Rzeź wołyńska

Rzeź wołyńska, to masowa zbrodnia ludobójstwa dokonana na bezbronnych Polakach. Przeprowadzili ją nacjonaliści ukraińscy w okresie ostatniej wojny, w czasie od 1939 do 1943 roku.  Ofiarami wspomnianego kordu byli mieszkańcy Wołynia. Nie jest znana dokładna liczba zamordowanych, jednakże historycy szacują, że zginęło wówczas około 60 tysięcy Polaków.

 

Dlaczego do tego doszło
Podczas agresji Niemiec hitlerowskich i ZSRR na Polskę we wrześniu 1939 roku, nastąpiła okupacja terenów naszej ojczyzny przez wehrmacht i Armię Czerwoną. Tereny województwa wołyńskiego, znalazły się pod okupacją ZSRR. Sowieci przeprowadzili w dniu 22 października 1939 roku, w atmosferze  ogólnego terroru wybory do lokalnego Zgromadzenia Ludowego. Na podstawie sfałszowanych wyborów, Wołyń wszedł w skład ZSRR, co bulwersowało opinię publiczną Polaków. Podczas prowadzenia wojny, na Polaków nałożono tym sposobem wysokie kontyngenty na rzecz Armii Czerwonej, co dodatkowo nie podobało się to naszym rodakom. Polityka rabunkowa naszego okupanta, dodatkowo przyczyniała się do ubożenia tamtych terenów. Wielu z naszych rodaków tam mieszkających, utworzyło komitet spraw Polaków, który chciał pertraktować w powyższej sprawie z władzami ukraińskimi.

Rzeź przede wszystkim
Niepokornych Polaków, Ukraińcy postanowili wyeliminować z powierzchni ziemi. Zastępca komendanta Armii Ukraińskiej Dymitr Szamowczenko, stwierdził, że… Polak pokorny leży dwa metry pod ziemią, zatem bydło polskie nie ma prawa bytu na tym świecie…. Zgodnie z jego wolą nastąpiły czystki etniczne. Masowe morderstwa dokonywane przez Ukraińców, zaskakiwały wszystkich swą skutecznością. Wojna prowadzona przez Polaków z Niemcami i Armią Czerwoną wsparta masowym morderstwem dokonywanym przez Ukraińców, determinowała naszych rodaków w największym stopniu. Kampania prowadzona przeciwko Polakom zaczęła się na Wołyniu dlatego, że tutaj policja ukraińska odegrała dużą rolę w wydarzeniach likwidacji Żydów. Doświadczenia ukraińskiej policji w ludobójstwie Żydów, były po raz kolejny wykorzystywane podczas likwidacji nacji polskiej. W wyniku zbrodni ulicznych, zsyłek, a także wyjazdów Polaków na roboty do III Rzeszy, liczba ludności Wołynia i Małopolski spadła z 2,7 mln do niespełna 2 mln w pierwszym pół roku wojny.

Żołnierze oddziału samoobrony na Wołyniu. 1943 r. Fot. NAC

Partyzantka Wołynia
W roku 1942, czystki etniczne dokonywane na Polakach przyczyniły się do żywiołowego rozwoju ruchu partyzanckiego na Wołyniu. Oprócz grup nie związanych z żadną organizacją polityczną, powstały ugrupowania czysto spontaniczne, walczące z naszym najeźdźcą jedynie granatami własnego wyrobu jak też i butelkami z mieszanką różnych gatunków benzyny. Polskie grupy partyzanckie, zdecydowały się na walkę do ostatniej kropli krwi. Do końca wojny, przetrwało jedynie kilkunastu partyzantów, w tym nie było żadnego dowódcy.

Decyzja o eksterminacji Polaków
Plany ukraińskie, opiewały na masowej eliminacji Polaków z Wołynia i Małopolski. Wprowadzono tak zwaną Akcję Inteligencji, polegającą na masowych rozstrzeliwaniach publicznych ludzi z wyższym wykształceniem. Inteligenci polscy, jak mawiali Ukraińcy, …byli ulicznymi śmieciami, które powinny trafiać do ogólnych wysypisk. Polacy to element parszywy, który trzeba tępić…..
Zmiana sytuacyjna nastąpiła dopiero, gdy ZSRR prowadziło z Niemcami wojnę. Polacy już wtedy byli bardzo zdziesiątkowani a o tym masowym ludobójstwie, tak wielu z żyjących współcześnie rodaków po prostu zapomniało. Lipiec jest miesiącem, w którym wspominamy naszych pomordowanych praojców, którym nie dane było doczekać wolnej Polski. W wielu miastach naszego kraju, odbywają się wieczornice poświęcone bohaterom Wołynia, których nazwiska są często wymazane z pamięci.

Ewa Michałowska – Walkiewicz
[email protected]  

Foto: Żołnierze oddziału samoobrony na Wołyniu. 1943 r. Fot. NAC
 http://dzieje.pl/content/wprowadzenie-14