Polish News w Domu Uphagena

Zwiedzając zabytek mieszczan gdańskich

Dom Uphagena, należy do najpiękniejszych miejsc starego Gdańska. Położony jest on, przy ulicy Długiej. Jest on jedyną w Polsce, kamienicą mieszczańską, pamiętającą czasy osiemnastego stulecia.


Rok 1775

Kamienicę tę, w 1775 roku nabył Johann Uphagen. Ten znający się na sztuce, literaturze i podróżach mieszkaniec Gdańska, wspomniany zakup, sukcesywnie modernizował i unowocześniał. Z czasem jego dom, dostosowywany został do potrzeb zamożnego właściciela. Dom, zamieszkiwany przez wiele lat przez Uphagena, z chwilą jego śmierci, która nastąpiła w 1802 roku, przeszedł jako sukcesja na kolejnych spadkobierców.

Lata kolejne
Przez cały wiek XIX, dom ten pozostawał w rękach jednej rodziny. W 1911 roku, utworzono w Uphagenowskiej kamienicy muzeum, które działało aż do roku 1944. Niemcy, przewidując koniec wojny, chcąc za wszelką cenę łatwo się wzbogacić, postanowili ewakuować jej wystrój i wyposażenie. W ten sposób, nastąpiła powolna zagłada tegoż pięknego miejsca.

Rok 1998
Musiało minąć wiele lat, kiedy to Dom Uphagena, jako piękne muzeum przywrócono do istnienia. Dziś w tej kamienicy, oglądać można pomieszczenia mieszkalne i gospodarcze, które przenoszą turystów w cudowny klimat minionych dni i epok. We wnętrzu tego zacnego zabytku, zobaczyć możemy sień, mały kupiecki kantor, położony na antresoli salonik, który został wyłożony drewnianymi boazeriami z namalowanymi scenkami rodzajowymi, poruszającymi tematykę orientalną.

Na pierwszym piętrze, usytuowany jest uroczy salon, który stanowi najbardziej reprezentacyjne wnętrze. Pomieszczenie to, ozdobione jest białymi boazeriami z szeregiem płycin, przedstawiające antyczne budowle. Ściany boazeryjne, pokrywają zdobne tkaniny. Sufit natomiast, dekoruje rozbudowana i barwna sztukateria.

 

Oficyna
W oficynie bocznej, usytuowano trzy saloniki, których ściany wyłożono boazerią, na której namalowano barwne motyle, kwiaty i ptaki. Warto jest wiedzieć, iż jeden z tych pokoi służył niegdyś jako pokój muzyczny.

Drugie piętro
Na drugim piętrze, usytuowano stylowe sypialnie, których klimat, zachwyca każdą znajdującą się tu osobę. W oficynie poprzecznej, znajduje się mała jadalnia, wyposażona w stół i krzesła, pamiętające dawne dzieje domu. Na parterze kamienicy, zlokalizowane zostały pomieszczenia gospodarcze typu sień, kuchnia i spiżarnia.

To cudowne miejsce, przenosi każdą zwiedzającą je osobę w czasy dawnej świetności domu. Redakcja Polish News, dziękuje za zaproszenie i za możliwość wykonywania zdjęć.

 

Tekst i zdjęcia Ewa Michałowska – Walkiewicz