Na pomoc Polonii w Kazachstanie – brak bieżącej wody oraz podłóg

dr hab. n. med. Elżbieta Petriczko, podczas pracy z pacjentami

Warszawa, – Szóstka lekarzy z Polski, działających w ramach Fundacji SASA, wyjechała do Kazachstanu aby wesprzeć medycznie polską społeczność. O pomoc dla Polonii kazachskiej zwróciła się Fundacja Renovo we współpracy z księdzem Grzegorzem Burdyńskim. W ekspresowym tempie zaangażowano kadrę medyczną, a także przygotowano leki i sprzęt medyczny, aby pomóc lokalnej społeczności.

Na miejscu rozmawiano o potrzebach lokalnej społeczności, możliwości wymian edukacyjnych oraz pracy lokalnych szpitali.

Obszar-podmiejski-Karaganda-Kazachstan

Nasz projekt w Kazachstanie miał za zadanie umożliwić uzyskanie podstawowej pomocy lekarskiej dla Polonii w okolicach Karagandy. Potrzeby są ogromne, a osoby identyfikujące się jako Polacy często mieszkają w skrajnych warunkach, nie mając możliwości uzyskania prawidłowej opieki medycznej. Kilka dni z naszej misji przeznaczyliśmy na rozeznanie sytuacji wśród polskich misjonarzy i przedstawicieli Polonii w innych regionach kraju, a także spotkanie z Uniwersytetem Medycznym W Karagandzie.” – mówi lek. Mateusz Pinkiewicz, Fundacji SASA .

Z Polski przylecieli specjaliści m.in. pediatra, laryngolog, ginekolog oraz endokrynolog. Przez dwa dni lekarze przyjmowali pacjentów w placówce na terenie Karagandy. Jeden dzień został zarezerwowany na wizyty domowe, podczas których lekarze udzielali pomocy w domach, w których widoczny był brak bieżącej wody, wilgoć, brak podłogi, a także ogromne medyczne potrzeby osób do których udało się dotrzeć. Po konsultacjach pacjenci otrzymali od lekarzy leki i sprzęt medyczny pozwalający na zapewnienie tymczasowego, odpowiedniego leczenia.

W misji udział wzięli: dr hab. n. med. Elżbieta Petriczko, lek. Dominika Pomorska, lek. Magdalena Kowalczyk, lek. Milena Sęp, lek. Mateusz Pinkiewicz oraz lek. Marcin Krajmas.

Pobyt lekarzy w Kazachstanie odbył się w dniach 14 marca – 20 marca 2018 roku.

O Fundacji SASA

Fundacja SASA powstała w 2015 roku z inicjatywy studentów medycyny, którzy chcieli działać nie czekając na ukończenie studiów. Celem fundacji jest wsparcie placówek szpitalnych w krajach globalnego południa w brakujący, podstawowy sprzęt medyczny, a także edukacja młodych lekarzy oraz studentów medycyny poprzez organizowanie praktyk i treningów medycznych oraz wolontariatu. SASA to fundacja, która wierzy w mądrą i przemyślaną pomoc.

https://www.facebook.com/sasafoundation/