Polska Wigilia w Amerykańsko-Polskim Klubie “Sobieski” na Florydzie

 

Klub „Sobieski” w Lake Worth na Florydzie zorganizował w niedzielę, 14 grudnia, wspaniałą wieczerzę wigilijną dla swoich członków i ich gości. W wyjątkowo pięknie udekorowanej sali bankietowej klubu do stołów zasiadło ponad 200 osób. Oprócz Polaków zamieszkałych na stałe na Florydzie, przybyli również goście z Polski i innych stanów.

Uczestnicy wieczerzy wigilijnej w klubie „Sobieski” – od lewej: Krystyna Wilson, Maciej Frej, Kinga Inglot, Jerzy „Jotka” Kędziora – honorowy gość, Barbara Jaworska, Andrzej Sroślak, Ania Navas i Stanisław Rej

Wiadomo, Floryda w okresie zimowym przyciąga miłośników „wiecznego lata”, a klub „Sobieski” jest znany z ciekawych imprez i serdecznej atmosfery. Honorowym gościem podczas tej uroczystej wieczerzy wigilijnej był, zaproszony przez klub, znany na arenie międzynarodowej twórca rzeźb kinetycznych, artysta rzeźbiarz i pedagog Jerzy „Jotka” Kędziora.

Warto przypomnieć, że aż do marca 2015 roku trwać będzie wystawa prac artysty w Galerii Ann Norton w West Palm Beach. Jerzy Kędziora brał również udział w prestiżowej ekspozycji Miami River Art Fair 2014, zorganizowanej na początku grudnia, podczas trwania słynnego już na cały świat Art Basel Miami. Jerzy „Jotka” Kędziora jest obecnie jedynym artystą na świecie, który tworzy tak zwane „rzeźby balansujące”. Jego prace wzbudziły powszechny zachwyt i zainteresowanie wsród odwiedzających tłumnie Miami wielbicieli sztuki nowoczesnej.

Tradycyjne jasełka, w wykonaniu dzieci z Polskiej Szkoły im. Mikolaja Kopernika, zachwyciły publiczność Foto: ANIA NAVAS

Amerykańsko-Polski Klub „Sobieski” jest od dawna znany z zainteresowania swych członków różnorodnymi przejawami twórczości artystycznej. Od ubiegłego roku klub udziela swych pomieszczeń amatorskiemu wprawdzie, lecz działającemu na wyjątkowo wysokim poziomie teatrowi „Bez Wizy”, który rozsławił już swoje imię spektaklami „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego czy też „Czupurek” Benedykta Hertza.
Nic też dziwnego, że i tym razem nie zabrakło występów artystycznych. Były to tradycyjne polskie jasełka w doprawdy wzruszającym wykonaniu dzieci z działającej od 2010 roku Szkoły Polskiej im. Mikołaja Kopernika w West Palm Beach na Florydzie. Teksty oraz reżyserię zawdzięczamy pani Bożenie Fedak.

W przygotowaniu przedstawienia pomagali nauczyciele ze szkoły polskiej oraz rodzice. Dzieci wystąpiły w pięknych kostiumach, a ich szczera gra aktorska była prawdziwą ozdobą wieczoru. Niejednego kolędy w ich wykonaniu wzruszyły do łez. Wielkie brawa i słowa uznania dla młodziutkich wykonawców oraz dla wszystkich, którzy przyczynili się do powstania tego prawdziwie polskiego spektaklu.

Dzieciom, nauczycielom i rodzicom należą się wielkie brawa za piękne przygotowanie jasełek

 

Po pięknym przedstawieniu przyszedł czas na dzielenie się opłatkiem, składanie sobie życzeń oraz błogosławieństwo polskiego księdza Andrzeja z parafii w Royal Palm Beach na Florydzie. W imieniu prezesa klubu „Sobieski”, Jacka Sadeja oraz wszystkich członków zarządu, życzenia radosnych Świąt Bożego Narodzenia złożyła Krystyna Stefanick, sekretarz zarządu. Później przyszedł czas na prawdziwą wieczerzę wigilijną przygotowaną w całości, łącznie ze wspaniałymi w smaku ciastami, pracowitymi dłońmi pań z klubu Amerykańsko-Polskiego. Wszystkie dania były pyszne: śledzik i sałatki jarzynowe na przystawki, zupa grzybowa, ryba z ziemniaczkami i jarzynką, pierogi i doprawdy wspaniała kapusta. Domowe wypieki na deser dopełniły całości posiłku.

Dekoracje świąteczne ze świeżych gałązek jodłowych znalazły się na każdym stole Foto: ANIA NAVAS

Po wieczerzy Bożena Prus zaprosiła wszystkich do wspólnego śpiewania polskich kolęd. Była to wyjątkowo udana wigilia i zachwyciła zarówno dorosłych, jak i dzieci.

Warto zaznaczyć, że klub „Sobieski” bardzo dba o najmłodsze pokolenie polonijne. Oferuje w swoim programie wiele ciekawych imprez dla dzieci. Tydzień przed klubową wigilią, 7 grudnia, zorganizowano tu zabawę mikołajkową dla dzieci. Piękne prezenty wręczał dzieciom sam Święty Mikołaj. Była to jeszcze jedna z wielu jakże udanych imprez organizowanych dla naszych milusińskich przez Anitę Kraszewską.
Wszystkich przebywających na stałe lub sezonowo na Florydzie Amerykańsko-Polski Klub „Sobieski” zaprasza w swoje gościnne progi. Więcej informacji na temat klubu i nadchodzących imprez można znaleźć na stronie internetowej.

Amerykańsko-Polski Klub „Sobieski”
4725 Lake Worth Road
Greenacres, Fl 33463
tel. (561) 967 1116
www.americanpolishclub.com.

Za: http://www.dziennik.com/