Świąteczne spotkanie u Skarbnika Powiatu Cook

 CHICAGO: „Celebruj Okres Świąteczny. Zaśpiewaj pieśń” („Celebrate the Season. Sing – A-Song ”, to było motto tegorocznego spotkania świątecznego, zorganizowanego przez Marię Pappas, skarbnika powiatu Cook.

Kilkaset osób uczestniczyło w świątecznym spotkaniu „Christmas Around The World”/”Boże Narodzenie na Świecie” . Tegoroczna uroczystość odbyła się 5 grudnia wieczorem w biurze skarbnika, w budynku powiatowym.

 Maria Pappas, Skarbnik powiatu Cook, grała kolędy na keyboardzie. Obok niej Pat Michalski, pomysłodawczyni spotkań. 

 Kasia Bober, Pat Michalski i  Maria Pappas

W biurze Pappas zaprezentowano blisko 90 pięknie udekorowanych choinek przygotowanych przez różne grupy narodowościowe, w tym pięknie udekorowana „polska choinka”. Uczestnicy spotkania to przedstawiciele różnych środowisk etnicznych i narodowościowych, mieszkających w Chicago.

 Anitka Mikołajczyk przy choinkach

Pomysłodawczynią tej ciekawej inicjatywy świątecznej jest Pat Michalski, Amerykanka polskiego pochodzenia, która przez wiele lat pracowała dla władz stanowych, w biurze gubernatora stanu, potem w biurze Skarbnika Powiatu Cook. Teraz jest już na zasłużonej emeryturze. Jej pomysł przyjął się i przyciąga setki osób każdego roku. Mówiła o tym przed rokiem gospodarz spotkania Maria Pappas. Pat Michalski uczestniczyła także w tegorczonym spotkaniu świątecznym.

Wspólne śpiewanie kolęd.

W czasie uroczystości śpiewano kolędy w różnych językach: angielskim, polskim, niemieckim i innych. Na keyboardzie grała Maria Pappas, gospodyni tego spotkania . Obok niej była także Toni Preckwinkle, Prezes Rady Powiatu Cook.

 Kasia Bober, Pat Michalski i  zespół góralski

Nie zabrakło także innych polskich akcentów. Wystąpił młodzieżowy zespół góralski ze Szkółki Przy Domu Podhalan. Jednym z organizatorów kapely góralskiej był Stanisław Kulawiak, była też Anna Zalinska, Korespondent ZPAP. W gronie organizatorów było kilku Polaków, którzy pracują w biurze skarbnika powiatu Cook. Młodzież i dzieci pięknie śpiewali i tańczyli. Bogactwo strojów góralskich i tradycji przyciąga uwagę innych grup narodowościowych. Maria Pappas potrafi się znakomicie odnależć wśród różnych grup etnicznych, próbuje śpiewać po polsku, tańczyła wraz instruktorem góralskim.

 Maria Pappas dziękowała także publicznie pani Kasi Bober, właścicielce polonijnych delikatesów „Kasia’ Deli” za jej udział na przestrzeni lat w zorganizowaniu spotkań światecznych. Pani Kasia jest bardzo szlachetną osobą, wspiera wiele inicjatyw w różnych środowiskach. Jest doceniana przez przedstawicieli władz miejskich, stanowych. Szeroka znana jest jej pracowitość, głęboka wrażliwość na potzreby innych.

Po kolędowaniu robiono wiele pamiątkowych zdjęć z gospodarzem wieczoru, panią Marią Pappas. Można było porozmawiać także z polskimi pracownikami mówiącymi po polsku, p. Małgorzatą Bałoz czy Andrzejem Wacławem.

Kilka lat temu Maria Pappas wielokrotnie podkreślała,, iż Polonia chicagowska jest posiadaczem największej liczby nieruchomości w powiecie Cook”. Kryzys ekonomiczny spowodował, że wiele osób utraciło domy, mieszkania.

Polonia również ucierpiała wskutek kryzysu ekonomicznego. Zmniejszyła się także liczba polonijnych pracowników w jej biurze. Biuro wciąż zatrudnia wielu pracowników mówiących róznymi językami.

Pappas, która jest z pochodzenia Amerykanką greckiego pochodzenia, odwiedzila Polskę w minionych latach. Uczestniczy także w wielu polonijnych wydarzeniach.

Jest świetnie wykształconą osobą. Posiada doktorat w dziedzinie psychologii, ma także ukończone studia prawnicze. Traktowana jest jako bardzo efektywny urzędnik publiczny i polityk. Zarówno ona jaki Toni Preckwinkle nie miały rywali w czasie tegorocznych wyborów. Obydwie pracują na swoja reputację przez całą kadencję.

Na zakończenie świątecznej uroczystości skarbnik Maria Pappas podziękowała wszystkim gościom za przybycie, złożyła życzenia swiąteczne.

 

Przy polskiej choince Anita Mikołajczyk

 

@ Tekst i zdjęcia Andrzej Mikołajczyk