Prezydent Duda w Meksyku.

 

Prezydent Duda zapowiada pogłębianie współpracy gospodarczej z Meksykiem. Prezydent Meksyku Enrique Pena Nieto także podkreślił, że Polska jest kluczowym partnerem we wzmacnianiu obecności jego kraju w Europie.
Obaj prezydenci w dokumencie zatytułowanym: “W kierunku partnerstwa strategicznego między Polską i Meksykiem” zadeklarowali zaangażowanie w umacnianie współpracy politycznej, gospodarczej, kulturalnej, naukowej, edukacyjnej, sportowej i policyjnej. Duda i Pena Nieto uznali, że wzmocnienie więzi gospodarczych pomiędzy Polską i Meksykiem ma kluczowe znaczenie dla dalszego rozwoju stosunków dwustronnych. W obecności Dudy i Peny Nieto podpisano także szereg dokumentów dwustronnych m.in. porozumienie o współpracy w obszarze kredytów eksportowych między BGK a meksykańskim Krajowym Towarzystwem Kredytowym (Bancomext).

Szansa na rozwój dla polskiego biznesu w Meksyku
Polski prezydent powiedział, że do intensyfikacji wzajemnych relacji gospodarczych zachęca m.in. stabilność makroekonomiczna regionu Ameryki Łacińskiej, otwarta polityka handlowa i inwestycyjna oraz wzrost siły nabywczej lokalnych konsumentów. Zaznaczył, że na kontynencie rozwijają się inicjatywy integracyjne: Mercosur i Sojusz Pacyfiku, w którym Polska posiada od lipca 2015 r. status obserwatora. Polski prezydent podkreślił też, że zgodnie z prognozami finansowymi Meksyk i Brazylia do 2050 r. staną się jednymi z ośmiu największych gospodarek świata. Zaznaczył, że Polska liczy, iż globalna umowa między UE i Meksykiem została w miarę szybko odnowiona. Dodał, że polski eksport do Ameryki Łacińskiej, którego Meksyk jest największym odbiorcą, odnotowuje systematyczny wzrost.

Prezydent wskazał, że Polska jest w szczególności zainteresowana współpracą w obszarach jak: elektromobilność, technologie komunikacyjno-informacyjne, zielona gospodarka czy farmacja i biotechnologia. – Cieszy nas obecność meksykańskich inwestorów w Polsce – powiedział Duda. Ocenił, że to także efekt kompleksowego wspierania przedsiębiorczości i inwestycji, “dzięki któremu Polska stała się niekwestionowanym liderem w Europie Środkowo-Wschodniej pod względem napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych”.

Zaznaczył, że umiędzynarodowienie polskiej gospodarki spowodowało ponad trzykrotny wzrost obrotów handlowych w ostatnim dziesięcioleciu.  Dodał, że najbardziej prestiżowe światowe agencje ratingowe plasują Polskę w trójce najbardziej atrakcyjnych lokalizacji inwestycyjnych w Europie.

Przekonywał też, że Polska przeszła przez europejski kryzys gospodarczy “w zasadzie suchą nogą”, co stwarza doskonałe perspektywy inwestycyjne, ma nowoczesny system bankowy, świetną bankowość elektroniczną oraz doskonale przygotowaną i pracującą, zdolną kadrę inżynierską, młodych ludzi, którzy chcą rozwijać się także we współpracy z zagranicznymi kontrahentami.

Prezydent zdradził, że liczy, iż wydarzenia takie jak forum w Mieście Meksyk przyczynią się do nawiązania wielu korzystnych kontraktów, a w niedalekiej perspektywie przyniosą wymierne efekty dla gospodarek Polski i Meksyku.

Zaproszenie do Polski
Prezydent Polski wyraził nadzieję, że w 2018 r. z okazji 90-lecia ustanowienia relacji dyplomatycznych między Polską i Meksykiem, a także w roku obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, prezydent Pena Nieto złoży oficjalną wizytę w Polsce. Andrzej Duda zaznaczył, że wiele elementów łączy nie tylko państwa: Polskę i Meksyk, ale także polskie i meksykańskie społeczeństwa. – Jednym z nich jest tradycja, tradycja silnej rodziny, do której każdy członek naszych społeczeństw przywiązuje bardzo istotne znaczenie – podkreślił. Dodał, że jest to widoczne w Polsce, Meksyku a także w polityce prowadzonej przez niego i polski rząd w kierunku wzmocnienia rodziny i opieki państwa nad rodziną.

Pena Nieto podkreślił ze swej strony, że Meksyk chce wzmocnić swoją obecność w Europie, a Polska jako państwo o dużym potencjale gospodarczym jest dla jego kraju partnerem priorytetowym. Jak mówił, od 1999 r. do dziś handel dwustronny między krajami wzrósł dwudziestokrotnie.  – Od 50 milionów dolarów do ponad 1 miliarda dolarów – wskazał. Meksykański prezydent mówił też, że współpraca z Polską będzie kluczowa, by “zaktualizować umowę o współpracy między Unią Europejską a Meksykiem”. Zapewnił też, że pod koniec roku zostanie uruchomione nowe lotnicze połączenie komercyjne między Warszawą a Miastem Meksyk.

To pierwsza oficjalna wizyta polskiego prezydenta w Meksyku. Prezydenci Meksyku byli w Polsce dwukrotnie: w 1963 roku oficjalną wizytę złożył Adolfo Lopez Mateosa, a w 2004 roku państwową wizytę – Vincente Fox. W 2004 r. Fox i sprawujący wówczas urząd prezydenta Aleksander Kwaśniewski spotkali się w Guadalajarze  podczas III szczytu Unia Europejska-Ameryka Łacińska i Karaiby. W 2014 r. podczas 69. Sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku z Peną Nieto spotkał się prezydent Bronisław Komorowski.
źródło: PAP
KJ

http://newsroom.salon24.pl/773719,prezydent-duda-w-meksyku-deklaracje-poglebienia-wspolpracy-gospodarczej