SACRUM NON PROFANUM- Międzynarodowy Festiwal Muzyczny

 

Sacrum Non Profanum.
Tegoroczna XI edycja festiwalu który organizowany jest pod hasłem „Muzyka Naszych Czasów”, poświęcona jest w większości twórczości jednego z najwybitniejszych kompozytorów polskich i światowych XX wieku, Karola Korwina –Szymanowskiego.

Festiwal „Sacrum Non Profanum” zaliczany jest dzisiaj do najważniejszych letnich wydarzeń kulturalnych w kraju. Zawdzięcza to bezwątpienia starannie dobranemu repertuarowi, udziałowi wybitnych polskich i zagranicznych artystów.

Dyrektor artystyczny festiwalu prof. Bohdan Boguszewski, mówi :
„Sacrum Non Profanum rozwija się z roku na rok dzięki gościnnym mieszkańcom miast, w których festiwal jest organizowany, wiernym Melomanom, Przyjaciołom, Sponsorom, a szczególnie Patronom: Pani Małgorzacie Omilanowskiej – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Panu Olgierdowi Geblewiczowi – Marszałkowi Województwa Zachodniopomorskiego oraz Jego Ekscelencji Andrzejowi Dziędze – Arcybiskupowi Szczecińsko-Kamieńskiemu. Do grona naszych współpracowników i doradców dołączyli w tym roku pracownicy Gabinetu Zbiorów Muzycznych Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Dzięki Ich ogromnej wiedzy i życzliwości mogliśmy na etapie przygotowań do festiwalu korzystać ze zbiorów Archiwum Kompozytorów Polskich – największego w Polsce depozytariusza spuścizny po Karolu Szymanowskim”.

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe jest bezpłatny. Rezerwacja bezpłatnej karty wstępu
Informacje o festiwalu można znależć na stronach : www.sacrumnonprofanum.pl

  

Koncert Inaguracyjny, który miał miejsce w poniedziałek 10 sierpnia w szczecińskiej bazylice architedialnej św. Jakuba, poprzedziły wystawy grafiki, fotografii , spotkania oraz msza Św.

Na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, w dniu 8 sierpnia miała miejsce wystawa fotograficzna poświęcona życiu i twórczości Karola Szymanowskiego, przygotowana ze zbiorów Archiwum Kompozytorów Polskich Biblioteki Uniweryteckiej w Warszawie.

Kolejnego dnia tj. 9 sierpnia można było podziwiać w szczecińskiej bazylice wernisaż wystawy grafiki „Stabat Mater” , Joanny Tumiłowicz.

Natomiast w niedzielę o godz 12:00 w bazylice archikatedralnej św. Jakuba, została odprawiona uroczysta msza Św. w intencji Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sacrum Non Profanum.

Barbara Awchowicz wręcza na ręce harcerza  książkę własneg o autorstwa pt: Ułan Batalionu “Zośka”

Również w niedzielę w godzinach popołudniowych w szczecińskiej Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza odbył się recital fortepianowy „Muzyka Wielkich Polaków” w wykonaniu młodego utalentowanego pianisty Witolda Czerniaka z USA, (syna rodowitych szczecinian).

Witold Czerniak zagrał utwory: Fryderyka Chopina, Ihnacego Jana Paderewskiego oraz bohatera festiwalu , Karola Szymanowskiego.

Po recitalu odbyło sie spotkanie autorskie z legendarną Barbarą Wachowicz, pisarką, autorką biografii wielkich Polaków pt: „Kto Cię Polsko będzie kochał” . W tym interesującym spotkaniu uczestniczyli także druhny i druhowie z drużyny harcerskiej Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej Okręgu Zachodnio Pomorskiego, która ma przyjąć imię żołnierza Szarych Szeregów i powstańca Jana Rodowicza “Anody”.

 

Sprzedaż książek pani Wachowicz prowadziły panie: Ewa i Anna

Danuta Hanna Jakubowska ( czwarta z prawej)  z gośćmi z medycznej firmy LEK-AM, która jest jednym ze sponsorów festiwalu

Oficjalna inaguracja XI Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego, „Sacrum Non Profanum” odbyła się wieczorem w poniedziałek 10 sierpnia , w szczecińskiej bazylice archikatedralnej św. Jakuba . Inaguracyjny koncert prowadziła pani Halina Lorkowska, rektor Akademii Muzycznej im Jana Paderewskiego, natomiast Orkiestrą Academia dyrygował prof. Bohdan Boguszewski, dyrygent oraz dyrektor artystyczny festiwalu.

Pani Halina Lorkowska

Wykonawcy inaguracyjnego koncertu :

Wiktor Łyjak – organy
Barbara Kubiak – sopran
Ewa Marciniec – alt
Leszek Skrla – baryton
Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego
Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie
Szymon Wyrzykowski – przygotowanie chóru
Orkiestra Academia
Bohdan Boguszewski – dyrygent


Bohdan Boguszewski – dyrygent oraz Leszek Skrla-baryton

w programie:

Johann Sebastian Bach (1685–1750)
Preludium i fuga Es-dur BWV 552
Allein Gott in der Höh sei Ehr BWV 662
Passacaglia c-moll BWV 582
Wyk. Wiktor Łyjak

Barbara Kubiak, Ewa Marciniec i Bohdan Boguszewski

Karol Szymanowski (1882–1937)
Stabat Mater op. 53


Stała Matka bolejąca…na sopran, chór i orkiestrę
I któż widząc tak cierpiącą…na baryton, chór i orkiestrę
O Matko źródło wszechmiłości…na sopran, alt, chór i orkiestrę
Spraw niech płaczę z Tobą razem … na sopran, alt i chór a capella
Panno słodka racz mozołem…na baryton, chór i orkiestrę
Chrystus niech mi będzie grodem…na sopran, alt, baryton, chór i orkiestrę
Wyk. Barbara Kubiak, Ewa Marciniec, Leszek Skrla, Chór im. Jana Szyrockiego, Orkiestra Academia, Bohdan Boguszewski

Henryk Mikołaj Górecki (1933–2010)
Beatus Vir
Wyk. Leszek Skrla, Chór im. Jana Szyrockiego, Orkiestra Academia, Bohdan Boguszewski


Po koncercie. Od lewej: p.Halina Lorkowska, p. Barbara Wachowicz i p.Jolanta Boguszewska

Więcej fotografii z koncertów: https://www.facebook.com/polishnews

Foto: Krystyna Teller