Stanisław Józef Juliusz Kamocki

Malarz, grafik i polski pejzażysta

Stanisław Komocki urodził się 18 listopada 1875 roku w Warszawie. Zmarł on natomiast 10 listopada 1944 roku w Zakopanem. Był to polski malarz i pejzażysta okresu Młodej Polski. Redakcja Polish News, wybrała się na świętokrzyską wyprawę do Klubu Literackiego Tęcza, aby podziwiać między innymi prace Stanisława Komockiego. Przy okazji zorganizowany został wieczorek poświęcony temu artyście, gdzie przybliżona była jego biografia.

Młodość

Studiował on w latach 1891 – 1900 pod okiem Leona Wyczółkowskiego i Jacka Malczewskiego w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1901 i 1902 roku, Stanisław studia kontynuował w Paryżu.

Wybuch wielkiej wojny

W trakcie I wojny światowej, Stanisław Komocki służył w I Brygadzie Legionów Polskich. Już wtedy mieszkał on w Zakopanem, gdzie posiadał własną pracownię. Od roku 1919, kierował on katedrą pejzażu w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie w 1937 roku został profesorem zwyczajnym.

II wojna światowa

Od roku 1942, Komocki uczył malarstwa w zakopiańskiej Państwowej Szkole Góralskiej Sztuki Ludowej. Był on zarazem członkiem Towarzystwa Artystów Sztuk Polskich, a także warszawskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. W czasie okupacji, prowadził wieczory polskie, na których mówił młodym ludziom o wartości posiadania wolnej Ojczyzny.

Kim był

Uchodził on za jednego z najzdolniejszych uczniów Szkoły Sztuk Pięknych w Krakowie, a także za jednego z najwierniejszych kontynuatorów malarstwa pejzażowego. Początkowo tworzył on wielkoformatowe obrazy na płótnie, zaś potem malował on swoje prace wyłącznie na tekturze. Uwielbiał przebywać w celach twórczych na plenerach, gdzie utrwalał widoki polskich gór i Krakowa.

Redakcja Polish News także ruszyła śladem wielkiego malarza, delektując się jego niebywałym patriotyzmem.

Ewa Michałowska – Walkiewicz