Stowarzyszenie Spadkobierców Polskich Kombatantów II Wojny Światowej – w imię wspólnej Ojczyzny jednoczą potomków polskich kombatantów II wojny światowej

Uroczystość odsłonięcia w dniu 20.08.2006. Pomnika Pamięci Mieszkańcom Nowin Horynieckich wymordowanym przez bandy UPA 18 sierpnia 1944 roku.

Obecnie w Stowarzyszeniu działają dzieci i wnuki wszystkich ugrupowań polskich Kombatantów: Kombatantów Września 1939 roku, pierwszego oddziału partyzanckiego Majora „Hubali”, partyzantów AK, BCh, GL-AL, GL PPS, oddziałów partyzanckich NSZ, które podporządkowały się rozkazom Komendy Głównej AK, żołnierzy Samoobrony Kresów Południowo-Wschodnich oraz ruchu oporu na Obczyźnie; żołnierzy Armii Gen. Andersa, a także Armii Gen. Berlinga, Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie  i Polaków – żołnierzy Armii Radzieckiej, więźniów hitlerowskich obozów koncentracyjnych i łagrów radzieckich oraz robotnikow przymusowych.

           

Główny cel działania Stowarzyszenia sformułowała jedna z jego członkiń, córka żołnierzy AK (ojciec walczył w Powstaniu Warszawskim, matka – w Górach Świętokrzyskich): „Dziś Ojczyźnie naszej konieczna jest jedność działania młodych pokoleń. Tak jak nasi Rodzice, niezależnie od formacji zbrojnej, wystąpili do walki przeciw okupantowi, bo wspólna i jedna była dla Nich Polska, tak dziś my – Ich spadkobiercy, musimy się w naszych działaniach łączyć”.

W przekonaniu tym, odwołujemy się do patriotycznych przesłań wszystkich wielkich Polaków.

 

Odwołujemy się zarówno do słów z ostatniego rozkazu Naczelnego Wodza i twórcy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie Generała Władysława Sikorskiego, który jedność Rodaków budował na poczuciu obowiązku wobec Ojczyzny, wskazując iż wśród “obowiązków” Polaków – żołnierzy, “najważniejszym jest czujna straż nad interesami Rzeczypospolitej Polskiej”, jak i do słów twórcy i Dowódcy I Armii Wojska Polskiego na Wschodzie Generała Zygmunta Berlinga, gdy podejmując decyzję o forsowaniu Wisły w celu pomocy Powstańczej Warszawie mówił: „Nie mogę patrzeć jak płonie moja Stolica”. 

 

Odwołujemy się do wezwania Generała Władysława Andersa, który w najbardziej tragicznym okresie wojny, bo w sierpniu 1941 roku w Rosji, w obozie Griazowiec, mówił do polskich żołnierzy i do Polaków: „Odrzućmy wszystko co nas dzieli, przyjmijmy wszystko co nas łączy”. Chcemy być pomni  przestróg Wincentego Witosa, że “granic Polski nikt nie ruszy wówczas, gdy ziemia będzie należeć do polskiego chłopa, gdy będzie hart i zdecydowana wola narodu, pokój zaś wewnętrzny i potęga państwa będą zapewnione, gdy chłop będzie świadomy, zamożny i zadowolony”.

 

Odwołujemy się do wezwania naszego Rodaka – Jana Pawła II, wypowiedzianych podczas pielgrzymki na Westerplatte, iż każdy prawdziwy człowiek winien „być”  a nie „mieć”, zaś nade wszystko że „każdy prawdziwy człowiek ma swe Westerplatte, którego ma moralny nakaz bronić, tak jak żołnierze Majora Henryka Sucharskiego”.

Stosownie do tego celu, Stowarzyszenie od chwili zarejestrowania, podejmuje współpracę ze wszystkimi Związkami Kombatantów, których potomkowie są naszymi członkami. Na Prezesów Honorowych wybrani zostali Kombatanci reprezentujący wszystkie ugrupowania i formacje kombatanckie.

Stowarzyszenie uczestniczy w wielu uroczystościach kombatanckich, występując z transparentem, na jakim widnieje hasło: „Polska w krwi naszej i w ziemi naszej”. Jego autorką jest Amalia Irena Hanzlówna, poetka, piewczyni polskości, żołnierz konspiracji BCh. Do słów wiersza tej Poetki skomponowany został hymn organizacyjny Stowarzyszenia pod tytułem „Ojczyzna to my”.

 

Stowarzyszenie podjęło działania, wśród jakich na wyróżnienie zasługują:

1. Współpraca z istniejącymi w Kraju Związkami Polskich Kombatantów wszystkich ugrupowań oraz udział w uroczystościach kombatanckich.

 

2. Ewidencjonowanie miejsc walk i martyrologii, jakie dotychczas nie zostały upamiętnione, a także pomników pamięci narodowej zdewastowanych i zlikwidowanych.

 

3. Edycja Biuletynu Informacyjnego pt. „Echa Dziejów”.

 

4. Współorganizowanie, od 2003 roku, Polskich Narodowych Festiwali Pieśni, Piosenki i Poezji Patriotycznej „Bogu i Ojczyźnie” w Lubaczowie. Z inicjatywy Stowarzyszenia w Festiwalu uczestniczyli  przedstawiciele Polonii z Uzbekistanu.

 

5. Inicjatywa stworzenia leczniczego „Zespołu Weterana im. Generała Władysława Sikorskiego”.

 

6. Współpraca z Kombatantami Polskimi żyjącymi poza Krajem.

 

7. Inicjatywa nawiązania współpracy z organizacjami kombatanckimi lub organizacjami pokoleń powojennych innych państw.

Uroczystość odsłonięcia w dniu 20.08.2006. Pomnika Pamięci Mieszkańcom Nowin Horynieckich wymordowanym przez bandy UPA 18 sierpnia 1944 roku.
Uroczystość odsłonięcia w dniu 20.08.2006. Pomnika Pamięci Mieszkańcom Nowin Horynieckich wymordowanym przez bandy UPA 18 sierpnia 1944 roku.

Stowarzyszenie zarejestrowane jest w Krajowym Rejestrze Sadowym pod numerem KRS 0000089474 oraz w Urzędzie do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w Grupie III pod numerem 106.

Na terenie Polski Stowarzyszenie działa w strukturze 19 okręgów.

Kapelanem Stowarzyszenia jest Ojciec Franciszkan – Pułkownik WP Tadeusz Porębski. W 16 krajach Stowarzyszenie ma swoich Pełnomocników.

 

I Kongres, który był zwieńczeniem pierwszej kadencji działalności Stowarzyszenia, odbył się 19 sierpnia 2006 roku w Lubaczowie.

W „Apelu I Kongresu” Stowarzyszenie zwróciło się do pokoleń młodych Polaków, aby uchronić od zapomnienia, zniekształcania czy też wymazywania z kart historii rzeczywistych faktów. Aby pamiętać o grobach tych, którzy odeszli na wieczną i świętą wartę. Aby historia heroizmu i martyrologii Pokolenia Wojennego II wojny światowej nie została nigdy zapomniana. Podkreślono, że cele te stają się szczególnie istotne wobec zagrożeń bytu Narodu Polskiego, jakimi są zatracania ludzkich i narodowych wartości, dominacja „władzy” pieniądza i społeczne wyobcowanie, zanik patriotyzmu i brak myślenia kategoriami Państwa.

 „Apel” podkreśla, że pierwszym ewidentnym w Kraju od 1989 roku, aktem sanacji patriotyzmu były – z inicjatywy Prezydenta RP Pana Lecha Kaczyńskiego – obchody 60-tej rocznicy Powstania Warszawskiego. Wici patriotyzmu winny płonąć w całej Polsce wszystkimi barwami polskich dróg, jakie z różnych stron świata prowadziły do wolności Ojczyzny.

 

„Apel” konkluduje, że Polacy jako Naród uwikłany w bezlitosne tryby historii muszą być mądrzy mądrością naszych Ojców i Dziadów – Polakow, wywodzących się z różnych formacji i ugrupowań – zarówno Tych z frontów Września 1939 Roku, jak i Tych z Armii Generała Władysława Andersa, z Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie oraz Tych z Armii Generała Zygmunta Berlinga; zarówno Tych z partyzanckiej konspiracji Armii Krajowej i podporządkowanych Komendzie Głównej AK Narodowych Sił Zbrojnych, jak i Tych z Batalionów Chłopskich, z Gwardii Ludowej PPS oraz z Gwardii i Armii Ludowej; zarówno Tych z hitlerowskich obozów koncentracyjnych, Tych z łagrów radzieckich, jak i Tych wywiezionych z Polski do robót przymusowych.
Logo Stowarzyszenia

Logo Stowarzyszenia z krzyżami sybolizującymi wszystkie nurty kombatanckie z ostatniej wojny, tj. od lewej – Krzyż Walecznych ( jednostki Wojska Polskiego), Krzyż Partyzancki (ugrupowania partyzanckie ), Krzyż Więźniów Politycznych (więźniowie obozów hitlerowskich i lagrów radzieckich)

Dziś o idee integracji polskiej narodowej wspólnoty trzeba wśród Polaków walczyć, albowiem ta dziejowa konieczność  bądź nie jest zrozumiana, bądź  jest lekceważona. W Polsce na konieczność integracji środowisk Polskich Kombatantow wskazuje Polakom przyjaciel naszej Ojczyzny – Ambasador Stanów Zjednoczonych Pan Victor Ashe. On to z okazji Dnia Kombatanta RP – 1 września 2006 roku – w swej rezydencji w Warszawie wydał przyjecie, zapraszając wszystkich Polskich Kombatantów odznaczonych Krzyżem Wojennym Virtuti Militari bez względu na ich formacje i orientacje polityczną zarówno podczas wojny, jak i dziś. Swym pięknym czynem Ambasador Ashe wprawił jednych Rodaków w zachwyt, innych w zakłopotanie. Stowarzyszenie Spadkobierców Polskich Kombatantów II Wojny Światowej z tej lekcji wyciąga konstruktywne wnioski.

VII Narodowy Polski Festiwal Pieśni, Piosenki i Poezji Patriotycznej " Bogu i Ojczyźnie"
VII Narodowy Polski Festiwal Pieśni, Piosenki i Poezji Patriotycznej " Bogu i Ojczyźnie"

Funkcje Pełnomocników Stowarzyszenia Spadkobierców Polskich Kombatantów II Wojny światowej w USA, powierzono paniom: Krystynie Teller – redaktor naczelnemu i wydawcy polonijnego pisma  „POLISH NEWS” i portalu: polishnews.com

 oraz Antoninie Sułkowskiej z Chicago.

 

W roku bieżącym, z inicjatywy wymienionych pań, we wrześniu z okazji Święta Kombatanta Rzeczypospolitej Polskiej w Kościele Świętego Tamasza Becketa zorganizowana została Patriotyczna Msza Święta.

 

W październiku, podczas XVI Festiwalu Polskiej Piosenki Religijnej wystapiła, przybyła z Polski, pani Małgorzata Kitlińska-Kowalczyk – muzyk i wokalista, która zaproszona została do składu jury Festiwalu. Na rozpoczęcie Festiwalu, Pani Małgorzata wykonała pieśń „Ave Maryja”.

W dniu zakończenia Festiwalu, w dowód uznania za krzewienie polskiego patriotyzmu w Stanach Zjednoczonych, Stowarzyszenie uhonorowało Dyplomem „Honorowego Członka” – Dyrektor Festiwalu pania Cecylie Jabłońską, a „Listem Pochwalnym” Stowarzyszenia – Panią Anetę Szozda, wykonawczynię pieśni „Daj nam Boże”.

 

W Dniu Wszystkich Świętych członkowie Stowarzyszenia z Chicago i z Polski złożyli wiązankę kwiatów pod Pomnikiem Katyńskim.

 

W Dniu Święta Niepodległości Polski 11 listopada z inicjatywy Stowarzyszenia podczas Mszy Świetej w Kościele Świętego Tomasza Becketa uroczyście odśpiewano „Bogurodzicę” – pierwszy Hymn Państwa Polskiego. W dniu tym członkowie Stowarzyszenia uczestniczyli w uroczystym spotkaniu w Muzeum Polskim, zorganizowanym przez Konsulat Generalny RP.

W Muzeum Polskim w Ameryce. Od Lewej: Konsul Paweł Pietrasieński, Antonina Sułkowska, Małgorzata Kitlińska-Kowalczyk,  Krystyna Teller oraz Tadeusz Kowlczyk, prezes Stowarzyszenia Spadkobierców Polskich Kombatantów II Wojny Światowej.
W Muzeum Polskim w Ameryce. Od Lewej: Konsul Paweł Pietrasieński, Antonina Sułkowska, Małgorzata Kitlińska-Kowalczyk, Krystyna Teller oraz Tadeusz Kowlczyk, prezes Stowarzyszenia Spadkobierców Polskich Kombatantów II Wojny Światowej.

Stowarzyszenie podjęło współpracę z  zasłużonymi kombatantami II wojny światowej: prezydentem Związku Weteranów Armii Krajowej, panem Marianem E. Pruskiem, prezydentem Związku Sybiraków i Koła Karpatczyków Panem Henrykiem Cz. Scigała oraz Kombatantem Powstania Warszawskiego zasłużnym w powstaniu Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie Panem Bogdanem R. Horoszowskim.

 

Podjęta została także inicjatywa współpracy Stowarzyszenia z Polskimi Szkołami im. Generała W. Sikorskiego i im. Generała W.Andersa. Kilku potomkom Polskich i Amerykańskich Kombatantów II wojny światowej wręczono Dyplomy „Honorowych Członków” Stowarzyszenia.

 

Pełnomocnicy Stowarzyszenia Spadkobierców Polskich Kombatantów II Wojny Światowej w USA:Krystyna Teller, Antonina Sułkowska
 

Patriotyczna Msza święta

 

Patriotyczna Msza święta w intencji Polskich Kombatantów II Wojny Światowej wszystkich frontów i ugrupowań w Kościele św. Thomasa Becketa w Chicago w dniu 9 września 2007 roku.

Msza Św