Polonijny klub w West Palm Beach, Floryda

 West Palm Beach, Floryda,19 maj, 2016

Na  wschodnim wybrzeżu Florydy w mieście West Palm Beach, które sąsiaduje z przepiękną i jedną z najbardziej bogatych wysp Palm Beach powstał w lutym br. polonijny klub: Polish American Social Club of West Palm Beach, który już na pierwszym spotkaniu zarejestrował ponad 35 członków.

Idea i konieczność polonijnego klubu

Po przyjeździe do West Palm Beach odnalazłam osiedle: Century Village” w którym zamieszkuje ludność pochodzenia międzynarodowego z przeważającą liczba pochodzenia europejskiego. Mieszkają w nim osoby pochodzenia francuskiego, niemieckiego, rosyjskiego, włoskiego a także polskiego.

Część z nich to są tzw: “Snowbird”, czyli zimowe ptaki, kórzy mają tutaj swoje kondominia i przyjeżdżają na okres zimowy ( listopad – kwiecień) , potem wracaja do Kanady, Nowego Yorku, Chicago, itp. Są też tacy, którzy , nie wracają i pozostają tutaj na cały rok. W większości są to ludzie w wieku emerytalnym z bogatym doświadczeniem życiowym i z chęcią aktywnego uczestnicta w życiu towarzyskim.

Przeglądając osiedlową gazetę, zauważyłam działalność wielu międzynarodowych klubów, niestety nie doszukałam się żadnej informacji o istnieniu polonijnego klubu. Zaczęłam więc szukać Polaków mieszkających na osiedlu i pomału nawiązywać kontakty towarzyskie, zachęcając do utworzenia klubu. Wszyscy wyrazili chęć i potrzebę takiego klubu. Po podjęciu decyzji przez kilka zarejestrowaliśmy nasz klub w zarządzie osiedla i tak zaczęła się działalność klubu.

Do tymczasowego zarządu weszły:

Halina Kucharski – President
Marianna Waluszko -Vice President
Edward Garbowski – Secretary
Jan Piątek – Treasurer

Spotkania klubu odbywają się w osiedlowym klubie w sali przydzielonej do naszej dyspozycji. Spotkania są 2x w miesiącu tj.: w każdy 1-wszy czwartek i 3 czwartek miesiaca od 6:30 PM– 9:30 PM. Składki roczne wynoszą $10.00

 

Wielkanoc w klubie

Misja i ogólne założenia działalności klubu

Misją Polsko Amerykańskiego klubu towarzyskiego jest :
Promowanie i kultywowanie kultury polskiej tradycji i zwyczajów.
Wzajemna pomoc koleżeńska, wspólne wycieczki, wspólne gry, zabawy, wymiana informacji – wszystko z krzyścią dla członków klubu.

Pierwsze spotkanie miało charakter zapoznawczy na którym odbyło przedstawienie zarządu oraz miała miejsce prezentacja wszystkich zebranych w celu bliższego poznania się.

Kolejne spotkania miały charakter towarzyski z połączeniem obchodów świąt, a także historycznych rocznic.

Dzięń Kobiet
Klub podczas marcowego spotkania, obchdził uroczyście święto Dnia Kobiet. Pani Halina Kucharski przygotowała część artystyczną , a panowie wręczyli paniom tradycyjnie kwiaty,

Józefinki i dzięń Święto Patryka
Uroczyście obchodziliśmy tradycyjne Józefinki oraz Święto Patryka,
Pani prezes Halina Kucharski opracowała informacje na temat św. Patryka oraz przedstawiła historię zawiązaną z obchodami tego święta. Świętowano również wspólnie imieniny p. Józefy- najstarszej członkini klubu oraz urodziny Krystyny.
Wino, kawa, ciasto i kwiaty i ciekawe rozmowy dodały uroku i stworzyły miłą atmosferę spotkania.

 

Dzień Kobiet w klubie

Swięta Wielkanocne

Na kolejnym kwietniowym spotkaniu miało miejsce symboliczne dzielene się jajeczkiem Wielkanocnym.
Wspólny wielkanocny stół był bogato zastawiony swiątecznymi przysmakami, które zostały przygotowane przez członkinie klubu. Na stole królowała przepyszna świąteczna Baba – upieczona przez p. Teresę. Były wędliny, sałatki. Nie zabrakło przepięknie kolorowanych pisanek – które zrobiła pani Halina.

Po poświęceniu pokarmów święconą wodą przez p. prezes, Halinę Kucharską, wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali święcone jajko i złożono sobie wspólnie życzenia.
Panie, dzieliły się przepisami kulinarnymi i sztuką robienia pisanek.
Śpiewano pieśni wielkanocne, opowiadano żarty…
To świąteczne spotkanie przebiegało do późnych godzin w radosnym i pełnym ciepła nastroju.

 

Pani Teresa ze swoim  wypiekiem- “Babą Wielkanocną”

W miesiącu maju odbyły się kolejne dwa spotkania

Na pierwszym miała miejce prezentacja pań, która dotyczyła zdrowia.

Pani Daniela Czaczyk zapoznała uczestników spotkania z zaletami akuprusury oraz przedstawiła sposoby pomagania sobie samemu w dolegliwościach przy pomocy Yogi małych palców żywając techniki Mudra. Pokazała , że nawet możemy sobie pomóc w lżejszych przypadkach ataków serca poprzez odpowiednie ułożenie palców obu rąk.

Jolana Bertolotti, która jest dyplomowanym hipnotyzerem i duchowym uzdrowicielem mówiła na temat hipnozy iIhipnoterapii , o tym, że o Hipnoza jest wykorzystywana w psychologii klinicznej i psychiatrii, między innymi jako jedna z metod diagnozowania i leczenia zaburzeń nerwicowych, przy zmniejszaniu bólu oraz w terapii niektórych uzależnień.

Pani Halina Kucharski, mówiła na temat Bioenergoterapii, która jest zasadniczym elementem medycyny holistycznej i pośród terapii alternatywnych zajmuje ona zdecydowanie najważniejsze miejsce.

Drugie majowe spotkanie , poświęcone było obchodom Konstytucji- 3 Maja oraz uczczeniem święta Dnia Matki , a także celebrowaniem urodzin pani Genowefy

Obecnie zaczyna się okres wakacji, w związku z tym wielu członków klubu wyjedzie do Polski lub też do innych miast w USA , wobec tego działalność klubu przez dwa miesiące nie bedzie tak bardzo aktywna, ale planujemy jeszcze wspólny piknik na Memorial Day oraz może uda się nam zrobić tradycyjne “Świętojanki” w czerwcu, aby móc wspólnie się zabawić i przypomnieć sobie starosłowiańskie zwyczaje i tradycje związane ze świętem Kupały.

Po wakacjach mamy plany organizowania wspólnych wycieczek oraz wspólnych zabaw, gier towarzyskich, a wszystko po to aby działać wspólnie,cieszyć się życiem I tutejszym słońcem. Być razem, jak jedna “Wielka Polska Rodzina”.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych naszą działalnością o kontakt e-mailowy:
[email protected]

Oraz do odwiedzania naszego Fbooka, gdzie można zobaczyć wiele zdjęć z naszych spotkań. Adres: www.facebook.com/polishsocialclubflorida2x

Opr. Krystyna Teller