Srebro

W komorze Srebrnej zobaczycie rzeźby gwarków – tak nazywano dawnych górników, którzy wydobywali rudy srebronośne. Fot:http://www.national-geographic.pl

Polish News w Kopalni Srebra

W dzisiejszych czasach wiemy dosyć sporo o znaczeniu i właściwościach srebra. Wiemy, że jest to pierwiastek chemiczny z grupy metali przejściowych. Jest on srebrzystobiałym metalem, o największej przewodności elektrycznej i cieplnej. W przyrodzie występuje on w stanie wolnym, a także w minerałach, takich jak argentyt czy też chlorargyryt. Aby zgłebić więcej tajników dotyczących srebra, Polish News wybrał się do Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach.

Od starożytności

Srebro było znane człowiekowi, już od czasów starożytnych. Przez lata było cenione jako metal szlachetny, dlatego też najczęściej z niego wytwarzano monety. Ze srebra wykonywano także różne elementy biżuterii, naczyń i sztućców. Do dziś wykonuje się z nich instrumenty, do których należą na przykład flety. W czasach celtyckich kiedy to chwalono boga Dagdę, posługiwano się do tego srebrem. Niektóre źródła historyczne wspominają o srebrnych strunach, dzięki którym grano na jego cześć. Uważa się, że srebro wytwarza charakterystyczną barwę dźwięku i bogów powinno się chwalić właśnie tylko na srebrnych strunach. W czasach obecnych, srebro wykorzystuje się do wyrobu luster. Właśnie ten pierwiastek posiada najwyższy współczynnik odbicia światła. Dla przykładu teleskopy są pokrywane srebrem. Jak podają różne źródła historyczne Druidzi wykonywali także lustra ze wspomnianego metalu, bo w różnych obrzędach magicznych, odbijali właśnie w srebrnym lustrze złe moce, które by mogły zagrażać zarówno im, jak też i całej wiosce.

Zastosowanie lecznicze

Właściwości lecznicze srebra, często opisywał już w swoich działach Hipokrates. Fenicjanie także dostrzegli walory zdrowotne srebra, zatem przechowywali oni wodę, wino i ocet w naczyniach wykonanych właśnie ze srebra. Drudzi osobom z ranami i okaleczeniami, przykładali opatrunki nasączone drobinami srebra. A na złe uroki, srebrne płatki zanurzali w wodzie, którą następnie kazali wypić osobie na którą rzucony był zły czar. Związki srebra były używane nawet podczas I wojny światowej, w celu zapobiegania infekcjom, zanim pojawiły się na rynku antybiotyki. Wiele narzędzi chirurgicznych jest pokrywane srebrem, także przyrządy służące do dializy (np. cewniki), czyli wszędzie tam gdzie jest konieczne zmniejszenie ryzyka zakażeń bakteryjnych.

Nasza redakcja udała się do tarnogórskiej Kopalni Srebra, by tam zgłębić tajniki jego wydobywania na przestrzeni dziejów, jak również by pooglądać ekspozycje, na których widnieją najpiękniejsze srebrne okazy.

Ewa Michałowska – Walkiewicz