Puchar Davisa: Rosja – Polska 1:3

 

Polscy tenisiści awansowali do drugiej rundy Grupy I Strefy Euro-Afrykańskiej Pucharu Davisa. Decydujący punkt w meczu z Rosjanami wywalczył Jerzy Janowicz, który pokonał w niedzielę w Moskwie Dmitrija Tursunowa 6:4, 7:5, 7:6 (7-3).

Dzięki zwycięstwu 23-letniego łodzianina nad osiem lat starszym rywalem biało-czerwoni prowadzą z Rosjanami 3:1. Mecz w Pucharze Davisa składa się z pięciu spotkań. Według planu w hali kompleksu ”Olimpijskij” w niedzielę powinni zaprezentować się jeszcze Karen Chaczanow (448.) i Michał Przysiężny (57.).

Zajmujący 21. miejscu w rankingu ATP Tour Janowicz zmierzył się z 28. na światowej liście Tursunowem po raz drugi w karierze. Poprzednio – w kwalifikacjach turnieju w Paryżu w 2012 roku – także lepszy był Polak, który dotarł wówczas aż do finału.

W pierwszej turze singlowych spotkań w Moskwie obaj odnieśli zwycięstwa. Janowicz w trzech setach poradził sobie z 17-letnim Chaczanowem, Tursunow zaś w czterech partiach pokonał Przysiężnego.

W sobotnim spotkaniu debli Marcin Matkowski i Mariusz Fyrstenberg wygrali z Konstantinem Krawczukiem i Chaczanowem.

Kolejnymi rywalami biało-czerwonych w walce o awans do Grupy Światowej będą Chorwaci. By pierwszy raz w historii dołączyć do niej, kierowani przez kapitana Radosława Szymanika zawodnicy nie tylko muszą wygrać kwietniowy mecz, ale później także zwyciężyć w barażu. W nim najprawdopodobniej zmierzyliby się z jednym z zespołów broniących się przed spadkiem z elity.

Wynik meczu pierwszej rundy Grupy I Strefy Euro-Afrykańskiej:

Rosja – Polska 1:3

niedziela
Dmitrij Tursunow – Jerzy Janowicz 4:6, 5:7, 6:7 (3-7)

sobota – gra podwójna
Konstantin Krawczuk, Karen Chaczanow – Mariusz Fyrstenberg, Marcin Matkowski 6:2, 4:6, 1:6, 0:6

piątek – gra pojedyncza
Karen Chaczanow – Jerzy Janowicz 2:6, 4:6, 4:6
Dmitrij Tursunow – Michał Przysiężny 6:3, 3:6, 7:6 (7-3), 6:2

Źródło: SPORT.TVP.PL
Zdjęcie: PAP