ŚNIADANIE WIELKANOCNE

 

Po rezurekcji zasiadamy do wielkanocnego śniadania, które powinna porzedzać modllitwa .
Ojciec rodziny zapala paschał ( świeca z napisem Alleluja, lub symbolem baranka ) , unosi go do góry i mówi:
-Zmartwychwstał Pan prawdziwie, Alleluja.
– Bogu niech będą dzięki . Alleluja

Ojciec mówi: Z radością gromadzimy się dzisiaj w naszej rodzinie aby uroczyście świętować pamiątkę Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa. Życzę wam wszystkim, aby pokój i radość zagościła w naszych sercach . Życzę byśmy wszyscy byli świadkami Zmartwychwstałego Chrystusa w dzisiejszym świecie i gdziekolwiek będziemy, byśmy oznajmiali , że “ Pan rzeczywiście Zmartwychwstał”. Ogarnijmy myślą i sercem wszystkich naszych krewnych, przyjaciół, żyjących i zmarłych , ogarnijmy cały świat i prośmy:
Ojcze nasz…
Boże , Ty w dniu dzisiejszym pokonałeś śmierć i otworzyłeś na bramy wieczności przez Twojego Jednorodzonego Syna: spraw abyśmy wraz z Nim zasiedli do uczty niebieskiej w Twoim Królestwie Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.
Wszyscy: Amen
Teraz można zasiąść do wielkanocnego śniadania.

Według opisów dotyczących tradycji wielkanocnego śniadania , a pochodzących z różnych źródeł i często się powielających czytamy m.in. , że : “…Stół zasłany śnieżnobiałym obrusem, Od tego tła cudnie odbijają sę brązy wędllin i pieczywa, pstre mozaiki pisanek i głęboka zieleń bukszpanu czy modrookiego barnika , które zdobią wszystko : zwój kiełbasy, nos pieczonego prosięcia, szynkę, nadziewany wątróbką brzuszek kapłona , kawałki korzeni chrzanu, baranki z masła, biało lukrowaną babę z rodzynkami, strucle z serem, kołacze z orzechami paskę- wielkanocny pyszny chleb. Na ozdobnym talerzyku pokrojone w ćwiartki jajko ze święconki. …”

O tym, że jajko ma niezwykłą moc, wiedzieli ludzie już co najmniej pięć tysięcy lat temu. Właśnie tyle lat liczą najstarsze pisanki ze znaleźiska w Asharah. Występowały one w kulturach starożytnych Persów, Chińczyków i Fenicjan . Na ziemiach polskich znaleziono pisanki , które pochodzą z X w., ale możliwe, że ludność słowiańska znała je wcześniej.
Pierwotne pisanki były przedmiotem magicznym, służącym do obrony domostwa przed złymi duchami. Zakopywano je u wejscia do chaty , pod progiem, aby broniły wstępu złym mocom. Utrwalone na skorupie motywy służyły właśnie temu celowi…”

W ubogich domach stół nie był tak suto zastawiony, ale nawet w tych najbiedniejszych zawsze były jajka, mięso i paska.
Czytamy dalej: “… Na dworze królewskim za czasów Władysława Jagiełły do wypiekania wielkanocnych strucli z serem zużywano 800 jajek , worek białej mąki , i 3 kopy serów….”

Pachnąca młodą zielenią Wielkanoc, czas radości, nowych nadziei i odpoczynku, a Chrystus
Zmartwychwstały przebitą dłonią błogosławi Wszystkim.

K. Teller
na podstawie : Rota , 1999 oraz Rok Kościelny a Polskie Tradycje , Ewa Ferenc- Szydełkowa