Polish News na tropie Baby Jagi

Straszna, zła, okrutna

Baba Jaga, to postać występująca w wielu słowiańskich wierzeniach. Postać Baby Jagi, pierwotnie ujęta była w słowiańskiej mitologii, do dziś przetrwała ona jedynie jako element folklorystyczny. Występuje tam ona jako stara, odrażająca wiedźma, posiadająca obwisłe piersi, kościstą twarz, przygarbiona z orlim nosem, mieszkająca w chatce na kurzej stopce.

Polish News szuka Baby Jagi

Nasza redakcja wybrała się na na wycieczkę do województwa świętokrzyskiego, by tam szukać śladów Baby Jagi. Jest ona tu bardzo dobrze znana i jej magiczna wiedza, wprowadzana jest w życie nawet współcześnie. W miejscowości Staw Kunowski dowiedzieliśmy się, że Babie Jadze często towarzyszył czarny kot, kruk, sowa lub syczący wąż. Porywała ona błąkających się po lesie ludzi, a następnie ich zjadała. Przypisywano jej też zsyłanie chorób i innych dolegliwości, zatem ludzie jej unikali a przede wszystkim nie drażnili.

Drasznica

W niektórych opowieściach świętokrzyskich, zwana jest ona Babą Drasznicą, wówczas występuje ze smokiem, który swym oddechem spala całe wioski. Postać Baby Jagi ma liczne odpowiedniki w wierzeniach ludów europejskich i ich bliskich sąsiadów. Wiedźma Bogorkań, lub też włoska Betunia, to odpowiedniki polskiej Baby Jagi. Zawsze była ona o wyglądzie staruchy ubranej w łachmany, żyjącej w górach, w lesie, z dala od ludzkich siedzib, która porywa ludzi do swego szałasu, a następnie wysysa z nich krew.

Na świętokrzyskich Krynkach

Tutaj postać Baby Jagi jest najlepiej znana. Mieszkający w Krynkach pan Jan Motyka wykonuje postać Baby Jagi i rozpowszechnia jej osobę, organizując dla turystów wieczory czarodziejskie, na które Polish News została zaproszona. Na tych wieczorach w tajemniczej atmosferze, czyta się poezję dotyczącą świętokrzyskiej wiedźmy i wykonuje się tańce magiczne, które rzekomo obdarzą tańczące osoby szczęściem.

Ewa Michałowska -Walkiewicz