Sri Lanka – wyspa, która czeka na odkrycie

Legenda głosi, że po wygnaniu z raju Adam i Ewa znaleźli schronienie właśnie na Sri Lance. To królestwo słoni, wszędobylskich małp i herbaty przyciąga tajemnicą, zapachem kadzidła i chyba najpiękniejszymi plażami na świecie.

 

Sri Lanka, wcześniej znana jako Cejlon, to herbaciana wyspa na Oceanie Indyjskim, położona na południu subkontynentu indyjskiego. To piękne tropikalne plaże oplecione frędzlami palmowych liści, bujna roślinność, oszałamiająca rafa koralowa i starożytne zabytki, które po tysiąckroć zachwycą nawet najbardziej wybrednych bywalców. Kto zawita na tę niewielką wyspę – z pewnością odda jej serce.

Wyspa to zaledwie 1/5 powierzchni całego kraju, ale warto poświęcić jej wiele uwagi, podróżując po tej części świata. Położona na trasie głównych szlaków morskich Sri Lanka ma strategiczną lokalizację. Łączy interesy Azji Zachodniej i Azji Południowo-Wschodniej. To ważny przystanek słynnego Jedwabnego Szlaku, na którym przecinały się kultury, religie i handel czasów starożytnych. Perły, kamienie szlachetne, cynamon, inne przyprawy i kość słoniowa to tylko niektóre ze skarbów, którymi handlowano w starożytnym Cejlonie. Dziś wyspa słynie z najdoskonalszej herbaty na świecie – jest jednym z największych jej producentów.

„Najwspanialsza wyspa na świecie” tak w 1292 roku, po przybiciu do jej brzegów, napisał Marco Polo, jeden z najsłynniejszych podróżników wszechczasów. Wielu innych żeglarzy, takich jak Faxian Mnich czy legendarny Sindbad, nie mogło zapomnieć o tej Perle Oceanu Indyjskiego. Tak zwykło się określać Sri Lankę. Usiana wspaniałymi śladami bogatej przeszłości wyspa, pełna jest monumentalnych zabytków kultury i religii buddyjskiej ukrytych w zieleni rozległych równin lub pomiędzy wulkanicznymi pagórkami. Ich koronę tworzą trzy legendarne miasta: Kandy, Anuradhapura i Polonnaruwa znane jako „Kulturowy Trójkąt” Sri Lanki. Znajdują się one na liście Światowego Dziedzictwa, podobnie jak Dambulla świątynia ukryta w pięciu jaskiniach, ruiny starożytnego pałacu i twierdzy Sigiriya, otoczone fortyfikacjami miasto Galle, rezerwat leśny Sinharaja i płaskowyż Peak Wilderness znany również jako Siri Pada lub Szczyt Adama. To właśnie tu według legendy wyrzucony z Edenu Adam postawił pierwszy krok i latami czekał na odpuszczenie grzechów, stojąc na jednej nodze.

Wyspę charakteryzuje zróżnicowany klimat. W poszczególnych regionach – od podnóży gór po złociste palmowe plaże – klimat zdaje się zmieniać na przestrzeni kilkunastu kilometrów. Dzięki tej różnorodności, Sri Lanka zapewnia niezliczone możliwości aktywnego wypoczynku. Tu można zarazić się pasją do trekkingu, windsurfingu, wspinaczki, speleologii i eksploracji zabytkowego szlaku legendarnej hinduskiej Ramajany w miejscach takich jak Rawana Cave i wodospad Rawana Ella czy kompleks Seetha Eliya.

Dziesiątki rzek, jezior i kanałów przecinających Sri Lankę to naturalne warunki dla kajakarstwa, rzecznego safari czy ekscytującego raftingu. Ten kwitnie szczególnie na białych kaskadach rzeki Kelani w miasteczku Kitulgala. Region, w którym znajduje się Kitulgala, słynie z dwóch okresów monsunowych i największych opadów na całej Sri Lance. Dzięki temu rzeka niesie wystarczająco dużo wody, by stworzyć warunki do uprawiania tego sportu. To właśnie tu kręcono słynne sceny jednego z najbardziej znanych filmów wojennych „Most na rzece Kwai” w reżyserii Davida Leana.

Jakie zwierzęta można spotkać na Sri Lance?

Na tej niewielkiej wyspie występuje duża populacja lampartów i słoni oraz wiele innych gatunków zwierząt, takich jak należący do niedźwiedziowatych wargacz leniwy, krokodyle, różne gatunki jeleni, około 400 gatunków ptaków, z których ponad 26 to gatunki endemiczne. A w wodzie wieloryby, delfiny i różne gatunki żółwi. Najlepszy punkt widokowy do podglądania oceanicznych olbrzymów znajduje się na plaży Mirissa. Niezapomniane widoki turyści mogą podziwiać od grudnia do kwietnia. W tym czasie szansa na spotkanie kaszalotów i płetwali błękitnych na trasie ich wielkiej migracji przebiegającej tuż przy plaży jest bez mała 100-procentowa.

Bogata historia, wspaniała, dumna kultura i nieprzebrane bogactwo natury sprawiają, że Sri Lanka jest jednym z najciekawszych „nieodkrytych lądów” dla polskich turystów. Od niedawna ponownie przykuwa uwagę całego świata pięknem nietkniętej przyrody, starożytnych kompleksów świątynnych, kolonialną zabudową fortyfikacyjną i serdecznością chyba najmilszych ludzi na świecie.
Sri Lanka jest wyspą, którą powinien odkryć każdy pasjonat podróży i wypoczynku.

Garść praktycznych informacji dla podróżników
Co powinni wiedzieć turyści wybierający się na Sri Lankę? Przede wszystkim, podróż z Polski na wyspę wymaga posiadania wizy, jednak nie trzeba się tego zbytnio obawiać. Uzyskanie dokumentu nie jest trudne. Podanie można złożyć online, przez system elektronicznej autoryzacji wjazdu, a opłata za wydanie dokumentu to jedynie 20 dolarów. Dla zapominalskich jest jeszcze opcja wyrobienia wizy na lotnisku, wtedy poniesiony koszt będzie wynosił 25 dolarów. Aby otrzymać wizę, należy posiadać paszport ważny przez co najmniej 6 miesięcy od planowanego powrotu ze Sri Lanki.

Sri Lanka nie tylko dla bogaczy

Kraje azjatyckie od wielu lat kuszą podróżników niewygórowanymi w porównaniu do europejskich cenami. Dla tych, którzy chcieliby spędzić w niesamowitej Sri Lance dłuższy urlop jest to z pewnością świetna wiadomość! Atrakcje turystyczne, wypożyczenie sprzętu sportowego czy suty obiad w uroczej restauracji to tutaj koszt nawet 5-krotnie mniejszy niż podobna przyjemność w dowolnym kraju Starego Kontynentu.

Źródło: http://ttg.com.pl/