicago, absolwent Uniwersytetu Loyola, zrealizował dynamiczny film o historii polskiej emigracji w Chicago ze szczególnym uwzględnieniem lat 1870 – 1920, kiedy ponad cztery miliony Polaków znalazło w Ameryce swoją nową ojczyznę. Po ważnych dla polskiej społeczności miejscach w „Wietrznym mieście” oprowadza widzów wybitny historyk miasta Chicago, profesor Columbia College Dominic Pacyga. Reżyser szeroko przedstawia kontekst ekonomiczny i historyczny polskiej emigracji do Stanów Zjednoczonych, poczynając od pierwszych osadników w Jamestown w 1608 r. Pokazuje także role kościoła w kształtowaniu tożsamości narodowej na obczyźnie – od pierwszej polskiej parafii w Panna Maria w Teksasie po pierwsze polskie kościoły w Chicago; ujawnia jednocześnie konflikty, do jakich dochodziło przy ich tworzeniu. Historycy i działacze polonijni zastanawiają się w filmie nad szczególną siłą społeczną i polityczną chicagowskiej Polonii, której wyrazem był nie tylko aktywny udział w samorządach lokalnych oraz stowarzyszeniach bratniej pomocy, ale również stworzenie własnej struktury militarnej – tzw. „Błękitnej Armii” gen. Józefa Hallera.

Film Adriana Prawicy powinni obejrzeć wszyscy Polacy w Chicago, którzy odczuwają potrzebę posiadania podstawowej świadomości polskich korzeni w mieście, które nie bez powodu nazywane było czwarta dzielnica Polski (w nawiązaniu do trzech rozbiorów kraju). Obraz młodego twórcy może skłaniać do dyskusji nad miejscem dzisiejszej społeczności polskiej w Chicago, jej możliwościami rozwoju, tworzenia opiniotwórczej siły i kreowania własnych liderów, którzy reprezentowaliby ja we władzach miasta i stanu.

Przed pokazem filmu wystąpi na żywo jeden z kompozytorów muzyki do filmu Andrzej Krzeptowski-Bohac, który zagra na starych polskich instrumentach.

Twórcy filmu, reżyser Adrian Prawica i współproducent Rafał Muskała, wezmą udział w dyskusji z widzami po projekcji filmu.

Film „Czwarta dzielnica” będzie wyświetlony ponownie w Gallery Theatre (1112 N. Milwaukee Ave., Chicago) w sobotę, 16 listopada o godz. 3:00 po południu (seans jest już wyprzedany) oraz we czwartek, 21 listopada o godz. 7:00 wieczorem. Twórcy wezmą udział we wszystkich projekcjach.

Razem z „Czwartą dzielnicą” zostanie pokazany krótki film fabularny MAM NA IMIĘ ASIA w reż. Balbinki Korzeniowskiej, która studiuje na Wydziale Reżyserii Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles (UCLA). Główną rolę w filmie zagrała Valentina Probosz, córka popularnego aktora Marka Probosza. Młoda reżyserka odpowie na pytania publiczności po projekcji.

Bilety w cenie $ 10.00 można nabywać tutaj, na stronie internetowej www.pffamerica.com oraz w biurze głównym festiwalu pod numerem 773-486-9612. Liczba miejsca jest ograniczona.

Głównymi sponsorami 25. Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce są: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Instytut Adama Mickiewicza, Star-Tech Glass, BMO Harris Bank, State Farm Insurance, Muvico Theatres.

Głównym sponsorem medialnym jest itvn.