Przygotowania do Parady 3 Majowej w Chicago

Andrzej Mikołajczyk, Jan Kopeć i Tomek Startek

CHICAGO: W Chicago trwają intensywne przygotowania do Parady 3. Majowej. Parada odbędzie się w sobotę, 5 maja, 2018 roku od godziny 11:30 rano wzdłuż ulicy Columbus Dr., w Parku Granta, koło fontanny Buckingham.

Jan Kopeć, Przewodniczący Komitetu Parady 3. Majowej w Chicago powiedział w wywiadzie radiowym dla Radia dla Ciebie, Polski FM, że istnieje wyjątkowe zainteresowanie udziałem w tegorocznej paradzie 3. Majowej.  Do udziału w paradzie zgłosiło się 140 jednostek marszowych.

Organizatorzy maja już załatwione wszelkie niezbędne pozwolenia od władz miasta Chicago.   Władze miasta stawiają jako priorytet przy organizowaniu imprez masowych sprawy bezpieczeństwa.

Jan Kopec podkreślił, że w tym roku nie było wątpliwości co do tego, jakie powinno być hasło tegorocznej parady. Mottem tegorocznej Parady jest „100. Lecie Odzyskania Niepodległości Polski”. Organizatorzy podkreślają, że chodzi o 100. Lecie odzyskania niepodległości Polski. Państwowość  polska liczy ponad 1050 lat.

Marszałkiem tegorocznej Parady 3. Majowej w Chicago jest Tomek Startek, polonijny biznesman, działacz,  filantrop. Wybór marszałka odbył się w czasie tajnego głosowania zorganizowanego przez Komitet Parady 3. Majowej, działający przy Związku Klubów Polskich w Chicago.

Wicemarszałkami tegorocznej Parady zostali wybrani: Henryk Janik, redaktor naczelny i wydawca czasopisma „Podhalanin”, były Prezes Związku Podhalan w Ameryce Północnej.  Drugim  Wice Marszałkiem jest Edward Cyran, działający w środowisku emerytów i w Fundacji zrzeszającej kościuszkowców.

Królową tegorocznej Parady jest Magda Tolwiński, a pierwszą Damą Dworu  Emilka Wojciak.  Zgodnie podkreślały w czasie wywiadu radiowego, że ich celem jest promowanie polskości w czasie tegorocznej Parady jak i w czasie wielu polonijnych wydarzeń na które będą zapraszane. Obydwie damy są studentkami, mającymi ambitne plany akademickie. Są zaangażowane od kilkunastu lat w działalność polonijnych zespołów i organizacji. Świetne są zorientowane w wielu sprawach polskich.

 

Andrzej Mikołajczyk,  Magda Tolwinska, Emilka Wójciak

W czasie tegorocznych obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3. Maja planowanych jest wiele wydarzeń: podniesienie flag: polskie i angielskiej na Daley Plaza, uroczyste śniadanie organizowane przez Chicago Society, Parada 3. Majowa, koncert muzyki Chopina w Parku Granta, bankiet Związku Klubów Polskich, uroczysta msza w intencji Ojczyzny – która zostanie odprawiona w Kościele św. Trójcy w Chicago, w niedzielę, 6 maja.

Link do wywiadu z Janem Kopciem, Przewodniczącym Komitetu Parady  i Tomkiem Startkiem, Marszałkiem tegorocznej Parady znajduje się tutaj. Kliknij na link.   

https://www.facebook.com/polski.fm/videos/1688557771238457/

Parada 3. Majowa wpisuje się także pięknym akcentem w obchody 200. lecia założenia stanu Illinois.

@ Andrzej Mikołajczyk

 

http://wiadomosci.com/przygotowania-parady-3-majowej-chicago/