Polska Wigilia na Florydzie

 

Wnętrza klubu “Sobieski” na ten sczególny dzień w roku zostały w czynie społecznym przepięknie udekorowane . Już przy wejściu czuło się świąteczną atmosferę, bowiem w głównym holu witała wszystkich pięknie przybrana w kolorach bieli, złota i czerwieni świąteczna choinka.

W głównej zaś sali bankietowej, stoły nakryto śnieżno białymi obrusami na których królowały świąteczne stroiki ze świecami, talerzyki z tradycyjnym śledzikiem i sałatką oraz na wszyskich na każdym stole, czekał tradycyjny OPŁATEK.

W rogu sali kolejna choinka tym razem zielona z migającymi światełkami i prezentami. Scena z Szopką Betlejemską oczekiwała na młodych aktorów… na wystawienie Jasełek.

 Pani Krystyna Stefanick wita przybyłych gości

Uroczysta Wigilia rozpoczęła się o godz 4 tej po południu. Przybyłych gości powitała główna organizatorka – gospodarz Wigilli, pani Krystyna Stefanick, która pełni w klubie funkcje sekretarza korespondycyjnego.

Następnie, miejscowa poetka p. Marta Klisiewicz przeczytała zebranym wiersz wigilijny własnego autorstwa.

Poetka, Marta Klisiewicz

Wigilijne spotkanie Polonii na Florydzie uświetnił występ dzieci ze Szkoły Polskiej im. Mikołaja Kopernika w West Palm Beach, której dyrektorem jest p. Katarzyna Konopka. Dzieci pod kierownictwem nauczycieli i rodziców przygotowały tradycyjne “ Jasełka”

Dzieci ze Szkoły Polskiej im.  Mikołaja Kopernika w West Palm Beach

Dzieci grały wspaniale były naprawdę bardzo dobrze przygotowane. Nikt nie zapomniał swoich kwestii, a śpiewane przez nich kolędy ujmowały za serca…
Oprawa scenograficzna “Jasełek”, horeografia, kostiumy i tak duże zaangażowanie dzieci , sprawiły, że przedstawienie wypadło rewelacyjnie. Wszyscy byli zachwyceni. Dzieci, otrzymały duże brawa.

 

Po programie artystycznym, wspólną modlitwę przed tradycyjnymi życzeniami i łamaniem się opłatkiem odmówił Proboszcz Polskiej Misji Katolickkiej Matki Boskiej Częstchowskiej w Pompano Beach ,ks. Stanisław Rakiej, T.Chr. Ks. Rakiej, który niedawno objął probowstwo w Pompano Beach korzystając z okazji przedstawił się zebranym gościom ciesząc się z faktu, że tak licznie tutejsza Polonia uczestniczy w Uroczystej Wigilli.
W tegorocznym opłatkowym spotkaniu uczestniczyło ponad 230 osób.

ks.  Stanisław Rakiej

Po wspólnej modlitwie nadszedł ten ważny w naszej polskiej tradycji moment łamania się Opłatkiem i składanie życzeń. Wszyscy więc składali sobie świąteczne życzenia, łamiąc się opłatkiem, który jest symbolem pojednania i przebaczenia, znakiem przyjaźni i miłości.
Gdzieś daleko został zgiełk dnia codziennego, troski i urazy, a wielka polska rodzina na Florydzie była tego wieczoru razem, spędzając chwile w przyjemnej i radosnej atmosferze.

Ten wspólny wieczór uświetniły tradycyjne potrawy wigilijne przygotowane w czynie społecznym, własnoręcznie przez członkinie Klubu Sobieski.
Na deser nie zabrakło tradycyjnych polskich wypieków min. domowego sernika, makowca i chrustu, które także własnoręcznie przygotowały panie z klubu.

Słowa uznania oraz podzękowania należą się paniom które prawie przez tydzień przygotowywały wigilijne potrawy.
Podziekowania dla: Marii Bolko; Marii Chucik; Ludmiły Sadej; Elżbiety Skrodzkiej oraz dla pana Edwarda Rusa, który tradycyjnie przygotował wyśmienita zupę grzybową.

Podziekowania należą się również paniom które tak pięknie, świątecznie udekorowały salę bankietową , a była to p. Beata Paszkiewicz oraz Teodora Kloczko.
Serdecznie więc wszyskim dziękujemy!

Wyjątkowego charakteru spotkaniu wigilijnemy dodały także polskie kolędy i pastorałki, których można było słuchać przez cały wieczór podczas świąteczenego spotkania.

DLACZEGO JEST ŚWIĘTO
BOŻEGO NARODZENIA?

Dlaczego jest święto
Bożego Narodzenia?
Dlaczego wpatrujemy
się w gwiazdę na niebie?
Dlaczego śpiewamy kolędy?
Dlatego, żeby się nauczyć
miłości do Pana Jezusa.
Dlatego, żeby podawać
sobie ręce. Dlatego, żeby
uśmiechać się do siebie.
Dlatego, żeby sobie
przebaczać.
ks. Jan Twardowski

opr. Krystyna Teller

Choinka w  Amerykańsko-Polskim Klubie „Sobieski

 Więcej zdjęć z Wigilli na: https://www.facebook.com/polishnews/