Polski rock na Taste of Polonia 2013: Kobranocka

 

Na organizowanym po raz 33. festiwalu zobaczymy Big Cyc, Kobranockę i Czarno-Czarnych. Poniżej nieco informacji o drugim z zespołów.

Zwykle grupa znajomych z liceum czy ze studiów zaczyna grać w garażu czy domu kultury i powstaje zespół. Ale nie Kobranocka. Jedna z najbardziej oryginalnych polskich grup punk-rockowych zaczęła swoją historię w 1984 roku, gdy na oddział zamknięty szpitala psychiatrycznego w Toruniu został skierowany za odmowę odbycia służby wojskowej muzyk Andrzej “Kobra” Kraiński. Ordynatorem szpitala był psychiatra i poeta Andrzej Michorzewski, który pokazał Kobrze swoją twórczość. Efektem spotkania było zawiązanie zespołu Latający Pisuar, który rok później zmienił nazwę na Kobranocka, a Michorzewski został głównym autorem tekstów formacji.

Zespół był od początku jedną z czołowych grup awangardowego, niezależnego grania, łącząc odważne, często ocierające się o interwencję cenzury teksty z ostrymi rytmami punkowej gitary. Niewiarygodne, że socjalistyczna władza pozwoliła na zaistnienie w oficjalnym obiegu radiowym poruszającej do dziś piosenki “I nikomu nie wolno…”.  Choć największym przebojem zespołu jest “Kocham cię jak Irlandię”, utwór daleki od ich stylu, klasyczna Kobranocka to “Ela, czemu się nie wcielasz”, “Pełno nas, lecz coraz mniej”, “Raz, jeszcze raz” czy “Hipisówka”.

Obecnie Kobranocka przygotowuje się do wydania nowego albumu, od początku roku koncertując w ramach trasy “Rebelia Tour”. Skład zespołu to niezmiennie Andrzej “Kobra” Kraiński – gitary, wokal, Jacek “Szybki Kazik” Bryndal – gitara basowa, wokal, Piotr “Vysol” Wysocki – perkusja i Jacek Moczadło – gitara. Oficjalna strona zespołu to http://www.kobranocka.pl

            Kobranocka wystąpi na Taste of Polonia dwukrotnie, w sobotę 31 sierpnia i w poniedziałek 2 września. Copernicus Center mieści się przy 5216 W. Lawrence w Chicago. Godziny trwania festiwalu to 5-11 pm w piątek, 12-11 pm w sobotę i niedzielę oraz 12-10 pm w poniedziałek. Wstęp: $7; seniorzy: $5; dzieci poniżej lat 12: bezpłatnie. Więcej infomacji o imprezie i szczegółowy program na www.TOPChicago.org