Polish News w pracowni pani Marty

Komu pacynka komu…

Bardzo trudno jest ustalić, kiedy powstała pierwsza lalka. Niektórzy twierdzą, że lalki były obecne już w czasach prehistorycznych zaś inni uważają, że za pierwsze lalki można uznać zdobne figurki znalezione w starożytnych egipskich grobowcach, Gdy zaś przyjmiemy, że lalka to przedmiot służący tylko do zabawy a nie jako przedmiot kultu, to musimy uznać, że historia lalek zaczyna się w XVI wieku.

Do swojej pracowni zabawkarskiej w Berezowie zaprosiła nas pani Marta Turczyn, która przybliżyła nam nieco historię tego ukochanego szczególnie przez dziewczynki przedmiotu.

Lalki gliniane

Pierwsze, starożytne lalki były najczęściej wykonane z gliny, drewna, kamienia lub skóry. Przedstawiały one dosyć realnie wizerunki kobiet. Drewniane lalki w czasach naszej ery, często miewały już ruchome nogi i ręce. Starożytne laleczki bywały malowane, posiadały ubrania i czasem nawet drogocenne zdobienia. Dużo skromniej prezentowały się lalki średniowieczne- wtrąca pani Turczyn.

Lalki z papier mâché

Lalka służącą do zabawy, pojawiła się w XVI wieku. To właśnie wtedy zaczęto produkować lalki na zamówienie. Ich korpus był szmaciany, natomiast głowa, ręce i nogi z nowo odkrytego tworzywa, czyli z papier mâché. Renesansowe lalki miały malowaną twarz i były ubierane w dosyć drogie tkaniny, nawiązujące w stylu do stroju właścicielki- mówi pani Marta

Luksusowe lalki biskwitowe

Wiek XIX nieco zmienił podejście do lalek, bowiem stały się one nie tylko zabawkami, ale także elementem dekoracyjnym i obiektem kolekcjonerskim. Nadal posiadały szmaciany korpus, ale ich główka była wykonywana z porcelany lub w z biskwitu (materiału matowego, który można nazwać nieszkliwioną porcelaną). Oczywiście twarz lalki była starannie malowana. Lalki biskwitowe były ubierane w bardzo bogate stroje.

Lalki szmacianki

Po pewnym czasie wrócono do lalek szmacianek, które nazywane są też przytulankami. Zabawka taka wykonana jest w całości z miękkich materiałów i jest ona prawdziwą towarzyszką zabaw małego dziecka.

Pani Marta Turczyn, wykonuje najczęściej ten rodzaj zabawek dla dzieci. A jej ulubionym motywem zabawkarskim, są krasnoludki i skrzaty.

Na przedstawionych zdjęciach mogą państwo podziwiać niektóre z zabawek wykonanych przez p.Martę.

Ewa Michałowska -Walkiewicz