Ś. P. Kapitan Emil Jan Kornacki, kawaler Virtuti Militari 1920-2018

Nekrolog

Ś.P.  Kapitan Emil Jan Kornacki (1920-2018)

 Kapitan Emil Jan Kornacki, kawaler najwyższego polskiego odznaczenia wojskowego nadawanego za wybitne zasługi bojowe Orderu Wojennego Virtuti Militari, ostatni ocalony z masakry katyńskiej żyjący w Ameryce Północnej zmarł dnia 4 maja 2018 r. Żałobna msza św. zostanie odprawiona w Kaplicy Matki Bożej w Sanktuarium w Orchard Lake Schools w stanie Michigan w sobotę 23 czerwca 2018 r. o godz. 10 a.m.

Kapitan Emil Jan Kornacki, urodził się dnia 8 czerwca 1920 r. w Baranowie Sandomierskim, zmarł w wieku 97 lat w dniu 4 maja 2018 r. w American Veterans Hospital w Saginaw w stanie Michigan.

Kapitan Kornacki miał wybitne zasługi w służbie Polsce. Był ostatnią żyjąca osobą w Ameryce Północnej, która przeżyła zbrodnię katyńską. Emil Kornacki zaledwie kilka miesięcy po ukończeniu szkoły średniej został schwytany przez Sowietów krótko po 17 września 1939 r. Został wysłany do Ostaszkowa w maju 1940 r. Był on jedyną osobą w ostatnim transporcie, którą wysłano do Griazowca. W  1941 r Emil Kornacki wstąpił do Drugiego Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa.

Kaptan Kornacki otrzymał Order Wojenny Virtuti Militari za niezwykłą odwagę w bitwie pod Monte Cassino w 1944 roku. Następnie otrzymał Krzyż Walecznych za swoje odważne działania w Monte Fortino. Został również udekorowany brytyjskimi i włoskimi odznaczeniami wojskowych za swoją służbę podczas kampanii włoskiej Drugiego Korpusu Polskiego.

Niezwykłym wydarzeniem było zaproszenie kapitana Kornackiego do lotu z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim, jego żoną Marią i innymi wybitnymi polskimi przedstawicielami cywilnymi i wojskowymi, aby 10 kwietnia 2010 roku uczestniczyć w nabożeństwie żałobnym w Katyniu. Choroba uniemożliwiła mu wyjazd do Polski i podjęcie tej fatalnej i tragicznej podróży do Smoleńska.

Kapitan Kornacki był mężem zmarłej Zofii Marcinkowskiej (1921-1995). Będąc członkinią polskiego ruchu oporu, została schwytana przez hitlerowców,  następnie była więziona i torturowana w więzieniu na Pawiaku w okupowanej Warszawie. Następnie została wysłana do obozu koncentracyjnego w Ravensbrück w nazistowskich Niemczech. Była tam przez cztery długie lata.

Kornaccy mieli dwie córki: Monikę i Elżbietę oraz dwoje wnucząt: Elise i Iana.

Kapitan Kornacki biegle władał językiem polskim, angielskim, włoskim i rosyjskim. Po zwolnieniu z Drugiego Korpusu gen. Andersa przesiedlił się do Londynu w Anglii, gdzie poznał swoją przyszłą żonę Zofię Marcinkowską. Wyszkolony jako inżynier wraz z żoną przeniósł się następnie do Stanów Zjednoczonych. Stali się obywatelami amerykańskimi i mieszkali w Detroit w stanie Michigan, gdzie wychowali swoją rodzinę. Kapitan Kornacki był bardzo aktywny w polskiej społeczności, w tym jako członek polskich organizacji weterańskich. Miał wielką pasję do muzyki i śpiewał w kilku zespołach chóralnych przez całe życie. Był intelektualistą zaczytanym w książkach, miał wielką miłość do polskiej historii, którą studiował w sposób niezwykły, szczególnie na temat Katynia i bitwy o Monte Cassino.

Poza karierą zawodową życie kapitana Kornackiego w Ameryce wyróżniało się tym, że był tłumaczem dla wielu Polaków, którzy nie mówili dobrze w języku angielskim. Wykonał tę pracę pro bono odmawiając przyjęcia jakiejkolwiek zapłaty. Uważał, że jego obowiązkiem jest pomagać tym Polakom, którzy mieli mniej szczęścia niż on sam.

Miał także wielką misję w swoim życiu, aby mówić o zbrodni katyńskiej, nie tylko po polsku, ale też po angielsku. Szczególnie lubił rozmawiać z małymi dziećmi, licealistami i studentami o Katyniu i historii Polski w ogóle. Miał niezwykłą umiejętność nawiązywania kontaktu z uczniami, którzy byli absolutnie zafascynowani kapitanem Kornackim, jego historią życia i lekcjami.

Wśród jego najgłośniejszych wystąpień było poruszające słowa z 1991 r. dotyczące bardzo głośnemu ostatnio w USA i w Polsce polskiemu miejscu pamięci narodowej poświęconemu zamordowanym żołnierzom Katynia w Jersey City w stanie New Jersey. Pomnik jest niezwykłym dziełem wybitnego polskiego rzeźbiarza Andrzeja Pityńskiego. Podczas ceremonii odsłonięcia pomnika w Jersey City  kapitan Kornacki pozostawił w tym miejscu najcenniejszą własność swojej służby dla Polski, medal Virtuti Militari.

Zapytany, dlaczego spędził tak dużo swojego życia na rozmowach o Katyniu i dlaczego zaryzykował życiem pod Monte Cassino pod morderczym niemieckim ogniem aby ocalić życie towarzyszom broni, odpowiedział, że wynikało to z jego filozofii życia.

Jego filozofia, która również odzwierciedla podobną osobistą filozofię tak wielu Polaków, którzy służyli z honorem Narodowi Polskiemu w wojsku i w życiu cywilnym – szczególnie w czasie wojny i okupacji, brzmiała:

Ponieważ to był mój obowiązek wobec moich towarzyszy broni i wobec Polski!”

 

***********************************

W sobotę 23 czerwca 2018 r. w Kaplicy Sanktuarium w Zespole Szkół Orchard Lake odprawiona została odprawiona uroczysta msza św. żałobna dla uczczenia postaci i życia ś. p. kapitana Kornackiego, którą odprawiłJE ks. biskup Francis Ronald Reiss, emerytowany biskup pomocniczy Detroit. Szczątki zmarłego zostaną pochowane w Polsce dla uczczenia jego służby Ojczyźnie i na wieczny odpoczynek w rodzinnym Baranowie Sandomierskim.

Autor Frank J. Dmuchowski, zastępca redaktora, Tygodnik Polski – Detroit Michigan, 15 czerwca 2018 r., napisany z głęboką wdzięcznością za bycie przyjacielem Emila Kornackiego.
Email: [email protected]

Piotr Semeniuk , Vice Consul

Consulate General of the Republic of Poland in Chicago