Polska naleśnikarnia na Greenpoincie

 

Duży wybór naleśników, gofrów, sałatek owocowych, organicznej kawy i świeżych, robionych na miejscu soków będzie można znaleźć w polskiej naleśnikarni, która w sobotę otworzy swoje podwoje przy 614 Manhattan Avenue na Greenpoincie.

Crepeteria – to nazwa kolejnego polskiego biznesu, który, mimo szybko zmieniającego się charakteru Greenpointu, powstaje w tej dzielnicy. Założeniem właściciela lokalu, Janusza Grzędzicy, jest dotarcie do szerokiego grona klientów, głównie hipsterów i młodych Amerykanów dominujących obecnie w polskiej dzielnicy. W związku z tym miejsce to, prócz odpowiedniej oferty, zostało odpowiednio zaprojektowane i wykończone, tak by spełniało najnowocześniejsze standardy, a zarazem posiadało swój unikatowy klimat. Wintażowy wystrój, ściany wybudowane ze specjalnej starej cegły oraz duży piękny ogród, a do tego bezpłatny dostęp do internetu – to dodatkowe walory mające przyciągnąć klientów.

Jednak podstawowym atutem Crepeterii mają być smaczne i zdrowe produkty. “W naszej ofercie znajdzie się szeroki wybór naleśników – mówi Janusz Grzędzica. – Będą naleśniki francuskie, wegetariańskie, ze szpinakiem, z krewetkami, z kurczakiem, z bekonem, z szynką oraz na słodko z nutellą, bananem i truskawkami, a także z serem waniliowym. Prócz tego będziemy oferowali gofry podawane z różnymi dodatkami, sałatki oraz soki wyciskane na miejscu ze świeżych owoców”.
W naleśnikarni będzie można także napić się dobrej, organicznej kawy, zarówno espresso, latte, cappuccino, jak i mrożonej oraz podawanej w tradycyjnej formie. W godzinach porannych będą również oferowane specjalne dania śniadaniowe, robione na bazie owoców, jogurtów i naleśników. Produkty serwowane przez Crepeterię będą w przystępnych cenach, wahających się od 5 do 10 dolarów.

Wielkie otwarcie lokalu odbędzie się w najbliższą sobotę o godzinie 12 w południe i potrwa do 10 wieczorem. Od niedzieli naleśnikarnia będzie czynna codziennie od 9 rano do 10 wieczorem.

Crepeteria znajduje się przy 614 Manhattan Avenue na Greenpoincie, a jej właściciel posiada doświadczenie zdobyte w podobnym lokalu, który przez jakiś czas prowadził na Ridgewood.
http://www.dziennik.com/